Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. To oni jesienią powalczą o mandaty

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Milosz Motyka
Milosz Motyka Fot. Archiwum prywatne
Za nieco ponad miesiąc pójdziemy do urn, aby wybrać posłów i senatorów. O mandat będą się ubiegać również mieszkańcy powiatu myślenickiego. Między innymi: urzędnicy, dyrektorzy, rolnicy, blogerka...

Największe ugrupowania stawiają na tercety, w których dwa nazwiska są znane bardziej, a jedno mniej. Doświadczenie też kandydaci mają różne, a już a pewno w samorządzie.

Przykłady poprzednich parlamentarzystów związanych z samorządem pokazują, że takie doświadczenie przy wyborach procentuje. Mieli je posłowie: Marek Łatas i Jarosław Szlachetka oraz senator Stanisław Bisztyga. Ale byli też i tacy, którzy go nie mieli, a do Sejmu się dostali (Joanna Bobowska).

Dwie plus jeden

Jako pierwsze swoich kandydatów przedstawiło Prawo i Sprawiedliwość. Wybór padł na Władysława Kurowskiego, który jest sekretarzem gminy Pcim oraz radnym powiatu myślenickiego.

W przeszłości pełnił jeszcze ważniejsze funkcje, był bowiem burmistrzem Myślenic i wicestarostą myślenickim.

Władysław Kurowski (nr 7 na liście): miejsce zamieszkania: Jawornik; lat 59; wykształcenie - wyższe; żonaty; nie należy od partii.

Kandyduje również Jolanta Majka. Od dwóch kadencji zasiada w Radzie Powiatu, działa również w Lokalnej Grupie Działania „Turystyczna Podkowa” oraz w Małopolskiej Izbie Rolniczej. Prywatnie jest sadowniczką.

Jolanta Majka (nr 11 na liście): miejsce zamieszkania: Zegartowice; lat 62; wykształcenie zawodowe; zamężna; należy do PiS.

Trzecia jest Stanisława Kasprzycka. Jest dyrektorką Szkoły Podstawowej w Czechówce. W wyborach samorządowych kandydowała na fotel wójta Wiśniowej.

Stanisława Kasprzycka (nr 14 na liście): miejsce zamieszkania: Lipnik; lat 48; wykształcenie wyższe; panna; należy do PiS.

Jedna plus dwóch

Znamy już też kandydatów Koalicji Obywatelskiej (którą tworzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni i bezpartyjni samorządowcy).

Pierwszym z nich jest Adam Styczeń, który od dwóch kadencji jest radnym Rady Miejskiej, a od kilkunastu lat kieruje szpitalem powiatowym w Myślenicach. Zadeklarował już, że gdyby został wybrany na posła, będzie pełnił mandat społecznie (taki poseł pobiera dietę, ale nie pobiera uposażenia) dalej kierując szpitalem.

Adam Styczeń (nr 4 na liście): miejsce zamieszkania: Myślenice; lat 46; wykształcenie wyższe; żonaty; nie należy do partii.

Na tej liście znalazła się także Ewa Wincenciak-Walas. Z zawodu jest higienistą stomatologiczną, studiuje bezpieczeństwo wewnętrzne, a w wolnym czasie prowadzi bloga kulinarnego i współorganizuje wydarzenia takie jak na przykład myślenicki Dzień Kobiet.

Ewa Wincenciak-Walas (nr 9 na liście): miejsce zamieszkania: Myślenice; lat 37; wykształcenie średnie; zamężna; należy do Nowoczesnej

Trzeci z kandydatów to dr Tadeusz Żaba. Pełni dyrektorskie stanowisko w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, jest pracownikiem naukowym Politechniki Krakowskiej i działa w samorządzie. Od dwóch kadencji jest członkiem Rady Powiatu, a wcześniej był radnym gminy Siepraw.

Tadeusz Żaba (nr 14 na liście): miejsce zamieszkania: Siepraw; lat 56; wykształcenie wyższe; żonaty; nie należy do partii.

Jedna plus jeden

Także koalicja PSL i Kukiz’15 ma wśród swoich kandydatów mieszkańców naszego powiatu. To Ewa Hyjek prowadząca własną firmą oraz Miłosz Motyka. Pochodzący z Tokarni ludowiec od ponad dwóch lat stoi na czele Forum Młodych Ludowców. Współpracuje z biurem prasowym PSL.

Ewa Hyjek (nr 11 na liście): miejsce zamieszkania: Myślenice; lat 61; wykształcenie średnie; zamężna, należy do PSL

Miłosz Motyka (nr 16 na liście): mieszka w Tokarni; lat 27; wykształcenie wyższe; żonaty, należy do PSL.

***

Mówią kandydaci....

Władysław Kurowski (PiS): Chcę kontynuować działania rozpoczęte przez poprzednika - Jarosława Szlachetkę, a związane z bezpieczeństwem, głównie na zakopiance, ale też na innych drogach powiatu. Bezpieczeństwo to także nowoczesny i doposażony szpital i dalsze doposażanie jednostek straży pożarnej. I to także policja i konieczność budowy nowej komendy powiatowej policji w Myślenicach.

Adam Styczeń (KO): Zdrowie i życie ludzkie powinno być dla rządu każdego państwa wartością nadrzędna, tymczasem finansowanie służby zdrowia jest niewystarczające. Brakuje lekarzy, pielęgniarek, a sytuacja polskich szpitali z każdym rokiem staje się coraz trudniejsza. Jako przyszły poseł chciałbym dążyć do zdecydowanej poprawy sytuacji w polskiej służbie zdrowia i większego zainteresowania nią rządu.

Miłosz Motyka (PSL): Najważniejsze punkty całościowego programu, również ważne dla naszego regionu to emerytura bez podatku i dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych - a mikroprzedsiębiorców w naszym regionie jest bardzo dużo. Kolejnym ważnym problemem jest wzrost nakładów na infrastrukturę - budowa kładek, przejść bezkolizyjnych na zakopiance czy mocne postawienie na kolej do Myślenic.

WIDEO: Barometr Bartusia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski