Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2023 w Krakowie. Najważniejsze informacje i kalendarium 16.10.2023

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wideo
od 16 lat
Wybory parlamentarne 2023 odbędą się w niedzielę, 15 października br. Tutaj wszystko, co trzeba wiedzieć o wyborach do Sejmu i Senatu 2023. Zasady głosowania w Krakowie i kalendarium.

15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Lokale wyborcze w Krakowie będą czynne w godz. 7.00 – 21.00.

Udział w głosowaniu może wziąć obywatel polski, który:

 • w dniu wyborów kończy 18 lat,
 • nie jest pozbawiony praw wyborczych orzeczeniem sądu,
 • nie jest ubezwłasnowolniony,
 • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Głosować w Krakowie może wyborca ujęty w spisie wyborców sporządzanym dla stałego obwodu głosowania:

 • zameldowany na pobyt stały na terenie Krakowa,
 • stale zamieszkujący na terenie Krakowa, na własny wniosek ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania,
 • nigdzie niezamieszkały, stale przebywający na terenie Krakowa, ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na obszarze Krakowa

Wniosek o zmianę miejsca głosowania
Wyborca czasowo przebywający w Krakowie w dniu wyborów, może wziąć udział w głosowaniu w Krakowie jeżeli złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wniosek należy złożyć w okresie od 1 września do 12 października 2023 r. do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów.

Wnioski o zmianę miejsca głosowania przyjmowane będą przez Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa:

 • dla mieszkańców dzielnic I—VII: al. Powstania Warszawskiego 10,
 • dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a,
 • dla mieszkańców dzielnic XIV—XVIII: os. Zgody 2.

w godzinach od 7.40 do 15.30.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborca zameldowany na pobyt stały w Krakowie, który zamierza głosować poza miejscem stałego zamieszkania, może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Podobnie wyborca, który w dniu wyborów chce głosować na terenie Krakowa, a nie jest na jego terenie zameldowany na pobyt stały oraz nie dopisał się do spisu wyborców, powinien do dowolnie wybranego urzędu gminy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.

Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnej komisji obwodowej na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku morskim - wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć w okresie od 1 września 2023 r. do 12 października 2023 r.

Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są przez Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa:

 • dla mieszkańców dzielnic I—VII: al. Powstania Warszawskiego 10,
 • dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a,
 • dla mieszkańców dzielnic XIV—XVIII: os. Zgody 2.

w godzinach od 7.40 do 15.30

Praca w Obwodowych Komisjach Wyborczych

Komisarz Wyborczy w Krakowie do 31 sierpnia dokona aktualizacji podziału Miasta na stałe obwody głosowania. Zmianie ulegnie: liczba komisji, ich numeracja, a w nielicznych przypadkach także lokalizacja. Kandydatów do obwodowych komisji wyborczych w Krakowie należy zatem zgłaszać do komitetów wyborczych po tej dacie, nie później niż do 15 września.

W przypadku zgłoszenia zbyt małej liczby osób przez komitety wyborcze, Komisarz Wyborczy dokonuje uzupełnienia składu komisji spośród zgłoszeń dokonanych indywidualnie przez kandydatów. Ewentualnego zgłoszenia swojej kandydatury można dokonać bezpośrednio do Komisarza Wyborczego lub za pośrednictwem Urzędu Miasta Krakowa. Urząd będzie przyjmował zgłoszenia pod koniec sierpnia.

Do 2 października będą przyjmowane zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.

Do 6 października odbędzie się składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Do 12 października wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu wyborczego, zostaną poinformowani o godzinie transportu w dniu głosowania.

Darmowy transport do i z lokali wyborczych dla osób niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zapisy będą przyjmowane przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami w dniach od 9 do 13 października 2023 r. w godzinach 8.00 - 15.00 oraz w dniu wyborów 15 października 2023 r. w godzinach 7.00 - 21.00 pod numerami tel. 12 616 5076 oraz 12 616 5026.

Od września duże zmiany dla kierowców

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2023 w Krakowie. Najważniejsze informacje i kalendarium 16.10.2023 - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski