Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020 - II tura. Jak poprawnie oddać głos w wyborach. Głosowanie tradycyjne i korespondencyjne

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Urna wyborcza
Urna wyborcza Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
W niedzielę 12 lipca odbędzie się II tura wyborów prezydenta RP. To wybory wyjątkowe, bo w czasie wciąż trwającej epidemii koronawirusa. To właśnie głównie z tego powodu pierwotny termin wyborów - 10 maja, został przesunięty. Przypominamy, jak prawidłowo oddać głos w nadchodzących wyborach, zarówno w lokalu wyborczym, jak i korespondencyjnie.

Aby oddać głos, musimy udać się do lokalu wyborczego w miejscu zamieszkania (lub dopisać się do listy wyborców, jeśli chcemy zagłosować poza miejscem zamieszkania). W tegorocznych wyborach możemy też oddać głos za pomocą pakietu wyborczego w ramach głosowania korespondencyjnego.

Jak głosować w lokalu wyborczym

Lokale wyborcze tradycyjnie znajdują się w szkołach i przedszkolach oraz w szpitalach, domach pomocy społecznej, domach studenckich oraz w więzieniach.

Te pierwsze to tak zwane stałe obwody głosowania i w Krakowie mamy ich 405.
LISTA STAŁYCH OBWODÓW GŁOSOWANIA
Z kolei w szpitalach i DPS znajdują się odrębne obwody głosowania i mamy ich 42.
LISTA ODRĘBNYCH OBWODÓW GŁOSOWANIA

Idąc na głosowanie, trzeba ze sobą zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem. Tylko za jego okazaniem zostanie nam wydana karta do głosowania. Odbiór karty trzeba potwierdzić własnoręcznym podpisem na spisie wyborców. I teraz ważna uwaga. W związku z epidemią koronawirusa, udając się do lokalu wyborczego, powinniśmy mieć własny długopis oraz maseczkę zasłaniającą usta i nos. Jeśli nie będziemy jej mieć, to członkowie komisji wyborczej mogą nas nie wpuścić do lokalu wyborczego.

Głosowanie polega na wybraniu jednego kandydata - postawieniu dwóch przecinających się linii, najlepiej znaku "x", w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Głosować można od godz. 7 do godz. 21.

Głosowanie korespondencyjne

Druga możliwość oddania głosu w wyborach to głos korespondencyjny za pomocą pakietu wyborczego. Żeby skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, trzeba było zgłosić taką chęć najpóźniej 12 dni przed głosowaniem w urzędzie gminy. Najpóźniej do drugiego dnia przed dniem wyborów chęć głosowania korespondencyjnego mogą zgłaszać osoby w kwarantannie lub izolacji.

Pakiety wyborcze Poczta Polska dostarczy pod wskazany na pakiecie wyborczym adres najpóźniej 5 dni przed wyborami lub najpóźniej 2 dni przed wyborami, jeśli w dniu wyborów obowiązuje Cię kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych.

Głosowanie korespondencyjne będzie się odbywało poprzez pakiet wyborczy. W pakiecie znajdować się będą:

  • koperta zwrotna
  • karta do głosowania
  • koperta na kartę do głosowania
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego
  • nakładka z alfabetem Braille’a, jeśli wyborca zażądał jej dołączenia w trakcie zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego

W dolnej części karty do głosowania będzie znajdowała się instrukcja, zgodnie z którą należy oddać głos. Następnie kartę z oddanym głosem trzeba włożyć do koperty z napisem "Koperta na kartę do głosowania" i zakleić ją. Zaklejoną kopertę wkładamy do koperty zwrotnej, na której powinien znajdować się adres i numer obwodowej komisji wyborczej.

Do koperty zwrotnej wkładamy też wypełniony formularz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie. W tym dokumencie musi się znaleźć imię i nazwisko, numer PESEL oraz własnoręczny podpis.

Gdzie i kiedy dostarczyć kopertę zwrotną z oddanym głosem

Kopertę zwrotną z oddanym głosem można wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej, tzw. czerwonej skrzynki, na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla Twojego spisu wyborców. Taką skrzynkę pocztową, w dogodny dla Ciebie miejscu, możesz znaleźć dzięki wyszukiwarce skrzynek pocztowych, która dostępna jest na stronach internetowych Poczty Polskiej. Można także zanieść kopertę zwrotną do właściwego urzędu gminy. Można to zrobić osobiście bądź poprosić o to inną osobę. Jednak należy zrobić to najpóźniej do 26 czerwca 2020 r.

Można także w dniu wyborów, tj. 12 lipca 2020 r. samemu bądź przy pomocy innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

W przypadku osób niepełnosprawnych bądź osób objętych kwarantanną, izolacją bądź izolacją domową istnieje możliwość oddania głosu od razu podczas odbioru pakietu wyborczego przez Wyborcę. Należy o tym fakcie poinformować listonosza doręczającego pakiet wyborczy, który będzie oczekiwał przed drzwiami na oddanie głosu przez Wyborcę oraz pozostawi pod drzwiami/przed posesją mobilną skrzynkę nadawczą dedykowaną do wrzucenia kopert zwrotnych z oddanym głosem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory prezydenckie 2020 - II tura. Jak poprawnie oddać głos w wyborach. Głosowanie tradycyjne i korespondencyjne - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski