MKTG SR - pasek na kartach artykułów
5 z 5
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze. Po ostatnim zdjęciu przejdziesz na i.pl.
Poprzednie
Przejdź na i.pl
Przesuń w prawo aby przejść na i.pl
Agata Wiśniowska...
fot. Arch. prywatne

Wybory samorządowe 2018. Co zrobią, jeśli wygraliby wybory? Przepytaliśmy kandydatów na stanowisko prezydenta Oświęcimia

Agata Wiśniowska
Komitet Wyborczy Wyborców Miasto Oświęcim Praca i Rozwój,
47 lat. Prywatny przedsiębiorca, wcześniej zastępca wójta gminy Oświęcim


1. Często kandydaci składają obietnice wyborcze i nie zawsze są w stanie je dotrzymać w ciągu jednej kadencji. Proszę podać trzy obietnice wyborcze, które Pani na pewno zrealizuje w ciągu jednej kadencji?

Bardzo ważnym elementem programu jest dla mnie zwiększenie procesu rozwoju przedsiębiorstw na terenie naszego miasta, na co z pewnością przełożą się wyższe zarobki , nowe miejsca pracy, co za tym idzie budowa nowych mieszkań.

Ten punkt mojego programu jest istotny ze względu na opuszczanie naszego miasta przez ludzi młodych.

Będę także pracowała nad zagospodarowaniem rekreacyjnym rzeki Soły od strony osiedla Błonie i Osiedla Zasole oraz jeziora Kruki, poprzez budowę ścieżek rekreacyjnych, placów zabaw oraz otwartych basenów sezonu letniego.

Wybuduję obiekt dla osób starszych wraz z zabezpieczeniem w nim całodobowej opieki lekarskiej. Taka instytucja będzie miała też na celu pomoc starszym i niepełnosprawnym osobom pozostających w swoich mieszkaniach, poprzez zatrudnienie asystentów osoby starszej.

2. Co wyróżnia Panią od kontrkandydatów?

Jestem kobietą, która potrafi dążyć do wyznaczonego celu.Jestem konsekwentna w działaniu, lubię rozmawiać z luźmi i pomagać im w rozwiązywaniu ich problemów.

Posiadam liczne certyfikaty uprawniające mnie do pozyskiwania środków unijnych, czy tłumaczeń językowych oraz kwalifikacje zawodowe zarówno z branży pedagogicznej jak również administracji publicznej i samorządowej. Pełniłam funkcję zastępcy wójta Gminy Oświęcim, kierownika ds. administracji Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimi, następnie Głównego Specjalisty ds. funduszy unijnych i środków zewnętrznych w jednostkach samorządowych. W chwili obecnej prowadzę firmę Human Resource HR System i współpracuje z Przedsiębiorcami z krajów Europy w zakresie m.inn rekrutacji i ocen pracowniczych, pozyskiwania środków unijnych

3. Wyobraźmy sobie, że w danej dzielnicy drastycznie spada przyrost naturalny, a klasy w szkole podstawowej liczą po kilku uczniów. Czy gmina powinna bez względu na koszt dopłacać do utrzymania takiej szkoły, czy też ją zlikwidować?

Jestem pedagogiem i jestem przeciwna likwidowaniu szkół. Szkoły należy rozwijać, doposażać, budować zaplecza sportowe, tak aby dzieci i młodzież czuły się w niej dobrze.Moje rozwiązania programowe dają

dużą szansę aby nasze miasto się rozwijało a młodzi ludzie zakładali tu swoje rodziny.

4. Jaką rolę w zarządzaniu miastem odegrają Pani poglądy polityczne? Jakie są te poglądy?

Nie należe do partii politycznej zarówno ja, jak i każdy członek mojego komitetu wyborczego.

5. Jakie ma Pani pomysły na walkę ze smogiem? Prosimy o podanie konkretnych rozwiązań.

- Wyższa dotacja do wymiany pieców z węglowych na ekologiczne

- Monitoring powietrza

- Wykorzystanie wód geotermalnych i włączenie ich do systemu ciepłowniczego, wykonanie odwiertów, celem badania ciepłych złóż wody, które idą pod naszym miastem. Jeżeli wskaźniki po odwiertach pokażą wysoką temperaturę, to ciepło w naszych mieszkaniach mamy praktycznie za darmo, a problem smogu zacznie by się obniżył.W 2017 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył ponad 107 mln zł na geotermię w Polsce. Jednostki samorzadowe , które złożyły wnioski i otrzymały pozytywną ocenę mogły otrzymać 100 proc dofinansowania. W bieżącym roku trwają kolejne nabory.

6. Jak ułatwić dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, aby pacjenci nie musieli wysiadywać godzinami w kolejkach?

Należy zwiększyć liczbę lekarzy medycyny rodzinnej jak również specjalistów, ,wydłużyć godziny pracy lekarzy w przychodniach rejonowych do godz.21.00, zwiększyć kontraktowania w zakresie poradnii specjalistycznych.

7. Czy ma Pani pomysł na poprawę komunikacji między gminami, a także w kierunku Krakowa i na Śląsk?

Oświęcim posiada porozumie zawarte pomiędzy gminami, zarówno w kierunku Krakowa jak również śląska, są to m.inn Gmina Oświęcim, Gmina Chełmek, Gmina Brzeszcze, Gmina Libiąż, Gmina Miedźna Dlatego ważnąsprawą są wspólne rozmowy z przedstawicielami dróg krajowych. Należy przede wszystkim opracować wspólny międzygminny plan działań mających na celu polepszenie jakości usług komunikacyjnych, zmniejszenie opłat za bilety oraz budowę dróg expresowych. W pierwszej kolejności istotną rzeczą jest wykonanie górnej kładki (estakady) oddzielającej ruch w kierunku śląska nad rondem w obszarze galerii Niwa.

8. Co może Pani zaproponować młodym ludziom, aby nie wyjeżdżali do większych ośrodków?

Nowe miejsca pracy, lepsze zarobki, budowę nowych mieszkań, budowę zespołów żłobkowo - przedszkolnych, dobrą edukację, większy dostęp do rekreacji i organizacji czasu wolnego

9. Czy należy połączyć miasto z gminą, czy widzi Pani korzyści z takiego połączenia?

Uważam, że nie należy łączyć miasta Oświęcim z Gminą Oświęcim to dwie odrębne jednostki administracyjne, wprawdzie w wielu dziedzinach zależne od siebie, ale mające swoją tożsamość.

Zobacz również

Zaprezentowano kalendarz kobiecych turniejów tenisowych na rok 2025. Będą zmiany!

Zaprezentowano kalendarz kobiecych turniejów tenisowych na rok 2025. Będą zmiany!

Kaczyński: Polska będzie zmuszona do przyjmowania migrantów

Kaczyński: Polska będzie zmuszona do przyjmowania migrantów

Polecamy

Udany początek ME w kajakarstwie górskiem, Klaudia Zwolińska zdobyła srebro

Udany początek ME w kajakarstwie górskiem, Klaudia Zwolińska zdobyła srebro

Bliźnięta nie znoszą nudy i są inteligentne. Zobacz, jakie są zodiakalne Bliźniaki

Bliźnięta nie znoszą nudy i są inteligentne. Zobacz, jakie są zodiakalne Bliźniaki

Dwie wystawy w dawnej pralni w zespole szpitalno-parkowym w Kobierzynie

Dwie wystawy w dawnej pralni w zespole szpitalno-parkowym w Kobierzynie