Wybory samorządowe 2018. Gdzie debata przed II wyborów? Organizacje i aktywiści zadają ważne pytania kandydatom na prezydenta Krakowa

Piotr Ogórek
Krakowskie organizacje pozarządowe uważają, że przed II turą wyborów na prezydenta Krakowa brakuje solidnej debaty między Jackiem Majchrowskim a Małgorzatą Wassermann. Dlatego przygotowały osiem pytań do dwójki kandydatów, a teraz czekają na odpowiedzi z ich strony. Pytania przygotowały Przestrzeń - Ludzie - Miasto, Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody, Pracownia Obywatelska, Zielone Grzegórzki i Stowarzyszenie Funkcja Miasto.

Poniżej prezentujemy pytania do kandydatów:

1. Czy będzie Pani/Pan tworzyć nowe, duże tereny parkowe tzw. parki XXL na terenach dawnej dzielnicy Wesoła, w rejonie Krzemionek i kamieniołomu Liban, w Dolinie Prądnika oraz Słona Woda? Jakie działania w zakresie zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planów zagospodarowania przestrzennego Pani/Pan podejmie. Jakie środki na te cele zarezerwuje Pani/Pan w budżecie Krakowa na rok 2019 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej?

2. Czy przeprowadzi Pani/Pan wiążące i wiarygodne konsultacje społeczne w formie panelu obywatelskiego dotyczącego kwestii wzniesienia u stóp Wawelu proponowanego pomnika Wstęga Pamięci? Kiedy konkretnie, zakładając objęcie stanowiska Prezydenta Krakowa, ta kwestia będzie rozwiązana?

3. Czy, a jeśli tak, to kiedy powstanie pomiędzy ul. Karmelicką a Czarnowiejską park miejski połączony z Wojewódzką Biblioteką Publiczną, tak jak przewiduje to obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego "Rejon ulicy Rajskiej"? Czy, a jeśli tak to kiedy, będzie zrealizowany projekt "Zielona Krupnicza" zakładający powstanie zielonego traktu łączącego Planty z parkiem Jordana i parkiem Krakowskim - bez konieczności zmiany MPZP?

4. Czy podejmie Pani/Pan prace dotyczące zmiany przeznaczenia w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz wykupu działek nr 134/11 i 134/14 obr. 11 Podgórze przy ul. Słomianej (obecnie gospodarstwo rolne) na park osiedla Podwawelskiego?

5. Czy podejmie Pani/Pan prace dotyczące zmiany przeznaczenia w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i planu zagospodarowania przestrzennego oraz wykupu terenu, na którym Rada Miasta Krakowa utworzyła Użytek Ekologiczny Zakrzówek?

6. Czy, a jeśli tak, to jakie działanie podejmie Pani/Pan w sprawie kompleksu przy Dolnych Młynów 10? Czy władze miasta powinny wspierać powstawanie lokalnych centrów dla mieszkańców i współuczestniczyć w ich animowaniu?

7. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem narzędzi ograniczających ruch samochodowy w śródmieściu Krakowa, takich jak strefa czystego transportu czy śródmiejska strefa parkowania (z wyższymi opłatami za parkowanie)? Jeśli tak, to które z narzędzi należy wprowadzić?

8. Jakie będą Pani/Pana kolejne kroki w sprawie zagospodarowania terenu pod i wokół powstających estakad kolejowych w centrum miasta (Miodowa-Grzegórzecka-Kopernika), w szczególności wokół nowo powstającego przystanku przy hali Grzegórzeckiej, który stanie się największym węzłem przesiadkowym w centrum Krakowa? Nagrodzone prace w studialnym konkursie urbanistyczno-architektonicznym (ogłoszonym przez miasto), wskazują, że aby była osiągnięta spójna wizja zagospodarowania terenu uwzględniającego potrzeby mieszkańców oraz nadania miejscu nowej jakości, konieczne są ingerencje w infrastrukturę zaprojektowaną i budowaną przez PKP. W jakim terminie można spodziewać się kolejnych kroków ze strony miasta: podpisania umowy z PKP na możliwość użytkowania/dzierżawy terenów pod estakadami, a także ew. ingerencji w budowane konstrukcje (obudowa w formie tunelu, pokrycie zielenią) ?

9. Czy zamierza Pani/Pan stawiać kolejne pomniki w Parku Jordana w tym roku lub w latach kolejnych? Czy zamierza Pani/Pan przekazać Jordanówkę Zarządowi Zieleni Miejskiej, czy też nadal wynajmować ją Towarzystwu Przyjaciół Parku Jordana po wygaśnięciu umowy w maju 2019 roku?

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wyniki wyborów samorządowych 2018: rekordowa frekwencja, sensacyjne wyniki, ciekawa II tura

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Użytkownik mpk

Jak to się Pani Wasserman wypowiedziała? Jak się zepsuje tramwaj to się tory korkują.. to chyba oczywiste. Jak Pani Wasserman chce rozwiązać ten problem? Zbudować kilka pasów torowisk, żeby tramwaj miał którędy ominąć ten zepsuty?

m
mieszkanka

Pani Wasserman gwarantuje walkę ze smogiem na poziomie samorządowym i rządowym - kolejny przykład, że jak wygra PIS to pieniążki będą.. nie wygra.. sorry radźcie sobie a później powiemy że nie zrobiliście nic albo prawie nic.. autoprezentacja polega na przedstawieniu swojej osoby a nie wyliczania plusów czy minusów kontrkandydata..

m
mieszkanka

Dodam jeszcze, że Pani Wasserman jest mało zorientowana w sytuacji Krakowa, bo jak widać bez ściągi, która ktoś jej przygotował nie poradziłaby sobie z debatą... Dalej nie usłyszałam odpowiedzi, jakie ma pomysły np. na walkę ze smogiem - oprócz tego, że wymiana pieców nie wystarczy.. zatem Pani Wasserman, co Pani zrobi w tym kierunku??

m
mieszkanka

Debata pokazała, że Pani Wasserman nie potrafi słuchać ze zrozumiem i odpowiadać poprawnie na pytania.. np. pytanie czy mają Państwo pomysł jak ulepszyć komunikację miejską w Krakowie? Pani Wasserman odpowiada, że teraz jest źle, że mieszkańcy się skarżą.. mnie nikt o zdanie nie pytał, ja się nie skarżę :P ale w dalszym ciągu nie dostałam odpowiedzi, jaki ma plan by poprawić sytuację.. ogólnikowe informację, które nie wnoszą żadnych konkretów - widać brak pomysłów, hasła rzucane od tak.. przykro mi ale to jeszcze nie ten czas dla Pani Wasserman.

S
Sokular

Debata pokazała ogromną przewagę M.Wassermann w błyskotliwości,wiedzy o mieście,energii,doskonałym przygotowaniu do zarządzania Krakowem i megadeterminacji do zmian.
Jej zestawienie z tym dziadkiem było dla niego rozpaczliwe.............Jest oczywiste,że gdy wygra on pokaże to tylko mechanizmy mafijnych powiązań o których dużo mówi sie na mieście.

a
ahkl

No i suweren ,który wybrał PiS (18%) obdarza pisowców pełnym zaufaniem ,więc po co przetargi.
Przetargi była potrzebna na PO , którzy ponoć sprzedali majątek Polski. Lecz przecież każdy mógł kupować ,Polacy też .

d
dc

Jest oczywistą oczywistością ,że Wasserman nie nadaje się na prezydenta miasta bo się na tym po prostu nie zna. Problemy miasta widziane z samochodu to za mało . Majchrowski wytknął jej brak doświadczenia lecz wybrał zły przykład z tymi przetargami bez wykonawców. Nie wie co PiS robił gdy przepisy utrudniały realizację obietnic lub zemstę ?
Zmieni w nocy ustawę na taką ,że prezydenci miast z PiS mogą zlecić bez przatargu i co im zrobisz ,skoro mgr Przyłębska pilnuje ,żeby ustawy jakie uchwala PiS były traktowane za zgodne z konstytucją i co jej zrobisz.

r
rg

To ,że stanie pomnik to oczywista oczywistość .
Tak samo jak powstanie jego imienia ulica ,most ,estakada,plac,skwer,aleja , szkoła,przedszkole ,żłobek,muzeum,teatr i tak aż do wyczerpania zapasów. Teraz mamy okres rządów historyków PiS ,którzy o gospodarce nie mają zielonego pojęcia i mówią brednie. Rozdają pieniądze bo myślą ,że bierze się je z...drukarni.
Wasserman już wie na co dostanie pieniądze bo .....uzgodniła to z kolegami z PiS !!!!!!

Teraz pytanie jest takie czy wyborcom wszystko jedno w jaki sposób i z kim byleby było ,cy też są wśród nich inteligentni ,którym zależy na porządku .
Już się przekonaliśmy ,że PiS obiecuje gruszki na wierzbie i aby dotrzymać obietnic musi łamać prawo.

W ten sposób poległa PO , nie obiecując gruszek na wierzbie bo nie pomyśleli o łamaniu prawa.

c
czasnarozum

Panowie pseudoaktywiści. Dla gospodarki miasta i pozycji miasta w kraju takie pytania są drugiej i trzeciej kategorii. A i tak zależą nie tyle od prezydenta, co od rady miasta. Pierwsza kategoria pytań zaczyna się od tego, jak bronić marnej już, ale jednak, samorządności gmin przed rozjuszonym rządem, centralizującym całe życie obywateli. Wystrzałowe popisy p. Wasserman, że ona załatwi więcej środków od swojego rządu dla miasta jest obrazem degrengolady liderów pierwszego, za przeproszeniem, sortu. Czyli co, Krakowem będzie zarządzać rządowa Warszawa?
PS.: JM Rokita na wiceprezydenta pisowskiego?

P
Przeproś i Spadaj

Chwaliła Morawieckiego plującego na Kraków, chwaliła wyrok sądu w 1 instancji pozwalający Morawieckiemu na bezkarność więc przeproś Kraków Wassermann!

w
wydojona święta dewotka !

Czy pod Wawelem bedzie pomnik kaczynskiego

b
bartek

Chyba nie trzeba być geniuszem żeby przewidzieć, że obie dają wszystko czego oczekują ludzie. A co będzie potem? No cóż, znamy wartość obietnic Majchrowskiego, mieliśmy sporo czasu na obserwację, niektóre z obietnic sprzed 16 wciąż czekają na zrealizowanie. Pani Wassernann skoro się podpina pod logo pisu to również można ocenić jej obietnice jako wypowiadane jedynie pod publiczkę, jak ktoś jest popieraby przez kłamców to niestety rzutuje na jego wizerunek

g
gsw

w której powstały te pytania jest organizacja pozarzadową?????

Dodaj ogłoszenie