Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: jak głosować, zasady głosowania. Kogo wybieramy w wyborach samorządowych

Natalia Urzędowska, (MM)
W wyborach samorządowych wybieramy członków do: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Ponadto w czasie wyborów samorządowych głosować będziemy na: wójtów, prezydentów i burmistrzów miast.
W wyborach samorządowych wybieramy członków do: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Ponadto w czasie wyborów samorządowych głosować będziemy na: wójtów, prezydentów i burmistrzów miast.
Wybory samorządowe 2018. Podczas zbliżających się wyborów w całej Polsce będziemy decydować o tym, kto pokieruje samorządami. Nasze głosy wskażą, kto zostanie członkiem rad gmin, miast, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także rozstrzygną, kogo zobaczymy w roli wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Sprawdź, jakie są zasady wyborów, jak przebiegają i kto może głosować.

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować? ZASADY, TERMIN WYBORÓW, KARTY DO GŁOSOWANIA

W wyborach samorządowych wybieramy członków do: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Ponadto w czasie wyborów samorządowych głosować będziemy na: wójtów, prezydentów i burmistrzów miast. Tegoroczne wybory, zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, wyłonią samorządowców już na pięcioletnią kadencję (zamiast jak dotychczas na czteroletnią).

Wybory samorządowe 2018. Kto może głosować?

Czynne prawo wyborcze, które upoważnia do wybierania do rad gminy, powiatu, sejmiku czy województwa, posiada obywatel Polski. Ma je także obywatel Unii Europejskiej, który nie jest obywatelem Polski, ale najpóźniej w dniu głosowania osiąga pełnoletność i na stałe mieszka na obszarze danego powiatu, gminy lub województwa.

Ordynacja wyborcza przewiduje także możliwość głosowania korespondencyjnego, ale tylko dla osób o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wybory samorządowe 2018. Kto nie może głosować?

Kto nie będzie mógł oddać swojego głosu w wyborach samorządowych 2018? To osoby, które:

  • są pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
  • są pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
  • zostały ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu (niepoczytalne, chore psychicznie).

Wybory samorządowe 2018. Kogo wybieramy?

21 października 2018 roku dostaniemy trzy lub cztery karty do głosowania.

W miastach na prawach powiatu (jak np. Kraków) wybierzemy prezydenta, radnych rady miasta i radnych sejmiku. W pozostałych gminach wybierzemy: wójta lub burmistrza, radnych rady gminy lub miejskiej, radnych rady powiatu i radnych sejmiku.

Wybory samorządowe 2018. Jak głosujemy w okręgach jednomandatowych?

W gminach do 20 tysięcy mieszkańców obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Oznacza to, że do rady gminy mandat otrzymują kolejno kandydaci, którzy uzyskali najwięcej głosów mieszkańców.

Z kolei w większych gminach obowiązuje ordynacja proporcjonalna, czyli w radzie gminy liczba miejsc dla konkretnej partii uzależniona jest od liczby głosów oddanych na konkretnych kandydatów. Następnie w ramach tych miejsc mandaty rozdawane są kolejnym kandydatom z listy danej partii czy komitetu wyborczego.

Wybory samorządowe 2018. Jaki znak mamy postawić na karcie do głosowania?

W ramach zmian w ordynacji wyborczej wprowadzono nową definicję znaku „x”. Znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Co ważne, inne znaki dopisane na karcie do głosowania poza kratką nie będą miały wpływu na ważność głosu. Oznacza to, że np. jeśli jedna z kratek zostanie przy kandydacie całkowicie zamalowana, a znak X pojawi się w innej - głos będzie ważny. Do tej pory, jeśli na karcie do głosowania pojawiły się inne znaki niż „krzyżyk” obok nazwiska kandydata, głos uznawano za nieważny.

Każdy wyborca otrzyma osobne karty w przypadku wyborów władz miasta, rady i sejmiku. Karty będę się różnić formatem i kolorami oznaczeń.

Wybory samorządowe 2018. Jak długo głosujemy?

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października. Drugą turę zaplanowano na 4 listopada. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21 w całym kraju. Kampania wyborcza zakończy się 19 października (piątek) o północy. Potem, aż do zakończenia głosowania, obowiązuje cisza wyborcza.

Wybory samorządowe 2018. Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych. W Krakowie za realizację tego zdania odpowiada Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Stachowicza 18.

Zapisy są jeszcze przyjmowane, w następujących terminach:

  • w piątek, 19 października, w godz. 8-15 pod numerami telefonów: (12) 616 51 16, (12) 616 51 91,
  • w sobotę, 20 października, w godz. 9-15 pod numerem telefonu: (12) 616 51 91,
  • w dniu wyborów, czyli w niedzielę, 21 października, w godz. 7-21 pod numerami telefonów: (12) 616 51 46, (12) 616 50 75.

Wybory samorządowe 2018. Ważne daty

  • 19 października o północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania
  • I tura głosowania - 21.10 (niedziela)
  • II tura głosowania - 4.11 (niedziela)

Wybory samorządowe 2018. Czy możemy głosować poza miejscem zamieszkania?

Zasady głosowania w wyborach samorządowych różnią się od zasad głosowania w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Najważniejszą różnicą jest brak możliwości uzyskania zaświadczenia o prawie głosowania, które umożliwia głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym. Jeśli wyborca nie chce głosować w wyborach samorządowych w miejscu zameldowania, może oddać głos, ale wcześniej musi dopełnić kilku formalności. Nie zawsze miejsce stałego zamieszkania jest równoznaczne z miejscem zameldowania. Wiedzą o tym m.in. studenci, którzy większość czasu w roku spędzają poza domem.

Wybory samorządowe 2018. Co należało zrobić, żeby głosować w miejscu stałego pobytu?

Kwestie te reguluje Ustawa Kodeks wyborczy. W art. 19 par. 1. można znaleźć informacje o tym, co mogą zrobić wyborcy, którzy zamieszkują stale na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały. W takim wypadku konieczne jest złożenie w urzędzie gminy (na terenie której wyborca chce oddać głos) pisemnego wniosku o wpisanie do rejestru wyborców. Trzeba pamiętać o tym, że można być ujętym tylko w jednym rejestrze wyborców. Decyzję o wpisaniu lub o odmowie wpisania do rejestru wyborców wydaje wójt - w terminie 3 dni od dnia wniesienia wniosku. Jeśli zapada decyzja odmowna, zostaje ona niezwłocznie doręczona wnioskodawcy, wraz z uzasadnieniem. Osoby, które chciały zostać dopisane do rejestru wyborców, musiały więc złożyć wniosek nie później niż na kilka dni przed rozpoczęciem głosowania. W przeciwnym razie wniosek może nie zostać rozpatrzony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018: jak głosować, zasady głosowania. Kogo wybieramy w wyborach samorządowych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski