Wybory samorządowe 2018. Kampania wyborcza w oparach smogu. Prezydent Majchrowski kazał przygotować pozew za słowa premiera

Piotr OgórekZaktualizowano 
Smog nad Krakowem
Smog nad Krakowem Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Premier Mateusz Morawiecki mówi, że Kraków nic nie zrobił w walce o czyste powietrze. Jacek Majchrowski oponuje i szykuje pozew wyborczy. Ze smogiem zmierzy się jednak każdy, kto zostanie prezydentem Krakowa. Jak to zrobić, sprawdził m.in. Krakowski Alarm Smogowy.

Zieleń i smog to dwa przewodnie wątki kampanii wyborczej w Krakowie. Ten ostatni wypłynął na ogólnopolskie wody, po tym jak premier Mateusz Morawiecki powiedział, że poprzednicy, w tym władze Krakowa, nic lub prawie nic nie zrobiły w walce o czyste powietrze. Władze miasta oponują. Prezydent Jacek Majchrowski kazał przygotować pozew w trybie wyborczym.

Prawie każdy kandydat na prezydenta obiecuje walkę ze smogiem. Co konkretnie chcą osiągnąć, sprawdził Krakowski Alarm Smogowy. A wszystko to w trakcie początku kolejnego sezonu grzewczego, gdy smog zaczyna nas znów dusić. Mamy już pierwsze przekroczenia norm. Do tego w krakowskiej hucie mamy kolejną awarię. Przedwczoraj do atmosfery wyleciały szkodliwe pyły. Ale Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska stwierdziła, że nie są zagrożeniem dla zdrowia. Wyzwaniem nowej kadencji w Krakowie będzie ograniczenie smogu napływającego do nas z gmin ościennych. Ale tego sam Kraków nie osiągnie. Jego władze powinny jednak o to mocno zabiegać.

Solvay, CH Zakopianka, "Białe Morza". Jak zmieniały się na p...

Majchrowski szykuje pozew

Podczas niedzielnej konwencji wyborczej PiS w Krakowie Mateusz Morawiecki przekonywał, że mieszkańcy powinni poprzeć Małgorzatę Wassermann, bo ta gwarantuje skuteczną walkę ze smogiem. - Z panią Małgorzatą Wassermann jako prezydent będziemy w stanie dużo szybciej (działać - red.), niż ta niemoc, którą w wyroku 22 lutego tego roku Trybunał Sprawiedliwości - a odnosił się do lat 2007-2015, określił jako brak polityki na rzecz czystego powietrza. Poprzednicy, w tym ci którzy rządzili tym miastem, nie zrobili nic lub prawie nic (w zakresie poprawy jakości powietrza - red.) - mówił premier.

Na te słowa odpowiedział prezydent Majchrowski. Przyznał, że jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w walce o czyste powietrze. - Ale stwierdzenie, że Kraków nic lub prawie nic w sprawie walki ze smogiem nie zrobił, jest nieuczciwe wobec krakowian, którzy w ostatnich latach, korzystając ze wsparcia miasta zlikwidowali tysiące pieców węglowych - odparł. Jacek Majchrowski wciąż nie wyklucza pozwu w trybie wyborczym za słowa premiera.

- Prezydent zamówił pozew u prawników. O jego użyciu zdecyduje po zapoznaniu się z nim - mówi jego rzeczniczka Monika Chylaszek. Miasto opublikowało także komunikat, w którym wylicza, co zrobiło w walce ze smogiem. Najważniejsze zestawienie dotyczy likwidacji pieców węglowych. W latach 2012-2018 zlikwidowano ich ok. 22,5 tys. Do usunięcia w 2019 r. (od września wejdzie zakaz palenia węglem i drewnem) zostanie ok. 4 tys. Na likwidację pieców wydano w mijającej kadencji ponad 200 mln zł.

KAS przepytuje kandydatów

Choć działania miasta widać, to jednak smog nadal nam towarzyszy, a poprawa jakości powietrza nie jest znacząca. Niezależnie od tego, kto zostanie nowym prezydentem Krakowa, to ze smogiem będzie więc musiał się nadal mierzyć. Krakowski Alarm Smogowy sprawdził, jak kandydaci na prezydenta zamierzają to czynić. Na 10 pytań odpowiedziało pięcioro kandydatów (nie odpisała Jolanta Gajęcka). Na podstawie odpowiedzi KAS stworzył zestawianie poglądów w trzech obszarach - niska emisja, transport i przemysł.

W pierwszym punkcie większość kandydatów (Gibała, Gosek-Popiołek, Wassermann) proponuje przywrócenie 100 proc. dopłaty na wymianę pieca w roku 2019 (teraz jest 60 proc.). Jacek Majchrowski zaznacza, że pozostałe piece znajdują się na ogół w budynkach o nieuregulowanej sytuacji prawnej, ale nie prezentuje konkretnego rozwiązania. Konrad Berkowicz mówi tylko o prowadzeniu działań edukacyjnych na temat opału.

Jeśli chodzi o gminy ościenne, z których do Krakowa napływa dużo zanieczyszczeń, to wszyscy kandydaci chcą nawiązać z nimi szerszą współpracę w zakresie wymiany kopciuchów. Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann chcą wspierać gminy w pozyskiwaniu funduszy na wymianę i edukacji mieszkańców. Łukasz Gibała chce lobbować w sejmiku za wprowadzeniem zakazu palenia węglem.

Na problem smogu wokół Krakowa uwagę zwrócił także Łukasz Wantuch (kandyduje na radnego miejskiego z koalicyjnej listy Jacka Majchrowskiego). - W tym roku Rada Miasta Krakowa przyjęła rezolucję do sejmiku w sprawie wprowadzenia całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem w nowo budowanych budynkach na terenie gmin ościennych. Nie będzie lepiej, ale przynajmniej ustabilizujemy napływ smogu do Krakowa z tamtych terenów - stwierdził Wantuch i publicznie zapytał kandydatów z Krakowa do sejmiku czy będą za wprowadzeniem takiego zakazu. Ci, którzy mu odpowiedzieli, byli na tak.

Transport i przemysł

W pytaniach KAS dotyczących zanieczyszczenia transportowego większość kandydatów chce budować parkingi Park&Ride (Berkowicz, Gibała, Gosek-Popiołek). Jacek Majchrowski optuje za punktami ładowania pojazdów dla samochodów elektrycznych i rozbudową infrastruktury rowerowej, zaś Małgorzata Wassermann proponuje reorganizację komunikacji zbiorowej. Za strefami czystego transportu opowiadają się się Łukasz Gibała, Daria Gosek-Popiołek i Jacek Majchrowski. Zdecydowanym przeciwnikiem tego typu stref jest Konrad Berkowicz.

KAS spytał także o zakłady przemysłowe i respektowanie przez nie przepisów dotyczących ochrony środowiska. Tu kłania się przykład krakowskiej huty, która dość często emituje pyły do atmosfery w wyniku awarii (szczegóły niżej). Prawie wszyscy kandydaci chcą wzmocnić dialog z WIOŚ (Berkowicz, Gibała, Gosek-Popiołek, Majchrowski). Tylko Małgorzata Wassermann uważa, że obecne działania WIOŚ są wystarczające.

Szczegółowe odpowiedzi kandydatów na pytania KAS odnośnie smogu.

Awaria w hucie

W poniedziałek popołudniu doszło do awarii w krakowskim kombinacie. Władze ArcelorMittal poinformowały, że po godzinie 17 doszło do zwiększonej emisji pyłów do atmosfery, ze względu na awarię ssawy przy zalewaniu konwertora. Awaria została usunięta dość szybko, ale na niebie zdołały pojawić się kłęby czarnego dymu.

Na miejsce wysłano patrol straży miejskiej oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspekcji Ochrony Środowiska. Ci stwierdzili, że nie doszło do emisji pyłów, która zagrażałaby życiu lub zdrowiu mieszkańców. Władze ArcelorMittal przeprosiły mieszkańców we wtorek.

- Nowohucki kombinat nie jest „świętą krową” i nie możemy go tak traktować - uważa Łukasz Maślona, pełnomocnik ds. zieleni i czystego powietrza w drużynie ekspertów Łukasza Gibały oraz kandydat do rady miasta. Jego zdaniem o sytuacjach awaryjnych mieszkańcy dowiadują się dopiero po fakcie albo wcale.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Twój głos się liczy

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018. Kampania wyborcza w oparach smogu. Prezydent Majchrowski kazał przygotować pozew za słowa premiera - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fundacja „Kabała”

Decydując się na przeczytanie komentarzy, miej świadomość, że większość z nich została opŁacona przez kandydata, którego niezależność jest tyle samo warta co podpisy jeGo zwolenników.

p
politolog

Zwycięstwo profesora może przyjść już w I turze.

S
Sowa & Przyjaciele

WŁADYSŁAW KOSINIAK KAMYSZ - PSL, kiedyś startował z komitetu Prezydenta Jacka Majchrowskiego wypowiada się w restauracjj Sowa & Przyjaciele na jego temat.
źródło: Portal TVP. INFO

"Władysław Kosiniak-Kamysz: On [Donald Tusk] już się chyba zaczął upajać właśnie tym, jak ludzie reagują, takim teatrzykiem. To zresztą też do perfekcji opanował Majchrowski. W rozgrywaniu ludzi na dworze. On przepięknie potrafi, szczególnie dziewuchy, napuszczać na siebie.

On bierze tak trzy, cztery, wiceprezydenta robi, jakiegoś pełnomocnika, doradcę w tym samym obszarze. I trzy kobiety. I on jedną podsyci na drugą, tu… A później przychodzi i jest wielki król, bo rozwiązuje konflikt, który sam, ten…

I to też jest jego sukces, że potrafił różne środowiska poprzyciągać i je poukładać tak, że one się czasem pokłócą, później się pogodzą ze sobą i jadą z nim do przodu.

Mówi, że tam widzieliście się ostatnio i że jest do dyspozycji w pełnym wymiarze."

K
KRK

Może nie wiesz ale to mieszkańcy Krakowa wybierają prezydenta a nie znajomi królika. Może tak jest u Gibały ale nie w Krakowie. Gibała zawsze tu przegrywał i nic się nie zmieni

88

A ja czekam, aż w Krakowie stara banda odejdzie od żłoba. I niech wreszcie się nowi ludzie pokażą co potrafią, a nie tylko koledzy królika cały czas

ś
św.NH

Pozew to nowa forma szczytowania żuli z PZPR. Ale zrobił, oj zrobił prawie jak Hanna Chrumkowicz !

G
Gość

Zagadka - czy Gibała ukrywa przez ludźmi że wywali ich z domów a domy wyburzy żeby zrobić 'teren zielony' który prezentował czy też Gibała jest takim ignorantem że nie wie że będzie musiał to zrobić żeby zrealizować swój plan? :) Obie odpowiedzi dyskwalifikują nawet na stanowisko sołtysa! :)

--

Nudny jesteś.

k
kc

Tak wlasnie wyglada Krakow po rzadach czerwonej pajeczyny pod wodza dziadka Majchra.Nic dodac nic ujac.Sad powinien popatrzec tylko na to zdjecie i obciazyc Jacka kosztami sadowymi.My krakowianie sie po prostu dusimy . Otwieramy oczy ,zamykamy okna , widzac coraz to nowe wiezowce blokujace korytarze przewietrzne.Dewiza Majchrowskiego to "po nas tylko popiol i oby sie dobrze zylo mnie i moim przydupasom"

K
KRK

Szkoda, że bardziej go kręcą ambicjonalne gierki, niż dobro Krakowa. Czas się pakować do Sosnowca, Panie JM.

K
Krakus

Patrząc na efekty tj stężenie pyłów w powietrzu - to czy rzeczywiście coś zrobiono ? Robić można wiele , ważny jest efekt. Czepiono się ludzi palących węglem , a w międzyczasie kilkaset tysięcy aut przybyło na ulicach Krakowa , w tym prawdopodobnie połowa to kopcące ropniaki.

b
barex@

Jakby serio traktował problem smogu to zamiast się sądzić o jakieś słowa, najpierw by ten problem rozwiązał. Ale przez 16 lat nieudolnych działań, jakoś się nie udało. Dalej liczba dni z przekroczonymi normami jest ogromna. A każdy mieszkaniec wie, jak jest, bo tym syfem oddycha. Dlatego jeśli smog ma się skończyć w tym mieście, to Majchrowskiego trzeba wymienić na Łukasza Gibałę, który walczy wspólnie z ruchami miejskimi o czyste powietrze. Nie widzę innego wyjśćia

H
Hubert

Mateuszek znowu kłamczuszek, ale jakby powiedział że Kraków coś tam robi ale to za mało to już by miał rację. Majchrowski widzi problem, ale nie widzi skali. Był w stanie stwierdzić, że problem smogu już jest praktycznie rozwiązany, chociaż stan powietrza pogarsza się z tygodnia na tydzień a w hucie dymi że hoho.. Ale zamiast zastosować kroki prawne w stosunku do nich i nakładać kary to on się sądzi z Morawieckim bo go uraził. Jak już tak dba o swoją opinię to może niech też zadba o to czym oddychamy.

R
Rafał

Premier już nie raz pokazał, że jego słowa "nieco mijają się z prawdą", niestety niebawem sądy też będą pod butem PIS i składanie pozwów po prostu straci sens.
Wracamy do systemu jednopartyjnej jedynie słusznej władzy.

A
AK

Za Majchrowskiego wycięto w Krakowie tysiące drzew, szczególnie w Nowej Hucie, na Andersa, al. Pokoju i wielu innych miejscach. Majchrowski nie zrobił nic, żeby przestało śmierdzieć na Rybitwach, gdzie jest oczyszczalnia ścieków, garbarnia, i wiele innych firm. Smród jest nie do wytrzymania, nie da się oddychać, więc co Pan Panie Majchrowski z tym zrobił? NIC! Inwestycje są tak prowadzone, że Kraków cały czas jest w placem budowy (obwodnica wschodnia i ul. Igołomska, dlaczego nie było to robione wszystko na raz? Trzeba było się postarać, żeby te inwestycje połączyć razem, a tak będzie 10 lat budowy, potem poprawki i dobudowanie ścieżek rowerowych. Zacznij Pan myśleć całościowo, a nie tylko żeby oddawać coś na kilka dni przed wyborami (droga na rybitwach oddana przed wyborami, a plac budowy był jeszcze przez rok, tramwaj na igołomskiej już dawno by mógł jeździć, przebudowa na dwa razy zamiast za jednym zamachem, ma być oddany na 3 trzy dni przed wyborami. I tak wiele rzeczy Panie Majchrowski. A Pan powie, że Pan to wszystko wybudował, ale jak są kłopoty to nie Pana wina, tylko jakiegoś wojewody czy radnych.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3