Wybory samorządowe 2018. Prezydent Jacek Majchrowski przegrał z premierem Mateuszem Morawieckim. Poszło o smog

Piotr OgórekZaktualizowano 
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Bartek Syta
Prezydent Jacek Majchrowski przegrał proces wyborczy, jaki wytoczył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Poszło o słowa, że władze Krakowa "nie zrobiły nic lub prawie nic" w sprawie walki ze smogiem. Krakowski sąd oddalił wniosek strony prezydenckiej, która domagała się sprostowania w ogólnopolskich mediach. Sąd uznał, że wypowiedź pojawiła się w trakcie kampanii wyborczej i miała charakter opinii, komentarza, a nie faktu.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w województwie małopolskim NA ŻYWO. Gdzie będzie II tura? [WYNIKI WYBORÓW 2018]

Wyniki wyborów samorządowych 2018. Wyniki wyborów w Krakowie i Małopolsce [Wyniki exit poll]

- Opinia to odczucia, przemyślenia. To subiektywne zdanie danej osoby o jakieś danej sprawie - argumentowała sędzia Agnieszka Bałdyga. Sąd uznał, że wypowiedź premiera nie była stwierdzeniem faktu, a właśnie opinią. Z decyzją sądu nie zgodził się pełnomocnik prezydenta, mecenas Robert Morawski. Prezydent Jacek Majchrowski w piątek popołudniu zapowiedział, że będzie składał odwołanie od decyzji sądu.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, pozwał premiera Mateusza Morawieckiego w trybie wyborczym. Chodzi o słowa szefa rządu, że władze Krakowa "nie zrobiły nic lub prawie nic" w walce ze smogiem. Prezydent domaga się sprostowania w ogólnopolskich mediach. Pierwsza rozprawa odbyła się w krakowskim sądzie w czwartek o godzinie 14. Wtedy wyrok nie zapadł i jego ogłoszenie zostało przełożone na piątek.

Potyczka sądowa

Grzegorz Kuca, pełnomocnik prezydenta Krakowa podkreślił na czwartkowej rozprawie, powołując się na inne orzeczenia sądowe, że zwrot "władze Krakowa" jednoznacznie odnosi się do prezydenta miasta. Podkreślił, że doszło do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w trakcie agitacji wyborczej. Robert Morawski, drugi pełnomocnik prezydenta, mówił o dokumentacji na ponad 800 stronach, które dowodzą konkretnych działań podejmowanych przez władze miasta dotyczących walki ze smogiem.

Powołano się także na raport NIK, który stwierdził, że Kraków wdrażał działania naprawcze zgodnie z Programem Ochrony Powietrza. Przypomniano także, że miasto w mijające kadencji wymieniło 22,5 tys. palenisk węglowych, a do likwidacji pozostało tylko 4 tys. Wspomniano również o zakupach ekologicznego taboru autobusowego, w tym pojazdów elektrycznych. Pełnomocnicy prezydenta wymieniali także konkretne kwoty na powyższe działania.

- Doszło do rzeczywistej poprawy powietrza. Obniżają się poziomy pyłów PM2,5 i PM10. Są już miejsca w Krakowie, gdzie poziomy zanieczyszczenia są już zbliżone do dopuszczalnych norm - mówił Robert Morawski, pełnomocnik prezydenta.

Krzysztof Kufel, pełnomocnik premiera zwracał uwagę, że strona przeciwna nie rozumie trybu wyborczego. - Chodzi o prostowanie słów nieprawdziwych. A tutaj nie mamy takiego przypadku - zaznaczył. Podkreślił, że była to forma debaty publicznej. Słowa premiera miały dotyczyć oceny, a nie faktów. Dlatego wnosił o oddalenie wniosku strony prezydenckiej w całości.

- Chodzi o cztery wyrazy "nic albo prawie nic". To tak jakby powiedzieć, że auto jest warte nic albo prawie nic. To nie oznacza "zero". Pan premier nie powiedział, że nie wykonano żadnej czynności zmierzającej do poprawy jakości powietrza - przekonywał Krzysztof Kufel. - Słowo "prawie" ma swoje synonimy i antonimy. Oznacza na przykład "nie całkiem". Badamy charakter wypowiedzi premiera, a nie wykonane działanie. To czysta kampania wyborcza - dodawał pełnomocnik.

Walka ze smogiem jest, ale poprawa jakości powietrza nieznaczna

Choć miasto walczy ze smogiem, a wymiana palenisk najlepszym tego przykładem, to jednak poprawa jakości powietrza nie jest kolosalna. Smog cały czas nam towarzyszy. Liczba dni z przekroczonymi normami jest cały czas ogromna. Wystarczy spojrzeć na dane ze stacji monitorujących stan powietrza w Krakowie. Od roku 2015 do 2017 średnie miesięczne stężenie pyłu PM10 (np. rok do roku w styczniu) na stacjach monitoringowych w Nowej Hucie, w Kurdwanowie i na alejach Trzech Wieszczów (to najstarsze stacje działające w Krakowie) rosły, a nie malały. Spadać zaczęły dopiero teraz w roku 2018.

Przykładowo średnie miesięczne stężenie pyłu PM10 w mikrogramach na metr sześcienny (norma to 40) na stacji na Alejach w styczniu wynosiło 93 (2015 r.), 109 (2016 r.) i 146 (2017 r.). Dopiero w styczniu tego roku średnie stężenie PM10 wyniosło 64 µg/m3.

Wpływ na smog mają również zanieczyszczenia transportowe oraz napływające do nas z gmin ościennych. Likwidacja niskiej emisji pochodzącej z palenisk w Krakowie to tylko jeden krok. Trzeba realizować również te pozostałe.

Konwencja wyborcza PiS

Na konwencji wyborczej PiS w Krakowie, tydzień przed wyborami, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że władze Krakowa "nie zrobiły nic lub prawie nic" w walce o czyste powietrze. Władze Krakowa odpowiedziały publikując komunikat, co udało się osiągnąć miastu w tej sprawie. Już wtedy rozważany był pozew wyborczy. Prezydent Majchrowski kazał go przygotować swoim prawnikom. Po zapoznaniu się z nim zdecydował się o jego użyciu w środę, po I turze wyborów na prezydenta Krakowa.

Podczas przedwyborczej konwencji wyborczej PiS w Małopolsce, premier Mateusz Morawiecki pojawił się m.in. w Skawinie i Krakowie. W stolicy województwa zachwalał kandydaturę Małgorzaty Wassermann, która dalej walczy o fotel prezydent miasta. Przekonywał, że mieszkańcy powinni poprzeć Małgorzatę Wassermann, bo to gwarantuje skuteczną walkę ze smogiem. Czego jego zdaniem poprzednicy nie robili.

- Musimy pokazać w Krakowie to, co pokazaliśmy na poziomie rządu, gdzie w ciągu dziewięciu miesięcy wdrożyliśmy rozporządzenie o jakości kotłów i ustawę o jakości paliw. Ruszyliśmy realnie, już z pierwszym domem, z ustawą o termomodernizacji domów jednorodzinnych w całej Polsce - wyliczał Morawiecki.

Dalej podkreślił, że dzięki temu Małgorzata Wassermann niesie ze sobą wielki ładunek wiarygodności. - Drodzy mieszkańcy Krakowa. Z panią Małgorzatą Wassermann jako prezydent będziemy w stanie dużo szybciej (działać - red), niż ta niemoc, którą w wyroku z 22 lutego tego roku Trybunał Sprawiedliwości - a odnosił się do lat 2008-2015, określił jako brak polityki na rzecz czystego powietrza. Poprzednicy, w tym ci, którzy rządzili tym miastem, nie zrobili nic lub prawie nic (w zakresie poprawy jakości powietrza - red.) - mówił premier Morawiecki.

Następnie zaznaczył, że Małgorzata Wassermann ma wiele rozwiązań, które zmienią powietrze miasta. - Krakowskie powietrze będzie bardziej czystsze, my będziemy zdrowsi, a w naszych portfelach będzie więcej środków, bo dzięki termomodernizacji będzie mniejsza potrzeba wydawania pieniędzy na gaz, węgiel czy inne paliwo - mówił premier.

Na powyższe słowa zareagowały władze Krakowa, które wydały komunikat, w którym zaznaczają, co miasto zrobiło w walce ze smogiem w ciągu ostatnich lat. Na pierwszym miejscu wyliczono przede wszystkim likwidację ponad 20 tys. palenisk węglowych w mijającej kadencji.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wyniki wyborów samorządowych 2018: rekordowa frekwencja, sensacyjne wyniki, ciekawa II tura

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018. Prezydent Jacek Majchrowski przegrał z premierem Mateuszem Morawieckim. Poszło o smog - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
J
JK

Capi otwartym słoikiem z ogórami takimi, jak Ty, baranie. Kultury trochę, pajacu. Dla Ciebie to prof. Majchrowski

zgłoś
K
KZ

Wystarczy poczytać raport NIK, który bardzo pozytywnie ocenia Kraków w walce ze smogiem. Tylko PiS-ie tego nie chcą przyjąć do wiadomości. Brawo prezydent Majchrowski

zgłoś
K
KZ

Puknij się w ten pusty łeb. Nie pasuje Ci, to wynoś się z Krakowa profesora Majchrowskiego

zgłoś
T
Tupolech

Fajny bełkot, teraz powiedz to samo po polsku,

zgłoś
d
darek

taki wyrok sądu masakra lepiej nie mogli wymyśleć żeby obronić morawskiego

zgłoś
T
Tosia

To chyba z Płaszowa dolatuje

zgłoś
g
gool

gdyby nie te niezależne Sądy

zgłoś
P
Podgórze Duchackie

Wtedy ja chętnie przekaże swój "monitoring wizyjny" z telefonu - z jednego z przedszkoli publicznych w Krakowie gdzie zostałem napadnięty fizycznie przez P.dyrektor publicznego przedszkola na terenie przedszkola. I chętnie porównam mój "monitoring wizyjny" z tym co ma Pan Majchrowski.

zgłoś
j
janek

starym majchrem. Nie da się okna nawet otworzyć Q.

zgłoś
t
tomek

Brawo dla sądów niezależnych, hahaha to mnie utwierdza w przekonaniu że nie wolno głosować na pi

zgłoś
G
Grzegrzöłek

Na 109% druk odbywal sie w ww drukarniach. Nikt Majchla nie ruszy bo kilkacet tysiecy bezdebitowej gadzinowki bez informacji kto to g... Wydaje... Daje zarobek. No chyba ze to niszowe i nieczytane GazWyb pedalujacych na jednosladach oszolomow wydrukowalo? Zobaczymy.

zgłoś
J
Janusz

W 2007 roku Majchrowski przegrał proces i sąd nakazał mu zapłacić za wynajem w motelu. Teraz znowu przegrał. Moim zdaniem on może jakieś piece likwiduje ale za to chaotycznie zabudowuje i koniec końców nie poprawia się

zgłoś
P
Podpison

Jakże ślicznie tańczy Jacek co zajumał nam pieniądze dla swoich Kadryla dla świra. Kozaka dla warszawiaka. Słoiczni co nie wiedzą gdzie Kraków udają ,ze tu mieszkają.

zgłoś
ś
św.NH

Najlepiej pojechać w aleje, smog sięga nieba. Pieców w centrum nie ma. Metro pod alejami i zakaz wjazdu samochodami. Tyle PIS może zrobić.

zgłoś
g
gosc

Zobaczymy jak wpłynie zakaz palenia paliwami stałymi na jakość powietrza, ten zakaz który prezydent wprowadził.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3