Wybory samorządowe 2018 w powiecie wielickim. Biskupice czekają na dogrywkę. W innych gminach bez niespodzianek

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zaktualizowano 
W Biskupicach przybywa wyborczych kontrowersji. Mieszkańcy pozostałych gmin liczą na spełnienie obietnic z kampanii

- Nokaut! - tak wyniki wyborów burmistrzów Niepołomic i Wieliczki oraz wójta Kłaja komentowali mieszkańcy w 2014 roku. Teraz doszło do powtórki tej sytuacji, natomiast w Gdowie wójt uzyskał zdecydowaną przewagę nad jedynym rywalem.

Inna sytuacja jest w gminie Biskupice, gdzie dojdzie do drugiej tury wyborów, a związane z wyborczą walką emocje sięgają zenitu.

Gorąco przed drugą rundą

W drugiej turze wyborów mają mierzyć się wicewójt gminy mijającej kadencji Renata Gawlik (KWW Porozumienie Samorządowe) oraz szef PiS-u w powiecie wielickim Roman Wcisło (KWW Razem dla gminy Biskupice, z poparciem PiS).

Kandydatów na wójta Biskupic było czworo. Trzeci wyborczy wynik uzyskał Artur Chmiela, a kolejny Jolanta Kożuch-Zyguła.

Roman Wcisło zgromadził 21 października 1412 głosów (32,56 proc.). Jego ugrupowanie ma też większość mandatów (9 z 15) w Radzie Gminy Biskupice. Renata Gawlik weszła do drugiej tury zdobywając 1068 głosów (24,63 proc.), a różnica w poparciu dla niej oraz dla Artura Chmieli (1056 głosów, 24,35 proc.) wyniosła ledwie 12 głosów.

Artur Chmiela powiedział nam, że rozważa złożenie w tej sprawie protestu wyborczego. - Trwa jeszcze analiza dokumentów przez prawników, chodzi o wniosek o powtórne przeliczenie głosów w 3-4 komisjach. Decyzję czy złożę protest wyborczy podejmę w najbliższy poniedziałek - powiedział nam Chmiela.

To nie jest jedyny sądowy wątek wyborów samorządowych 2018 w gminie Biskupice. Wczoraj, jak poinformował Łukasz Sadkiewicz, pełnomocnik „Porozumienia Samorządowego”, zaskarżono w trybie wyborczym sprawę związaną z zamieszczeniem na ulotkach wyborczych Romana Wcisły poparcia, którego udzielił mu rzekomo prezydent RP Andrzej Duda.

Przypomnijmy, że chodzi o zamieszczenie w materiałach Wcisły w kampanii wyborczej 2018 „prezydenckiego” poparcia z 2014 roku. „Pan Roman Wcisło - kandydat na wójta gminy Biskupice wykorzystał w ulotce tekst rekomendacji wystawionej w kampanii wyborczej w 2014 roku, a więc w czasie, gdy Pan Prezydent pełnił mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Wykorzystanie tego tekstu w bieżącej kampanii odbyło się bez wiedzy i zgody Pana Prezydenta i Kancelarii Prezydenta RP” - takie stanowisko zajęła w tej sprawie Kancelaria Prezydenta.

Roman Wcisło kandydował w 2014 roku na wójta Gdowa (bez powodzenia). W obecnej kampanii wyborczej wykorzystał dawną rekomendację, podmieniając w tekście Gdów na Biskupice, a eurodeputowanego - na prezydenta RP, co oburzyło wielu wyborców z gminy Biskupice.

Z kolei Roman Wcisło złożył na policji zawiadomienie o złamaniu ciszy wyborczej (w nocy z 20 na 21 listopada), kiedy jak mówi, ktoś rozrzucił po całej gminie ok. 2000 ulotek z informacjami szkalującymi jego samego oraz kandydatów na radnych z jego komitetu, a także współpracujących z nim sołtysów.

- To sprawa o wykroczenie. Chodzi o złamanie zapisów Kodeksu Wyborczego dotyczących ciszy wyborczej. Sprawę prowadzi komisariat policji w Gdowie - potwierdza Magdalena Chwastek, oficer prasowy KPP w Wieliczce.

Finał w pierwszej rundzie

W Wieliczce, Niepołomicach, Gdowie i Kłaju nie było wyborczych niespodzianek. Szefowie samorządów zostali wybrani już podczas pierwszego głosowania. Za zaskoczenie można uznać natomiast brak drugiej tury wyborów w Wieliczce, na co mocno liczyło PiS.

Jednak Artur Kozioł, który rządzi Wieliczką od trzech kadencji, nie pozostawił dwóm kontrkandydatkom złudzeń. 21 października zagłosowało na niego ponad 13,6 tys. mieszkańców (56,9 proc.). Jego rywalki zyskały poparcie: posłanka Urszula Rusecka (PiS) - prawie 7 tys. głosów (29 proc.), Joanna Kordula („Koalicja Obywatelska”) - blisko 3,4 tys. głosów (14,1 proc.).

W Radzie Miejskiej Wieliczki mandaty zdobyły trzy ugrupowania: KWW Artura Kozioła - 11, PiS - 8, „Koalicja Obywatelska” - 4, co oznacza, że nikt nie ma większości. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w nowej kadencji prawdopodobna jest współpraca ugrupowania burmistrza Wieliczki z „Koalicją Obywatelską”, natomiast PiS pozostanie w opozycji.

W Niepołomicach burmistrz miasta od 2009 roku Roman Ptak uzyskał aż 69 proc. głosów, a jego jedyna konkurentka Anna Front (PiS) zdobył tylko 31 proc. poparcia. Ugrupowanie burmistrza ma też większość w Radzie Miejskiej, gdzie zdobyło 14 z 21 mandatów.

Zbigniew Wojas, który rządzi Gdowem od 2002 roku, wygrał wybory zdobywając ok. 55 proc. poparcie mieszkańców. Jego rywal Adam Baran (kandydat PiS) uzyskał wynik w granicach 45 proc. Ugrupowanie Wojasa („Razem dla mieszkańców”) będzie mieć w nowej kadencji także większość w gdowskiej Radzie Gminy.

Podobnie jest w Kłaju, gdzie na startującego na trzecią kadencję wójta Zbigniewa Strączka zagłosowało prawie 3000 mieszkańców. Rywale Zbigniewa Strączka zgromadzili: Krzysztof Sołtyk - ok 700 głosów, Stanisław Cebeńko - ok. 600 głosów.

Burmistrzowie i wójtowie o wygranych wyborach i priorytetach na nową kadencję

Szefów Wieliczki, Niepołomic, Gdowa i Kłaja poprosiliśmy o dokończenie rozpoczętego przez nas zdania związanego z wyborami 2018 oraz podanie pięciu najważniejszych zadań, które chcą zrealizować w nowej kadencji.

Gmina Wieliczka, burmistrz Artur Kozioł

Wygrana w pierwszej turze wyborów to... blisko 14 tys. mieszkańców, którzy na mnie zagłosowali. Jestem szczęśliwy, w gratulacjach słyszę wiele ciepłych słów. Czułem się tak tylko raz: to był pierwszy dzień po ŚDM, które były na naszej ziemi.

Zadania: 1. Rozpoczynamy budowę stacji uzdatniania wody „Wody Wielickie”. Ta inwestycja pozwoli na dalszy rozwój gminy, poprawi jakość wody i zwiększy jej ilość; 2. Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej. Jesteśmy w trakcie wyłaniania budowniczego integracyjnej szkoły przy Arenie Lekkoatletycznej. Trwa rozbudowa SP w Krzyszkowicach, a w 2019 roku rozpoczniemy takie inwestycje w Mietniowie i Janowicach. Szukamy także działki pod rozbudowę szkoły w Śledziejowicach; 3. Za kilka dni przyjadą pierwsze autobusy zakupione dla spółki komunikacyjnej. Komunikacja jest to mój osobisty projekt, który rozwijam od lat. W budżecie na ten cel przeznaczyliśmy tylko w obszarze inwestycji 21 mln zł; 4. Rozwijanie Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej, co gwarantuje sukces gospodarczy i nowe miejsca pracy; 5. Rozpoczynam starania o powstanie w Wieliczce szpitala. To najtrudniejsze zadanie. Mam nadzieję, że politycy zrozumieją o co mi chodzi i przestaną mnie za ten pomysł krytykować. Chciałbym przedstawić moją deklarację polityczno-społeczną w jasny sposób: w wyborach parlamentarnych 2019 poprę tylko partię i osoby, które zadeklarują wybudowanie szpitala dla mieszkańców naszej gminy. Będę o to zabiegał nieustanie, do skutku, bo wieliczanie na to zasługują.

Gmina Niepołomice, burmistrz Roman Ptak

Wygrana w wyborach jest dla mnie... satysfakcją z oceny pracy mojej i moich współpracowników oraz motywacją do dalszego działania.

Zadania: 1. Działania na rzecz rodziny: uruchomienie publicznego żłobka; 2. Poprawa jakości komunikacji publicznej: zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów MPK, budowa placów P&R, uruchomienie wewnętrznej linii dowożącej pasażerów do punktów przesiadkowych; 3. Poprawa transportu i dróg: budowa węzła autostradowego i obwodnicy Podłęża, poprawa przepustowości ulic dojazdowych do zaludnionych osiedli, budowa chodników; 4. Walka o czyste powietrze - poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii, wymianę pieców i edukację; 5. Praca na rzecz budowy więzi międzyludzkich w naszym zróżnicowanym społeczeństwie.

Gmina Gdów, wójt Zbigniew Wojas

Wygrana w wyborach jest dla mnie... docenieniem dotychczasowych działań, a rekordowy wynik - 4229 głosów - świadczy o akceptacji zaproponowanego przeze mnie programu wyborczego i motywuje do dalszej pracy.

Zadania: 1. Wypracowanie regionalnego systemu transportu publicznego i prywatnego gwarantującego wszystkim mieszkańcom połączenie z Gdowem i Krakowem; 2. Budowa żłobka, rozbudowa szkół, wykonanie sal gimnastycznych w Jaroszówce, Bilczycach i Szczytnikach; 3. Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, wymiana pieców, montaż paneli fotowoltaicznych; 4. kontynuacja zagospodarowania Doliny Raby na cele rekreacyjne; 5. Utworzenie Gminnego Centrum Oświatowo-Sportowego, uruchomienie budżetu obywatelskiego.

Gmina Kłaj, wójt Zbigniew Strączek

Wygrana w pierwszej turze jest dla mnie... ogromną nobilitacją i jednocześnie zobowiązaniem do jeszcze bardziej energicznego działania na rzecz wszystkich mieszkańców gminy.

Zadania: 1. Chciałbym sfinalizować budowę kanalizacji w całej gminie. Przedsięwzięcie to wykonywane jest sukcesywnie w każdej miejscowości od kilkudziesięciu lat. Wierzę, że do końca 2023 roku uda się to zakończyć; 2. Modernizacja Gminnego Centrum Kultury wraz z rewitalizacją centrum Kłaja; 3. Budowa hali sportowej przy SP w Grodkowicach; 4. Budowa nowoczesnego przedszkola w Dąbrowie; 5. Budowa gminnego kompleksu rekreacyjnego oraz ośrodka sportów wodnych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec gminy

czy nie wydaje wam się to dziwne jak działacze z Wieliczki angażują się w kampanie Pani Gawlik w Biskupicach? Ciekaw jestem jaki mają plan???? Po co im jest potrzebne przejęcie władzy w Gminie Biskupice????

W
Wyborca

Kampania jak w Warszawie, jeżeli chodzi o ilość inwestycji. Prosimy jeszcze o jabłka i kiełbaski.

j
j

prosze rozwinac watek

G
Gość

tak..... a patrząc na zdjęcia to występuje tylko na tle Wieliczki. Może jak Pani Gawlik wygra to zostaniemy jakąś ubogą dzielnicą Wieliczki?

I
IP

Roman W. znowu twoje IP się pokazało. Daj już spokój. To obrzydliwe.

J
Józef

Staszek K. przestań się czepiać. Wytłumacz się lepiej z chodnika koło domu!

A
Andrzej eM

Roman, opamiętaj się wreszcie. Co Cię to skur.... obchodzi???

T
Tomek

Przynajmniej mieszka na terenie gminy, nie to co konkurent ze szczytnik

W
Władysław I

typowa myśl z okresu PRL - bełkot

W
Własysław

Twój komentarz to jeden wielki bełkot, nic z tego zrozumieć nie można.

m
mieszkaniec

A propos kampanii w Kłaju Strączek tak się bał że jego zwolennicy zrywali banery zaklejali plakaty napuszczali kandydatów na siebie
widać że na 8 tysięcy ludzi 3 tys. jest związana z jego rządami a więc daje pracę i boiska do kopania
a reszta czyli 2 tys jest przeciwko reszta ma wszystko w nosie
co się tyczy kampanii jeśli opozycja nie zrozumie że trzeba pracować cały czas a nie tylko miesiąc przed wyborami to będzie dostawać łupnia od pałkarzy bo dla nich to kasa kasa i to niezła
a jest to też chichot historii bo tak naprawdę nikt nie chciał wygrać tych wyborów bo ta gmina to jeden wielki titanic za chwilę będzie bulgotać od zgnilizny
a co się tyczy obietnic strączka on wszystko robi tylko coraz mnie kończy jest to dobra technika dla ludu
pracownicy już zeszli z placów budów

M
Mieszkaniec

Drodzy czytelnicy, nie musicie się obawiać Pani Kożuch bo ma taki zawód że nie potrzebuje w naszym ug wicewójta, rozmawiałem z nią w sobotę i stwierdziła że Roman jest jej bliższy choćby nawet z programem wyborczym, głosujemy na Romana!

B
Biskupice

A ktoś wie kiedy się meldowała, bo podobno ten dom to nie jest jej

M
Mieszkaniec

Prawdopodobnie Panna z dwójką dzieci no i oczywiście partnerem

M
Mieszkaniec

A jakie donosy piszą bo z artykułu wynika że pan Roman pisze donosy

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3