reklama

Wybory samorządowe 2018: W Warszawie będzie druga tura. A w 35 innych miastach? Wyniki sondażu w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu...

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Ani Platforma Obywatelska, ani tym bardziej Prawo i Sprawiedliwość. Wybory samorządowe na prezydentów w większości dużych miast w Polsce wygrają kandydaci, którzy wystartują z własnych komitetów wyborczych.

To generalny wniosek płynący z sondażu wykonanego przez 18 największych gazet regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia.

Wybory samorządowe 2018. Kliknij i zobacz wyniki sondażu Polska Press Grupy dla 36 największych polskich miast

Znamy wyniki sondażu wyborczego na PREZYDENTÓW MIAST! [WYBORY 2018]

Badania w pełni reprezentatywne

Badanie zostało zrealizowane w zeszłym tygodniu w 36 największych miastach w Polsce. W sumie w całym kraju pomiarem objęto ponad 10 tysięcy respondentów. W każdej lokalizacji sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej kwotowo próbie przy zastosowaniu dwóch podstawowych parametrów demograficznych - płeć (kobieta i mężczyzna) oraz wiek: 18-29 lat, 30-44 lata, 45-59 lat i powyżej 60 lat.

Na tym etapie przygotowań do wyborów samorządowych, kiedy nie wszystkie partie oraz organizacje społeczne ogłosiły, kogo wystawią do rywalizacji o głosy mieszkańców, listy kandydatów w poszczególnych miastach ułożono - z jednej strony - w oparciu o fakty, a z drugiej - siłą rzeczy - o spekulacje pojawiające się na lokalnych rynkach politycznych. Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że właśnie tak będą wyglądać ostateczne listy kandydatów na prezydentów większoścu miast w których wykonane zostało badanie.

Wybory 2018. Arena walki między PO a PiS?

Media ogólnopolskie, które zwykle patrzą na polityczną rzeczywistość w kraju pryzmat Warszawy, lubują się w lansowaniu tezy, że jesienne wybory samorządowe staną się areną walki Platformy Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością.

Na kogo głosować w wyborach 2018

Największa partia opozycyjna ma wiele do stracenia, gdyż jej przedstawiciele sprawują władzę w dużej liczbie miast, ale i coś do udowodnienia - że może skutecznie powstrzymać opcję rządzącą na poziomie centralnym w marszu jej kandydatów po przejęcie kontroli nad samorządami. Prawo i Sprawiedliwość z kolei w tej batalii ma wiele do zyskania i także coś do udowodnienia - że i w samorządach lokalnych występuje pragnienie dobrej zmiany. To wszystko osadza się jeszcze w kontekście przyszłorocznych wyborów do Sejmu i Senatu. Pasjonujące, prawda?

Linia frontu między kandydatami partii a kandydatami niezależnymi

Otóż nie! Wyborcza linia frontu wojny o władzę w miastach wcale nie będzie przebiegać między wojskami Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, choć - oczywiście - w największych metropoliach to nieuniknione. Ale największe batalie rozegrają się między kandydatami niezależnymi (po cichu wspieranymi przez tę czy inną partię) a przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości.

Na 36 objętych badaniem miast w 20 w pierwszej turze wygrywają kandydaci, którzy wystartują z własnych komitetów. czasem popierani przez partie ale w każdym przypadku mający mocną pozycję.

W większości miast to urzędujący prezydenci z dorobkiem bardzo pozytywnie ocenianym przez mieszkańców. Tak jest na przykład w Rzeszowie, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim czy Nowej Soli. Co więcej, obecni włodarze w tych oraz innych miastach z tej kategorii nokautują swoich konkurentów już w pierwszej turze! Widać ,że przez lata wypracowali sobie ogromny szacunek.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 - najnowszy sondaż! Kto wygra w posz...

Tylko w 11 przypadkach liderami przedwyborczego sondażu Polska Press Grupy okazują się reprezentanci Platformy Obywatelskiej czy - szerzej - Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej z .Nowoczesną. Ale - zaledwie troje z nich ma szansę na triumf od razu w pierwszej turze. Tak jest w Białymstoku, Łodzi i Rybniku. Inni będą zmuszeni potwierdzić swoją przewagę z meczu otwarcia w dogrywce.

Na tle Platformy Obywatelskiej wypada Prawo i Sprawiedliwość wypada gorzej. Kandydaci partii rządzącej mogą triumfować w pierwszej turze tylko w czterech lokalizacjach: Katowice, Łomża, Szczecinek oraz Tarnów.

Jest jeszcze Częstochowa. Pod Jasną Górą w pierwszej turze wygrywa Krzysztof Matyjaszczyk z... Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Spokojny sen i dużo nerwów

15 prezydentów, którzy ubiegają się o reelekcję, może spać spokojnie. Jak pokazuje sondaż, zwycięstwo mają zapewnione przy pierwszym podejściu. Tego komfortu nie posiadają dla odmiany urzędujący włodarze w 16 innych miastach. Ci będą musieli toczyć bój w dogrywce. Pięciu obecnych gospodarzy miast zadeklarowało, że nie będzie już starać się o odświeżenie mandatu na kolejną kadencję.

Najciekawsze pojedynki

W mieście, na które zwrócone są oczy całej Polski - tej żyjącej konfliktem Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości - czyli w Warszawie klasyka gatunku. O fotel gospodarza stolicy kraju będą ścigać się Rafał Trzaskowski jako reprezentant Koalicji Obywatelskiej Platforma. Nowoczesna z Patrykiem Jakim reprezentującym partie Zjednoczonej Prawicy. Na dziś - to warto podkreślić - w Warszawie druga tura jest murowana. Do dogrywki wejdą obaj politycy. Rafał Trzaskowski z pozycji triumfatora z pierwszego starcia. Kandydaci innych partii będą tylko obserwować ten pojedynek na ekranach telewizorów.

W Gdańsku - kolebce „Solidarności” oraz Platformy Obywatelskiej - topnieją szanse urzędującego prezydenta Pawła Adamowicza na reelekcję. Bez poparcia Platformy Obywatelskiej wieloletni szef stolicy Pomorza być może zdoła wejść do dogrywki, jeśli nie wyprzedzi go ostatecznie Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby wyniki sondażu potwierdziły się, jego przeciwnikiem będzie Jarosław Wałęsa z Platformy Obywatelskiej, który w naszym sondażu zdobył najwięcej głosów.

O włos od zwycięstwa w pierwszej turze w Lublinie jest prezydent Krzysztof Żuk, ale jego główny rywal - Sylwester Tułajew z Prawa i Sprawiedliwości może doprowadzić do dogrywki.

Wybory samorządowe 2018. Kliknij i zobacz wyniki sondażu Polska Press Grupy dla 36 największych polskich miast

Znamy wyniki sondażu wyborczego na PREZYDENTÓW MIAST! [WYBORY 2018]

We Wrocławiu ustępujący prezydent Rafał Dutkiewicz namaścił Jacka Sutryka na swojego sukcesora. Ta operacja nie ma jednak gwarancji sukcesu. Ba - nie jest wcale powiedziane, że Jacek Sutryk wejdzie do drugiej tury, bo różnica między nim a Michałem Kazimierzem Ujazdowskim (Platforma Obywatelska) oraz Mirosławą Stachowiak-Różecką (Prawo i Sprawiedliwość) jest mikroskopijna.

W Krakowie swoją siłę potwierdza urzędujący od 2002 roku Jacek Majchrowski. Wprawdzie nie zapewni sobie mandatu na piątą kadencję z już pierwsze turze, ale ma dużą szansę dopełnić dzieła w dogrywce.

Absolutnym fenomenem jest prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz. Według naszej prognozy w pierwszej wyborczej rundzie zdobędzie 86,3 procent głosów! Tak wysokimi notowaniami nie może poszczycić się żaden z kandydatów, którzy zostali ujęci w sondażu.

[WYBORY SAMORZĄDOWE 2018] Wybory do sejmików. PiS wygrywa w ...

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018: W Warszawie będzie druga tura. A w 35 innych miastach? Wyniki sondażu w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu... - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

...

wyrazne ze platforma ma i slusznie, a pis ze atakuje ???

P
Piotr

Czyli tylko narodowi socjaliści i post-PRL-owcy?

S
SYLWESTER

Polacy ! , jezeli chcemy Rodzinnej I Bogatej Polski TO NIE GLOSUJEMY NA WROGOW POLSKI tj- NIE glosujemy na *PO* , NIE na komuchow , NIE na tzw. nowoczesna , NIE na *PSL* a glosujemy LI TYLKO na ugrupowania narodowe I patriotyczny *PIS* ! . Nie zapominajmy takze o nowopowstalym ugrupowaniu antykomunistycznym * RUCH 11 LISTOPADA* ktorego Prezesem jest byly Kandydat na Prezydenta RP , p. MARIAN KOWALSKI . Glosujemy na ugrupowania kochajace I szanujace Polske . Pamietajmy takze -- RAZ SIERPEM RAZ MLOTEM CZERWONA HOLOTE !!! .

W
Wiktor$

Mając do wyboru taką mielizną kandydatów, jedynym akceptowalnym jest dla mnie wybór Gibały. Działa z tym swoim stowarzyszeniem już długo, jest konsekwentny, niech teraz on pokaże co potrafi, a nie tylko ci, którzy rządzą krakowem od kilkunastu lat albo ci, którzy rządzą teraz polską. Trzeba jakiegoś odświeżenia w tych zasklepionym magistrackim światku

p
pecelina

wasz sondaż jest wart tyle co gówno lecącego Kruka !

p
pecelina

wasz sondaż jest wart tyle co gówno lecącego Kruka !

T
TomL

Pamiętamy, że Gibała to ukryta opcja Platformy i Palikota, a nie żaden bezpartyjny.

J
Jacek z Sosnowca70

Już wolę Gibałę niż Jacka albo Wassermankę

d
diagnosta krakowski

Powyżej androny na stronach DP . Jesienią PO i PSL przepadną z kretesem a PiS odniesie zasłużone zwycięstwo . Manipulacja już tu nic nie pomoże !

G
Gość

GRABIĆ WYBRAŃCOM SĄ CZCZENI PRZEZ SUWERENA. TO OBJAW CAŁKOWITEGO ZANIKU MÓZGU I GENETYCZNIE WPISANEGO NIEWOLNICTWA. NIC DZIWNEGO ŻE KLUCZYKI OT TAK PO PROSTU ZAGARNĘŁY CAŁY KRAJ I DOJĄ MILIARDY A SUWEREN ZAGRYZA SIĘ MIĘDZY SOBĄ ZA 500+. PAŃSTWO ZAŚ MIMO BUŃCZUCZNYCH WYPOWIEDZI WŁADZ JAK KAŻDY INNY KAPITALISTYCZNY KRAJ NA KRAWĘDZI PLAJTY.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Wybory samorządowe 2018: W Warszawie będzie druga tura. A w 35 innych miastach? Wyniki sondażu w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu...

.

Szczeny wam poopadają jesienią .Tak jak bulowi ,też miał wygrać i też wasz szmatławiec prezentował tamten sondaż .Nie będzie premii z Berlina

I
I Dobrze

To jedyny dobry kandydat w tym mieście. Jak on nie wygra to albo, Majchrowski zabetonuje wszystko, albo Wassermanówna wprowadzi obowiązkowe dziennice smoleńskie.

G
Grzegorz50

Bardzo ciekawe wyniki, widać, że jedyny, który zyskuje ciągle to Gibała. Widać, że ludzie nie chcą Majchrowskiego i jego nieudolnych ludzi, ani Pisu. Gibała może się okazać czarnym koniem tych wyborów. Szykuje się ciekawe starcie pod wawelem

J
Justyna

Na Warmii i Mazurach jak w lesie, brak danych.. Kraina Tysiąca Jezior to trzeci świat, dotrzeć tu można tylko na latającym dywanie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3