MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. "Przebiegają w nadzwyczaj spokojnej atmosferze"

Jolanta Białek
Jolanta Białek
- Wybory przebiegają w nadzwyczaj spokojnej atmosferze. Trwa cisza wyborcza, ale oczywiście zdarzają się incydenty wyborcze, ale nie jakieś poważne - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, podczas pierwszej niedzielnej konferencji prasowej. Tak jak w całej Polsce, również w Krakowie, druga tura wyborów samorządowych przebiega spokojnie. W godzinach dopołudniowych komisje wyborze nie miały dużo pracy. Nie było kolejek, wyborczy przychodzili głosować zazwyczaj pojedynczo. Przykładowo do komisji wyborczych na Starym Podgórzu, przy ul. Zamojskiego oraz Krasickiego (dwie komisje) przychodziło do tej pory głosować średnio po kilka osób na godzinę.

Tłumnemu głosowaniu w niedzielę 21 kwietnia, w drugiej turze wyborów, nie sprzyja też deszczowa, zimna aura. Można jednak założyć, że podobnie jak miało to miejsce podczas głosowania 7 kwietnia, w godzinach popołudniowych i wieczornych frekwencja będzie lepsza.

Wybory w Krakowie w 454 komisjach

W Krakowie głosowanie odbywa się w 454 komisjach wyborczych, w tym 411 stałych obwodach głosowania i 43 obwodach odrębnych (szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych).

Liczba wyborców w całym Krakowie wynosi 580 427 (na 18 kwietnia 2024), w tym 703 904 osób zameldowanych na pobyt stały oraz 9 757, które otrzymały zgodę Wydziału Spraw Administracyjnych UMK na ujęcie ich w stałym obwodzie głosowania.

Jak głosować w wyborach samorządowych 2024?

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania.

Wyborca otrzyma kartę, która musi być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i wydrukowanym odciskiem pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Na dole karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Na karcie do głosowania będą dwa nazwiska kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów. Aby oddać ważny głos, trzeba postawić jeden znak X w kratce przy nazwisku kandydata, na którego chce się zagłosować.

Nieważny będzie głos wyborcy, który nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na obu kandydatów.

Po wypełnieniu karty wyborca musi wrzucić ją do urny wyborczej; nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani komukolwiek odstępować. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Zgodnie z przepisami dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, jednak organy wyborcze apelują o powstrzymanie się od tego.

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski