Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe. Mówią, że są pasjonatami

Ewa Tyrpa
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Wybory Samorządowe. Paweł Kolasa, burmistrz Skawiny, największej gminy w liczącym 17 gmin powiecie krakowskim, jako jedyny nie staruje w wyborach na włodarza gminy. Waha się jeszcze Szymon Łytek, wójt Czernichowa. Ich kontrkandydatów poznamy do 26 września.

Burmistrzowie i wójtowie 15 gmin będą 21 października walczyć o reelekcję na pięcioletnią kadencję. Wielu mówi: jestem pasjonatem samorządu i w następnej kadencji chcę dokończyć rozpoczęte projekty. Burmistrz Kolasa już dawno ogłosił niestartowanie w wyborach. Wójt Łytek jeszcze nie podjął decyzji. W powiecie krakowskim niepokonanym rekordzistą w wójtowaniu jest Marek Jamborski, wójt gm. Kocmyrzów-Luborzyca. Pełni tę funkcjęod początku zmian ustrojowych, od 1990 roku. Na podium jest też Stanisław Gorajczyk, od 24 lat zarządzający gm. Sułoszowa. Trzecie miejsce zajmuje Bogusław Król, wójt Zielonek od pięciu kadencji.

Dlaczego startują, czy nie znudziła się im ta praca, w tym samym środowisku, czy się nie wypalili zawodowo?- Czuję się samorządowcem z krwi i kości i wcale nie odczuwam zmęczenia lub wypalenia ani rutyny. W gminie zawsze coś się dzieje, gmina się przekształca, pojawiają się nowe wzywania, a Rada Gminy zawsze inspiruje do działania - tak odpowiada wójt Jamborski. Wójt Gorajczyk potrafi wymienić, co jest jeszcze do zrobienia, m.in. dokończyć budowę kanalizacji, a niewiele brakuje by wszyscy mogli do niej podłączyć swoje domy. Podkreśla konieczność zapewnienia bezpieczeństwa turystom w Pieskowej Skale, gdzie przy drodze wojewódzkiej brakuje chodnika.

Wójt Król deklaruje, że ostatni raz sięga po fotel szefa gminy. Chciałby zwieńczyć samorządową działalność dopilnowaniem bardzo ważnej inwestycji: budowy obwodnicy Krakowa oraz wolbromskiej. - Ważne jest doświadczenie, znajomość szczegółów, bo nowa droga będzie oddziaływać na gminę - zaznacza.

Cztery kadencje gminami zarządzają: Antoni Rumian - wójt gm. Michałowice i Tadeusz Wójtowicz - Wielka Wieś. - Gmina jest skanalizowana tylko bez Będkowic, ale już tam ruszy budowa sieci. Wiele wyremontowanych dróg, nowa siedziba Urzędu Gminy, bezpieczeństwo poprzez budowanie chodników - takie dokonania wymienia wójt, ale twierdzi, że choć gmina się bardzo rozwinęła w czasie jego wójtowania, nie ma zamiaru siąść na laurach. Wójt Rumian też ma sporo planów, ale teraz oczkiem w głowie jest budowa drogi S7.

Po trzy kadencje gminami kierują wójtowie: Elżbieta Burtan - Zabierzowa, Adam Piaśnik - Jerzmanowic-Przegini, Józef Rysak - Igołomi-Wawrzeńczyc i Paweł Knafel - burmistrz Słomnik. - To ostatnie szanse na zdobywanie unijnych dotacji i chciałbym w jak największym stopniu pozyskiwać je dla gminy - mówi burmistrz Knafel. Może poszczycić się pasywnymi obiektami, jak ośrodek zdrowia w Słomnikach, sala gimnastyczna w Waganowicach.

- Mam wiele planów. Obwodnica Zabierzowa, coraz lepsze drogi i poziom oświaty - takie m.in. zadania wymienia Elżbieta Burtan, a wójt Piaśnik mówi o budowie oczyszczalni ścieków Szklarach, hali sportowej z basenem w Jerzmanowicach i o dokończeniu scalania gruntów.

Kanalizacja, dokończenie modernizacji drogi powiatowej i budowy parkingu przy Urzędzie Miejskim - to główne inwestycje w gm. Świątniki Górne, wymieniane przez burmistrza od dwóch kadencji Witolda Słomkę. - Miałem program na osiem lat i już z niego zrealizowałem 80 procent. To na przykład przyjęte plany zagospodarowania, zakup 80 hektarów pod inwestycje - mówi Wacław Gregorczyk burmistrz Krzeszowic. Podobnie jak on, jedną kadencję wójtuje w Mogilanach Piotr Piotrowski. Gminą zarządza bez Rady Gminy, bo prezydium zrezygnowało ze swoich funkcji. - Bardzo chciałbym nadrobić zaległości z mijającej kadencji, powstałe nie z mojej winy - mówi wójt. Wymienia m.in. uchwalenie studium zagospodarowania, budowę zbiornika na wodę, kanalizacji w Gaju, Mogilanach, Włosani. - Mam spore doświadczenie samorządowe i wiele pomysłów na kolejny etap rozwoju gminy. To na przykład inwestycje kanalizacyjne, w oświacie i poszerzenie bazy o basen - mówi Tadeusz Durłak, burmistrz Skały.

Także Robert Lisowski, wójt Iwanowic ma w planie pozyskiwanie unijnych dotacji i kontynuowanie m.in. budowy kanalizacji i rewitalizacji w trzech miejscach. Podobne zadania i plan budowy szkoły w Kaszowie, strefy gospodarczej, rozbudowy oczyszczalni ścieków ma Paweł Miś, wójt Liszek.

___________________________________

Wybory wyznaczono na 21 października.

Druga tura zostanie przeprowadzona 4 listopada.

W powiecie krakowskim będziemy wybierać radnych: 17 gmin, powiatu krakowskiego, Sejmiku Małopolski oraz wójtów i burmistrzów.

Do 27 sierpnia komitety muszą zgłosić komisarzom wyborczym zamiar wystawienia kandydatów na radnych.

Będą rejestrowani do 17 września.

Do 26 września wyznaczono termin zgłaszania kandydatów na wójtów i burmistrzów.

W dniu ogłoszenia przez premiera terminu wyborów, a więc od 14 sierpnia, można oficjalnie prowadzić kampanię wyborczą.

19 października o północy - zakończenie kampanii wyborczej.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski