Wybory w Myślenicach. Maciej Ostrowski nie wystartuje

Katarzyna HołujAleksandra ŁabędźZaktualizowano 
Maciej Ostrowski zdecydował, że nie będzie ubiegał się o fotel burmistrza na piątą kadencję
Maciej Ostrowski zdecydował, że nie będzie ubiegał się o fotel burmistrza na piątą kadencję Fot. Katarzyna Hołuj
Wybory. Kompletne zaskoczenie w Myślenicach. Dwa dni temu Maciej Ostrowski ogłosił, że nie będzie się ubiegał o reelekcję w tegorocznych wyborach. Od razu w mieście pojawiły się spekulacje, że może to mieć związek z zarzutami korupcji. Burmistrz jednak stanowczo zaprzecza

-W najbliższych wyborach samorządowych będę startował w wyborach do Rady Powiatu lub do sejmiku Województwa Małopolskiego - zakomunikował Maciej Ostrowski po 15 latach rządzenia Myślenicami. I jako kandydata na swojego następcę zarekomendował Krzysztofa Halka, dotychczasowego radnego powiatowego z klubu Solidarnej Polski, który właśnie zawiesił członkostwo i przestawia się jako bezpartyjny.

Radna miejska Agnieszka Węgrzyn (z komitetu Macieja Ostrowskiego) jest nieco zaskoczona jego decyzją, ale jak mówi, nie chce dywagować na temat powodów, którymi kierował się burmistrz. - Nie znam drugiej osoby, która by miała taką wizję i charaktyzowała się takim strategicznym myśleniem dotyczącym Myślenic jak urzędujący burmistrz. To taki naturalny lider - mówi.

Zaskoczony jest też były kontrkandydat Ostrowskiego Wiktor Kielan: - Ale nie dziwię się, że może chcieć zmiany. 15 lat to jednak dość długo. Myślę, że ma sprecyzowane plany i wie co robi - mówi.

Za to radny miejski Mateusz Suder, o którym mówi się jako o kandydacie PiS na burmistrza Myślenic w najbliższych wyborach twierdzi, że nie jest zaskoczony.

- To co ujawiniliśmy przez ostatnie cztery lata: kwestie dotyczące nepotyzmu w Urzędzie Miasta i Gminy, kontrwersyjnych umów zawieranych przez magistart, ogromnych nagród wypłacanych najbliższym współpracownikom burmistrza plus postępowania sądowe, które ciagnęły się lub ciągną za burmistrzem, myślę, że miały wpływ na to, że burmistrz uznał, iż ma nikłe szanse na to, aby opinia publiczna ponownie mu zaufała - twierdzi Suder.

Przypomnijmy, że od pięciu lat za burmistrzem Maciejem Ostrowskim ciągnął się proces sądowy, w którym był oskarżony o korupcję. Burmistrzowi zarzucano przyjęcie łapówki w postaci wyjazdu do Francji - rzekomo miała go opłacić firma, która w gminie Myślenice budowała tzw. orliki, boiska piłkarskie. Zdaniem burmistrza, była to zwyczajna delegacja, podczas której uczono się, jak dbać o sztuczną nawierzchnię budowanych boisk, a cały wyjazd opłaciła prywatna firma, więc nie musiała tego robić gmina. Mimo uniewinnienia Macieja Ostrowskiego przez Sąd Okręgowy i apelacyjny, sprawa nie została zamknięta. Aktualnie Sąd Najwyższy skierował ją do ponownego rozpatrzenia, tym razem w Sądzie Rejonowym. Czy ta sytuacja również mogła mieć wpływ na decyzję burmistrza? - Z zarzutami w różnych sprawach miałem do czynienia od 2009 roku i przeżyłem z nimi wybory w 2010 i w 2014 roku. Do 2018 roku zostałem z większości z nich oczyszczony. Obecnie mam jeden zarzut i na pewno nie miał on wpływu na podjętą przez mnie decyzję - tak burmistrz Ostrowski skomentował dla nas spekulacje o powodachswojej rezygnacji.

Podczas czwartkowego spotkania prasowego relacjonowanego przez myślenicką telewizję internetową MyśleniceiTV Maciej Ostrowski podsumował także swoje 15 lat na stanowisku burmistrza. Wymienił między innymi stworzenie blisko 3000 nowych miejsc pracy, działania mające na celu ochronę środowiska, dbanie o jakość wód, oczyszczanie ścieków, czy też ponad 300 mln zł pozyskanych środków zewnętrznych na rozwój infrastruktury w mieście i gminie Myślenice.

Ostrowski podkreślił też, że mimo iż jego przekonania polityczne skierowane są w stronę prawicy, to zawsze był otwarty na rozmowy z innymi środowiskami. Nie znalazł jednak wspólnego języka z radnymi Prawa i Sprawiedliwości, czego dowodem są utarczki słowne na niemal każdej sesji Rady Miejskiej.

Między burmistrzem a opozycją (PiS) wyraźnie iskrzy.

***

Krzysztof Halek

Krzysztof Halek w samorządzie jest od wielu lat, pełnił nawet funkcję wicestarosty.

Swoją działalność polityczną i samorządową zaczynał ok. 2002 roku. Był członkiem Prawa i Sprawiedliwośći do czasu, kiedy po wyborach samorządowych w 2014 roku został najpierw wyrzucony z klubu Radnych PiS, a potem z listy członków PiS. - Stało się to w związku z jego nielojalnością wobec koleżanek i kolegów z klubu radnych PiS oraz wobec wyborców - mówi poseł Jarosław Szlachetka, a w 2014 roku kandydat PiS na starostę myślenickiego, który przepadł w pamiętnym głosowaniu, kiedy PiS, mając większość w Radzie Powiatu przegrało i do dziś pozostaje w opozycji.

Dawny kolega Halka, dziś nie ma do powiedzenie nic dobrego na jego temat.

- Jest podległy burmistrzowi Ostrowskiemu i mam pewność, że jeśli Halek wygrałby wybory, ten będzie nim sterował z „tylnego siedzenia” - mówi poseł.

Zgoła odmienne zdanie ma radna Węgrzyn. Mówi, że Halek, oprócz dużego doświadczenia jako samorządowiec, wyróżnia się zaangażowaniem i umiejętnością zarządzenia, co potwierdził chociażby jako dyrektor szkoły.

Sam zainteresowany, po tym jak stracił miejsce w PiS, zaangażował się w tworzenie powiatowych struktur Solidarnej Polski. Jak nam wczoraj powiedział, właśnie zawiesił swoje członkostwo w Solidarnej Polsce. Na stanowisku burmistrza chciałby kontynuować działania Macieja Ostrowskiego oraz wprowadzić nowe pomysły na rozwój Myślenic.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 17. "Bajgiel"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Przybysz

Witam, osiedliłem sie w Mieście gdzie niegdyś przyjeżdzał sam Kazik Wielki... bliskość lasu, strumyk, cisza i spokój... Hmmm jasne...Co mi z tego jak ludzie wchodzą do lasu w biały dzień tną co się tylko da... Lesniczy.. tak gdzies tam jest...mieszkając w tej gminie po roku stwierdzam że jest to panstwo w panstwie. Kazdy robi co chce. Na urzedach powinny widniec tabliczki nie wchodzic i nie przeszkadzać!!! My sie zajmujemy tylko Tymi którymi trzeba!!!!. Jeżdząc po Myslenicach wielokrotnie sie zastanawiam czy jakis plan zagospodarowania obowiazuje w ogóle!!! Żeby w danej instytucji było dobrze powinny być robione zmiany. Uciecie dotychczasowych ukladow. Wszyscy wszystko wiedzą. Wszyscy o tym mowia. Nikt nic nie robi. Bo sie boi

w
wyborca PiS z Krzyszkowic

Burmistrz z PiS-u powinien ukrócić rozpasanie wolnościowe młodzieży , z części naszych podatków wyposażyć Policję i domagać się zainstalowania w regionie komórki CBA i ABW , w zamian za to zlikwidować Straż Miejską i nikomu niepotrzebne pamiętające czasy komunizmu Ochotnicze Straże Pożarne , nie tolerować w regionie żadnych partii opozycyjnych , ściślej współpracować z władzami duchownymi ,dopomóc w budowie nowego kościoła w Krzyszkowicach , doprowadzić w końcu do wyburzenia starej szkoły i przekazania działki na parking przykościelny, czego zaniedbał dotychczasowy burmistrz apolityczny .

n
nauczyciel

Wierzę ,że nowy burmistrz pozwalnia wysoko opłacanych znużonych pracą nauczycieli dyplomowanych a zatrudni młodych stażystów , których wynagrodzenia wynoszą około 1/3 pensji tych pierwszych. Dość przywilejów dla starych nauczycieli , którzy pamiętają jeszcze czasy układu okrągłego stołu . Różnice w wynagrodzeniach starych i młodych nauczycieli powinny być minimalne, tak jak to było za PRL. Wtedy było i sprawiedliwiej i racjonalniej pod tym względem.

b
bezstronnie

Rezygnację z dalszego pełnienia funkcji burmistrza oceniam negatywnie. Na skutek tej odmowy może dojść do władzy jakiś oszołom , bo społeczeństwo wyborcze jest emocjonalne i chwiejne.

w
wyborcy

Panie Burmistrzu, jest Pan doświadczonym samorządowcem.Wiemy, że Pan jest obiektem ataków krasnoludków, które nie dorastają Panu do pięt. Jest Pan wykształconym człowiekiem, niech się Pan nie poddaje. Liczymy na Pana bo na Pana dalej będziemy głosować .

a
apolityczny

Burmistrz Ostrowski jest już doświadczonymm burmistrzem i naród by na Niego głosował , no może za wyjątkiem karierowiczów z wiadomej partii ale tych jest niewielu. Jej sympatycy też maleją bo niedługo za 500 plus można będzie kupić najwyżej flaszkę wódki i paczkę papierosów. No i nic nie pomoże ,że ten "piniądz" wpiszą do Konstytucji i zmarnują pieniądze na referendum . 300 zł na start to robienie dziadów z dumnego społeczeństwa itp. itd. a tymczasem młodzi emigrują gdzie się da bo tu nie da się żyć i następuje wymiana Polaków na Ukraińców . Nie o take Polskę walczyła Solidarność, nie o take.

d
dawna wyborczyni PiS

Panie Burmistrzu czuję się oszukana, dlatego, że Pan nie startuje. Liczy się to, co Pan zrobił dla miasta i gminy.Pańskich przeciwników posadziłabym na Pana miejscu. Ciekawe, co by zrobili...Najłatwiej jest krytykować kogoś zza klawiatury swojego komputera. Żałosnym jest fakt, że tu na dole pojawiły się podziały partyjne, takie, jak w sejmie. Przecież nasze problemy lokalne nie mają kolorów partyjnych np. dziura w drodze lub zarośnięty rów przydrożny. Po co nam to ? Ludzie, zacznijmy myśleć o naszej małej ojczyźnie.Rząd się sam wyżywi, jak powiedział klasyk.

o
obiektywny

Te sprawy karne jakie gnębią burmistrza wynikły na skutek walki politycznej nikczemnych przeciwników politycznych posługujących się szyldem pisraelskiej partii. Gdyby chodziło o jakieś rzeczywiste a nie urojone przewinienia burmistrz dawno by siedział za kratami. Przykładem może być hucpa krzyszkowicka dotycząca ratowania starej poaustriackiej szkoły( budy ze śmierdzącymi wychodkami ) na koszt podatników całego miasta i gminy , którą nagle wpisano do rejestru zabytków a to jest stara rozwalająca się buda a nie zabytek. U mnie stajnia jest ładniejsza i dodatkowa polska

P
Przybysz

Co z naszym "zabytkiem" ? Pyta krzyszkowiczanin.. Czy Pan jeszcze pamięta ostatnie zebranie wiejskie i głosowanie w sprawie starej szkoły ? A co z wyjazdem na zakopiankę ?Co Pan będzie robił teraz, gdy Pan Ostrowski nie startuje w wyborach na burmistrza ? Na kogo będzie Pan wylewał swoją żółć ?

N
Nienawiść PiS

A gdzie ty tu widzisz nienawiść. To są tylko fakty. Nienawiść to aż kipi z komentarzy na fb kandydata PiS na burmistrza Myślenic Pana S. Dostało się nawet tym, którzy stoją obok Ostrowskiego. Panie radny S. Nie wiem czy brak szacunku do innych (nie pisowców) to wynik złego wychowania czy bycia złym człowiekiem.

Z
Zorientowany

Nie znam p.Kudłacz nigdy jej nie widziałem, ale tak sobie myślę że solidnie nadepnęła na odcisk "elytom" myślenickim skoro tak o niej zaciekle i z nienawiścią piszą!! Pani Kudłacz już Panią lubię!!! A nieprzychylne komentarze olać ciepłym moczem !!!

G
Gość

A może tak sprawdzić pana Susia z jakich list startował ? Z PO również, i to oczywiście nie jest zdrada !!Suś może !! Co Suś dostaje wścieku bo PiS go nie poprze na burmistrza Dobczyc !!! Brawo PiS nie popierać takich szumowin. Jestem mieszkańcem Dobczyc ja na niego nie zagłosuję i będę serdecznie zachęcał innych żeby zrobili to samo. Pan Machnicki na BURMISTRZA!! A Suś dostanie za swoje, dostanie za arogancję, cynizm, złośliwość, obłudę, Jeszcze raz głosujemy na pana Machnickiego !! Machnicki na BURMISTRZA DOBCZYC!! Gorąco pozdrawiam p.Susia którego nawet kiedyś lubiłem, i który jest bardxo aktywny w komentarzach.

o
odnowa moralna?

Pani Kudłacz Elżbieta obecnie radna pis w powiecie, w 2006 roku startowała z listy nr 5 Platformy obywatelskiej zdobywając 252 głosy.

M
Mata Hari

Mysleniczanin 007 z Miasto info to jedyna osoba ktora w temacie Myślenic ma wyważone opinie i nie jest klakierem ani hejterem polecam jego wpisy.Ktoś jednak przestawił wajchę bo wystawienie takiego kandydata to gra na PiS.
Ale kogo mieli wystawić jak ktoś tak kazał??? Już lepszym był Pan Przewodniczący robiący na zdjęciu za bodyguarda .Aby sie podnieść trzeba sięgnąć dna więc niech wystawią kogokolwiek.Najgorsze jest to że PiS też nie ma kandydata a wystawienie przeciwnika forowanego przez "opozycję" z lokalnego miesięcznika kilka lat temu to raczej temat na kabareton w Opolu.Nic się nie zmieni chyba że popularny na wszelkich forach wójt sąsiedniej gminy znany kibic wystartuje.Koniec żartów głupi naród wszystko kupi co najgorsze powiedział to głupek ale miał rację.

Ś
Śledczy

Po co? Po wypowiedziach pisowców bez wspomagania się kartką widać że niskie. Oprócz oczerniania innych nie potrafią nic powiedzieć konstruktywnego. A i z wariografu moglibyśmy się czegoś dowiedzieć o naradach w pcimiu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3