Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory za pasem. Tasowanie mandatów w Radzie Powiatu Krakowskiego

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gmina Krzeszowice straci jednego z czterech radnych powiatowych. Zyska na tym okręg obejmujący Michałowice, Wielką Wieś i Zielonki, gdzie przybędzie piąty reprezentant. Jest to związane ze znacznym wzrostem ludności w okręgu obejmującym te trzy gminy.

Rywalizacja wśród kandydatów na radnych powiatowych w Krzeszowicach będzie większa niż dotychczas. Przyznają to sami radni. Od kilku kadencji jest ich czterech, ale w jesiennych wyborach jeden mandat ubędzie. Krzeszowice jako samodzielny okręg wyborczy nr 5 traci mandat, na rzecz okręgu nr 6 obejmującego trzy gminy na północy powiatu: Michałowice, Wielką Wieś i Zielonki. Tam jest obecnie czterech radnych, a od przyszłej kadencji będzie pięciu.

O konieczności wprowadzenia tych zmian zwróciła się do powiatu Teresa Rak, komisarz wyborczy w Krakowie. Rada Powiatu Krakowskiego jak dotychczas będzie składała się z 29 osób, ale układ mandatów się zmieni.

- Przedłożyłem radym projekt uchwały zmieniający liczbę mandatów w dwóch okręgach, która została przegłosowana. Jest to dla mnie kłopotliwe, bo mandat traci gmina Krzeszowice- mój okręg i można powiedzieć, że ubywa jedna czwarta także mojego mandatu - mówi Wojciech Pałka, starosta krakowski. - Kosztem Krzeszowic zwiększa się liczba mandatów w okręgu obejmującym Zielonki, Michałowice i Wielką Wieś, bo tam jest mocny wzrost liczby mieszkańców. Gdyby rada powiatu nie podjęła decyzji o przesunięciu mandatów między tymi okręgami, to zrobiłby to komisarz wyborczy - zaznacza starosta.

Zmiany są nieuniknione i wszyscy wskazują, że największy wpływ miała tu gmina Zielonki, gdzie w ostatnich latach liczba mieszkańców wzrastała lawinowo. Jak mówił nam wójt Zielonek Bogusław Król, gmina kilka lat wybijała się na tle Małopolski jako ta, która ma największy przyrost. W obecnej kadencji liczba mieszkańców przekroczyła 20 tysięcy. To oznacza duże zmiany także w samorządzie gminnym, bo Rada Gminy zwiększy się od jesiennych wyborów z 15 do 21 osób. Obecnie lawinowy wzrost liczby mieszkańców notuje gmina Wielka Wieś, będąca w tym samym okręgu wyborczym.

O ogromnym wzroście liczby mieszkańców w gminie Zielonki świadczy też fakt, że ta gmina nie ma sobie równych w powstawaniu nowych domów.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Gabriela Więcek-Kroczek podsumowując ubiegły rok pod względem ilości obiektów przyjętych do użytkowania wskazała, że w gminie Zielonki jest ich znacznie ponad 300. Podczas, gdy następne gminy Zabierzów i Skawina mają aż o sto obiektów mniej.

Cieszą się reprezentanci okręgu nr 6 obejmującego Zielonki, Wielką Wieś i Michałowice. - Liczby wskazują jasno, że nasz okręg się wzmacnia. Przybywa mieszkańców i mają prawo wybrać sobie reprezentantów w radzie -mówi Wojciech Bosak, radny z gminy Zielonki.

Te wyliczenia matematyczne rozumieją także inni radni, a jednak reprezentantom Krzeszowic żal utraty mandatu. - Krzeszowice to jedna z największych gmin w powiecie, a to ona tarci mandat. Zostaniemy zrównani pod względem ilości radnych z Zabierzowem, gdzie jest jednak znacznie mniej mieszkańców niż w Krzeszowicach - wskazuje radna Stanisława Grzęda. - Myślę, że warto zastanowić się nad nowym podziałem okręgów wyborczych w powiecie, ale to nie jest sprawa do rozstrzygania tuż przed wyborami, bo mogłaby wywołać spory, które nikomu przed wyborami nie są potrzebne - mówi.

Zwraca też uwagę, że dotychczas Krzeszowice były reprezentowane przez czterech radnych z czterech równych ugrupowań, a jednak współpracujących ze sobą. Stanisława Grzęda jest z PO, Janina Lasoń z Porozumienia Podkrakowskiego, Wojciech Pałka z PiS, a Jerzy Wnęk z PSL.

- Liczby są nieubłagane. Wiem, że w gminie Krzeszowice nie tylko nie przybywa mieszkańców, ale nawet ubyło w ostatnim czasie około 200 osób. Szkoda, bo te zmiany sprawią, że podczas wyborów będzie duża rywalizacja - zaznacza Janina Lasoń.

Radny Jerzy Wnęk podobnie jak starosta Pałka podkreśla, że każdy z obecnych radnych - ma świadomość, że przez zmiany traci jedną czwarta szans na ponowne zdobycie mandatu radnego. - W gminie nie przybywa mieszkańców. Nie pamiętam nawet kiedy w samym mieście powstawał jakikolwiek nowy blok. Taki widok oglądałem chyba ostatni raz w dzieciństwie. W podkrzeszowickich wioskach powstają nowe domy, ale jak widać to za mało - mówi Jerzy Wnęk.

Wyborczy podział powiatu

Powiat krakowski w 2002 r. podzielono na osiem okręgów wyborczych.

Okręgi i liczba mandatów

1. Czernichów, Liszki: 3 mandaty (łączna liczba mieszkańców na koniec ubiegłego roku: 30937);

2. Igołomia-Wawrzeńczyce, Mogilany, Świątniki Górne: 3 mandaty (liczba mieszkańców 30996);

3. Kocmyrzów-Luborzyca, Słomniki: 3 mandaty (liczba mieszkańców 28305);

4. Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Skała, Sułoszowa:
4 mandaty (liczba mieszkańców 36 338);

5. Krzeszowice: jest 4 mandaty - będzie 3 mandaty (liczba mieszkańców 31750);

6. Michałowice, Wielka Wieś, Zielonki:
jest 4 mandaty - będzie 5 mandatów (liczba mieszkańców 42750);

7. Skawina: 5 mandatów (liczba mieszkańców 42056);

8. Zabierzów: 3 mandaty (liczba mieszkańców 25701).

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski