Wycieczka ,,Z Ziemi Limanowskiej ku Niepodległości" dzieci i...

Wycieczka ,,Z Ziemi Limanowskiej ku Niepodległości" dzieci i młodzieży [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Krystyna Trzupek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Wycieczka ,,Z Ziemi Limanowskiej ku Niepodległości" dzieci i młodzieży [ZDJĘCIA]
1/22
przejdź do galerii

©Krystyna Trzupek

W ubiegłym tygodniu oficjalnie rozpoczęto realizację projektu „Z Ziemi Limanowskiej ku niepodległości”. Zainaugurowano go edukacyjnie i ciekawie zarazem – wycieczką - „Śladami niepodległości po Ziemi Limanowskiej”. W wyjeździe wzięły udział dzieci i młodzież ze wszystkich bibliotek publicznych gminy Limanowa.
Wiedzą służył doświadczony przewodnik Stefan Bugajski. Uczestnicy zwiedzanie rozpoczęli od Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej. Tu zobaczyli i dowiedzieli się więcej o elementach patriotycznych w architekturze tej świątyni. Potem był czas na Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej ze szczególnym uwzględnieniem pamiątek związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości na naszym terenie. O skarbach muzeum opowiadała Anna Kulpa. Ponadto dzieci i młodzież poznali historię cmentarza na Jabłońcu, gdzie 7- 12 grudnia miała miejsce operacja limanowsko-łapanowska. Wyjazd był dobrą okazją do przybliżenia wiadomości na temat innych cmentarzy wojennych: w Laskowej, Kamionce Małej, Tymbarku czy Szczyrzycu.

Na trasie wyjazdu znalazła się Łososina Górna i Pomnik legionistów Józefa Piłsudskiego. Ciekawym punktem była Stróża i Oficerska Szkoła Strzelecka w Stróży – placówka szkoleniowa, powołana w 1913 w celu szkolenia kadry oficerskiej dla przyszłych polskich formacji wojskowych. To tutaj, 9 grudnia, 2017 roku, Prezydent Andrzej Duda zainaugurował Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody zorganizował Instytut Pamięci Narodowej. Prezydent zaznaczył, że chciałby, aby obchody upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, odbywały się nie tylko w wielkich miastach, nie tylko w Warszawie, nie tylko w parlamencie, nie tylko na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale żeby odbywały się we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach – wszędzie tam, gdzie mieszkamy, gdzie jesteśmy w stanie upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości. Prezydent zwrócił uwagę, że Stróża rzeczywiście ma dla stulecia odzyskania niepodległości wymiar szczególny. Bo to tutaj, w tej wiosce, w budynku, przed którym odbywała się uroczystość, powstała w 1913 roku, a więc pięć lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę – jeszcze przed rozpoczęciem I wojny światowej – Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej, której komendantem był późniejszy Marszałek Józef Piłsudski, a dowódcą Kazimierz Sosnkowski.

- I to jest rzeczywiście absolutnie szczególne miejsce, bo można powiedzieć, że stoimy przed budynkiem, który był kolebką odzyskania niepodległości – nadmieniał Andrzej Duda.

Piękne krajobrazy rozciągały się z Chyszówek, gdzie wszyscy mogli zobaczyć Przełęcz Rydza-Śmigłego i kamienny obelisk z 1938 r., oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich (w 1914 r.), dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszego marszałka Polski). Ciekawe informacje związane z 100 rocznicą odzyskania niepodległości związane są z Porębą Wielką i muzeum biograficznym W. Orkana. Przewodnik Stefan Bugajski skrupulatnie przekazywał najważniejsze informacje uczestnikom wyprawy. Ostatnim punktem programu była Szczawa: Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej i Kamienica Gorczańska: działalność Maksymiliana Marszałkowicza działacza gospodarczego i politycznego. Wycieczka była pełna wrażeń, wiedzy i uroków beskidzkich krajobrazów. Podsumowując – pożytecznie i wartościowo. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i poznawanie naszej historii, bo to jest historia naszej ziemi tak mocno wpisana w niepodległą Polskę.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Grzyby - jak odróżnić jadalne od trujących?

Źródło: vivi24

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Łajdacy

Łajdacy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Te parasole to "Tyskie"? Z Niepodległością Małopolski piwo jest symbolem? Namioty i socjal idą w parze.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?