Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczki z PTTK, czyli podziwiamy piękne okolice Krakowa

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Maria Lappe
NASZ PATRONAT. Były już wycieczki po Dolinie Bolechowickiej, Lesie Tenczyńskim czy rezerwacie „Dolina Mnikowska”, a teraz przyszedł czas na Łąki Zabierzowskie, Siepraw, warownie w Dolinie Prądnika czy Dębnik i dawne kamieniołomy marmuru. Podczas wycieczek z PTTK nie da się nudzić! Znów jest okazja, by poznać walory turystyczno-krajoznawcze pięknych zakątków w okolicach Krakowa.

„Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” – taki tytuł nosi akcja organizowana przez Koło Grodzkie w Oddziale Krakowskim PTTK, której celem jest zachęcenie jak największej liczby krakowian do uprawiania turystyki. To już 48. sezon. Rozpoczął się nieco później niż poprzednie edycje – 13 czerwca, a potrwa aż do 25 października.

W sumie zaplanowano około 20 wycieczek po trasach nizinnych i górskich. Ich uczestnicy przemierzą m.in. tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Pogórza Wielickiego i Beskidów. Do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny; uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.

W czerwcu odbyły się trzy ciekawe wycieczki, a lipiec zapowiada się równie atrakcyjnie. Już w niedzielę 5 lipca miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli wziąć udział w wędrówce zatytułowanej „Przełom Rudawy”. Oto kilka z punktów 13-kilometrowej trasy: dawny kamieniołom wapienia Mydlniki Wapiennik, Goła Góra, Łąki Zabierzowskie, rezerwat „Skała Kmity i Bonerówny”, dawny kamieniołom wapienia Zabierzów. Dla chętnych do udziału w wycieczce zbiórka na pętli autobusowej Mydlniki o godz. 9. Wymarsz o godz. 9.15, a powrót do Krakowa – 16.30–17.30.

Kolejna wycieczka odbędzie się 11 lipca, a jej uczestnicy będą mogli zwiedzić m.in. Świątniki Górne, Skałkę Kopytko, Siepraw, Dolinę Sieprawki i Czarny Las. Z kolei na 18 lipca zaplanowano wędrówkę „Warownie w Dolinie Prądnika”, a 26 lipca będzie można wziąć udział w wycieczce „Dębnickie Marmury”. Szczegółowy program wszystkich wycieczek jest dostępny na stronie kologrodzkie.pl.

Organizatorzy zachęcają również uczestników do zdobywania odznaki „Miłośnik okolic Krakowa”. Tę trzystopniową odznakę może zdobyć każdy, kto ukończył 12 lat i weźmie udział w określonej liczbie wycieczek odbywających się w ramach akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”. Ponadto przewidziano specjalne wyróżnienie dla aktywnych seniorów – to odznaka „Turysta Senior” dla osób w wieku 50+. Ona również jest trójstopniowa, a na każdy stopień należy odbyć po 12 dowolnych wycieczek.

Przypominamy również, iż ze względu na epidemię koronawirusa wszystkich uczestników wycieczek PTTK obowiązuje reżim sanitarny. Należy przestrzegać aktualnych zaleceń władz i służb sanitarnych. Każdy powinien mieć zasłonięte usta i nos (maseczką lub chustą). Trzeba także zachowywać bezpieczny, minimum półtorametrowy odstęp od pozostałych osób i stosować się do poleceń prowadzącego wycieczkę. A w razie wystąpienia objawów przeziębienia – lepiej zostać w domu.

Warto na bieżąco sprawdzać informacje o wycieczkach na stronie kologrodzkie.pl, bo z powodu epidemii sytuacja jest dynamiczna, więc może się zdarzyć, że akcję trzeba będzie odwołać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Rajd w poszukiwaniu czarownic Nowa Słupia, PARK LEGEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski