Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyczuwamy kulturalny puls miasta, które nie ma przed nami tajemnic

Łukasz Gazur, Urszula Wolak
Magdalenę Srokę na stanowisku wiceprezydenta Krakowa zastąpił Andrzej Kulig (w środku)
Magdalenę Srokę na stanowisku wiceprezydenta Krakowa zastąpił Andrzej Kulig (w środku) Fot. Michał Gąciarz
Kwiecień. Alvernia Studios wygasza działalność

Jako pierwsi informowaliśmy, że w wytwórni filmowej działającej pod Krakowem, której nie powstydziłoby się Hollywood, nie dzieje się najlepiej. Pracownicy tracili posady, a nad firmą zawisła groźba zamknięcia. Prezes Stanisław Tyczyński tylko nam udzielił ekskluzywnego i szeroko komentowanego w środowisku wywiadu. Na co liczył zakładając Alvernia Studios? - Na normalność. Liczyłem, że w Krakowie i regionie można stworzyć miejsce będące wizytówką w świecie filmu, osiągnąć sukces na światowym poziomie. Niestety sprawy idą zbyt powoli, a kolejne duże projekty omijają Polskę - powiedział nam.

Kwiecień. Magdalena Sroka zamierza rządzić polską kinematografią

Była wiceprezydent ds. kultury w Krakowie długo trzymała w tajemnicy, że zamierza kandydować na szefową Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale nie była w stanie ukryć tego przed „Dziennikiem Polskim”. O tym, że pragnie zmienić posadę sugerowaliśmy na naszych łamach już w kwietniu. Zaprzeczyła, a później, gdy okazało się, że mieliśmy rację, tłumaczyła: - Nie wiedziałam, jakie będą warunki konkursu i czy ze względów formalnych będę mogła startować. Stąd byłam ostrożna w ogłaszaniu decyzji.

Dodała, że ostateczną decyzję podjęła niedawno. Wiadomo było natomiast, że o swych zamiarach informowała prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Ostatecznie zastąpiła Agnieszkę Odorowicz na stanowisku szefowej PISF i dziś zarządza 148 mln zł na produkcję filmową.

Maj. Nie ma nagrody, jest nagroda

Również jako pierwsi ustaliliśmy, że do życia zostanie powołana nagroda literacka Krakowa. Kilka miesięcy później okazało się, że będzie ona nosiła imię Jospeha Conrada i będzie przyznawana na krakowskim festiwalu jego imienia. Jej wysokość wyniosła 30 tysięcy złotych. - Ustanowienie Nagrody Literackiej Conrada jest dowodem na aktywne wspieranie talentów młodych ludzi, pełnych pasji debiutantów, prawdziwych artystów - powiedział Robert Piaskowski, zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego, jeden z inicjatorów ustanowienia literackiej nagrody Krakowa.

Lipiec. Odchodzi dyrektor Zofia Gołubiew

Przebywająca w Krakowie ówczesna minister kultury, prof. Małgorzata Omilanowska, ogłosiła, że odchodzi Zofia Gołubiew, wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, która nie kryła, że liczyła na roczne przedłużenie kontraktu. Co więcej, chciała też, by jej następcą w fotelu dyrektora został któryś z jej dotychczasowych zastępców. Tymczasem szefowa resortu zdecydowała, że nowym dyrektorem zostanie dr hab. Andrzej Betlej, dotychczasowy dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ.

Wrzesień. Zastępcą prezydenta Krakowa zostaje Andrzej Kulig

To było jedno z największych zaskoczeń minionego roku: Magdalenę Srokę na stanowisku zastępcy prezydenta m.in. do spraw kultury (ale także spraw społecznych) zastąpił Andrzej Kulig, człowiek dotąd z kręgami artystycznymi niezwiązany. To właśnie my ujawniliśmy jego nazwisko. Prezydent Jacek Majchrowski stwierdził, że nie chciał wcześniej ujawniać osoby swojego zastępcy, by „nie wywoływać zbędnego fermentu”. A nowy wiceprezydent odpowiedzialny m.in. za kulturę stwierdził m.in. „po owocach ich poznacie”.

Wrzesień. Zaniedbany grób Jerzego Jarockiego

Jako pierwsi odpowiedzieliśmy na reakcje oburzenia, jakie wśród osób odwiedzających bliskich na Rakowicach, wzbudził stan grobu mistrza polskiego teatru Jerzego Jarockiego.

Danuta Maksymowicz-Jarocka, żona reżysera, uspokajała: - Od dawna trwają prace nad projektem grobowca, nad którym pieczę sprawuje profesor Piotr Wesołowski z Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - tłumaczyła nam Maksymowicz-Jarocka. Wyjaśniała również, że opóźnienia w budowie są wynikiem poszukiwania najlepszego projektu.

Listopad. Zamieszania wokół Jana Klaty, dyrektora Starego Teatru, ciąg dalszy

To kolejna odsłona tej samej historii. Prawicowi działacze po raz kolejny wystąpili z żądaniem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, by odwołać dyrektora „Starego” m.in. za „sprzeniewierzenie tradycji sceny narodowej”. Nowy minister kultury, Piotr Gliński, zarządził „sporządzenie bilansu otwarcia”. Zlecił je krytykowi teatralnemu z Białegostoku, Konradowi Szczebiotowi. Co ciekawe, ten postanowił obejrzeć... nagrania ze spektakli teatru.

Tymczasem w internecie powstała grupa obrońców Klaty, którzy wysłali swoją petycję do szefa resortu. A ten, po obejrzeniu spektaklu „Płatonow” w reżyserii Konstantina Bogomołowa wystawianego na krakowskiej scenie narodowej, zaznaczył w rozmowie z naszym dziennikarzem, że na razie „o personaliach z dyrektorem nie rozmawiał”.

Listopad. Rewolucja kulturalna w Krakowie

Informacja o tym, że znany menedżer Filip Berkowicz nie będzie już dyrektorem festiwalu Sacrum Profanum, wywołała medialną burzę. My dotarliśmy w tym czasie do informacji, że rewolucja czeka też inne flagowe imprezy Krakowa. Donosiliśmy, że niektóre w przyszłym roku w ogóle się nie odbędą. W kontekście zakończenia współpracy z Filipem Berkowiczem, zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i spraw społecznych Andrzej Kulig stwierdził, że miasto znalazło „tańszego twórcę i menedżera”. Dodał w jednym z wywiadów, że „to koniec dyktatorów gustu i smaku”.

Berkowicz ma jednak pozostać szefem Misteriów Pas-chaliów, a także cyklu Opera Rara. Ale jak ujawnił sam zainteresowany, chce „wygaszać swoją obecność w festiwalach”.

Na tym nie koniec rewolucji w krakowskiej kulturze. Według naszych informacji w 2016 roku, nie odbędzie się ArtBoom, czyli festiwal sztuk wizualnych w przestrzeni publicznej. Nowy rok ma być bowiem czasem na przemyślenie formuły tego wydarzenia.

Listopad. Danuta Grechuta vs. Anna Dymna

Pierwsi odsłoniliśmy kulisy sporu między Danutą Grechutą a Anną Dymną. Okazało się, że po dziewięciu latach wdowa po Marku Grechucie odebrała Festiwalowi Zaczarowanej Piosenki Dymnej imię swojego męża. W tle sporu stały pieniądze. Danuta Grechuta twierdziła w rozmowie z nami, że musiała tak postąpić, by bronić organizowanego przez swoją Fundację „Korowód” Grechuta Festival.

Anna Dymna nie chciała komentować sprawy. Zamieściła jednak na stronie Fundacji „Mimo Wszystko” oświadczenie. „Byłam pewna, że będziemy rozmawiali o nawiązaniu współpracy. Dziwnie się poczułam, gdy usłyszałam, o co chodzi. Poproszono mnie wprost, bym usunęła z nazwy Festiwalu Zaczarowanej Piosenki słowa »im. Marka Grechuty«. Nie zrozumiałam tej prośby, a podany argument wprawił mnie w osłupienie” - pisze w oświadczeniu Dymna. I dodaje: „Muszę po prostu podporządkować się tej decyzji”.

Grudzień. Przyszłość Willi Decjusza pod znakiem zapytania

Z powodu złej sytuacji finansowej władze Stowarzyszenia Willa Decjusza starały się od kilku miesięcy o przekształcenie w miejską instytucję kultury. Ze strony miasta padła propozycja, by przekształcić willę w... filię Dworku Biało-prądnickiego. To o tyle zaskakujące, że placówki miały dotąd zupełnie inne profile działalności. Willa Decjusza to instytucja o europejskim profilu działalności, a Dworek to dom kultury.

Grudzień. Dymisja albo zwolnienie dyscyplinarne w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Do Urzędu Miasta Krakowa dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej Marek Golonka wezwany został 10 grudnia. Podczas spotkania Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa zażądał, by szef miejskiej placówki złożył pismo z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jeśliby tego nie zrobił, groziło mu zwolnienie dyscyplinarne. Dyrektor Golonka bardzo przeżył sposób, w jaki potraktowano go w magistracie. Dzień po feralnym spotkaniu trafił na oddział kardiologii jednego z krakowskich szpitali.

A według naszych informacji na jego miejsce przyjść ma Łukasz Osmenda, dawniej radny bliski prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu, brat szefowej Krakowskiego Biura Festiwalowego, Izabeli Helbin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski