Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia

Redakcja
WALENTYNKI W MOSKWIE

Czwartek, 14 lutego, godz. 20, Kotkarola

Pod nazwą Moskwa ukrywa się jedna z największych legend polskiego punka. Ten łódzki zespół zadebiutował w 1984 roku na festiwalu w Jarocinie. Jego ekstremalnie szybka i agresywna muzyka z apokaliptycznymi tekstami w stylu brytyjskiej grupy Discharge od razu zachwyciła fanów gatunku. Liderem formacji jest do dzisiaj wokalista i gitarzysta Paweł "Guma" Gumola. Podobnie jak na początku kariery, również obecnie Moskwa występuje jako trio. Tym razem muzycy swym wyglądem przypominają bardziej hipisów niż punków - brzmienie zespołu jest jednak nadal ostre jak brzytwa.

(GZL)

Oddział ciągle otwarty

Czwartek, 14 lutego, godz. 20, Forty Kleparz

Kiedy dwadzieścia lat temu ukazała się debiutancka płyta zespołu Oddział Zamknięty, w warszawskim sklepie muzycznym w słynnych Domach Centrum młodzi fani powybijali szyby. Taki był wtedy głód muzyki tego rock'n'rollowego zespołu. Potem już nie było tak różowo. Śpiewający w nim Krzysztof Jaryczewski stracił głos - ale gitarzysta grupy, Wojciech Pogorzelski, utrzymał Oddział Zamknięty przy życiu do dzisiaj. Tym razem grupa zaprasza na koncert akustyczny.

(GZL)

Wzruszający Mały Lord

Piątek - niedziela, 15,16, 17 lutego, godz. 17.30, Opera Krakowska

Bardzo wzruszająca opowieść o Cedricu, jedenastoletnim chłopcu wychowanym w Ameryce, który w zaskakujący sposób staje się nagle lordem Fauntleroy'em, spadkobiercą wielkiego majątku. Jego dziadek, który jest angielskim arystokratą, zaprasza go do Anglii, do swojego zamku, skostniałego, zatęchłego wręcz w samotności i braku miłości. Dziadek uroczego, ufnego chłopca, który wręcz słynie z tego, że jest porywczy i samolubny, zmienia się na naszych oczach. A wszystko za sprawą Cedrica, który uważa dziadka za uosobienie dobroci i szlachetności. Chłopak ufa swojemu dziadkowi, bardzo go ceni i wierzy w jego dobroć. Ufność dzieciaka sprawia, że lord nie chcąc go zawieść, zaczyna się inaczej zachowywać, przez co wraca do świata kochających i kochanych. Przedstawienie jest musicalem, adresowanym nie tylko dla dzieci, które spektaklem tym otrzymują odpowiednią hierarchię życiowych wartości, ale także dla dorosłych, którzy tą opowieścią mają szanse powrócić do historii ze swojego dzieciństwa. Spektakl wyreżyserował Janusz Szydłowski, a kierownictwo muzyczne objął Sebastian Perłowski.

(AMS)

Szwedki grają elektro rap!

Piątek, 15 lutego, godz. 22, Prozak

Kiedy kobiety biorą się za rap i elektro, chcą tańczyć i śpiewać, dzieją się cuda! Ana Rab, znana jako Gnučči Banana, a ostatnio występująca po prostu jako Gnučči, to szwedzka królowa mash-upów i tanecznych bitów. Podczas ubiegłorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka jej koncert przyciągnął tłumy. Razem z równie utalentowaną koleżanką, która stanęła za deckami, wywołała niemałe poruszenie wśród entuzjastów tego festiwalu. Głównie dlatego, że Gnučči nie pozwala stać w miejscu - z gracją zamienia elektro, rap i taneczny dancehall w najmocniejszy energy drink! W tym roku będzie pierwszą artystką, która wystąpi podczas dwóch imprez z cyklu Before Tauron Nowa Muzyka 2013 w Krakowie i Katowicach. W najbliższy piątek będziecie mogli ją zobaczyć w krakowskim Prozaku. Tym razem towarzyszył będzie jej Cristian Dinamarca, szwedzki DJ i producent, autor kilku dobrze przyjętych EP-ek i klubowych przebojów, podchwytywanych przez najbardziej uznanych didżejów na świecie, w tym legendarnego Diplo. Współpraca Dinamarci z Gnučči przyniosła doskonałe efekty w postaci debiutanckiej EP-ki zatytułowanej "Oh My Goodnes!" oraz przeboju "360 Donna". Musicie to usłyszeć na żywo!
Joanna Plata

Podparte klasyką improwizacje jazzujące

Piątek, 15 lutego, godz. 21, Harris Piano Jazz Klub

Koncert na dwa fortepiany w wykonaniu Sławka Jaskułke i Piotra Wyleżoła to kwintesencja ich wspólnego projektu "Duo Dram".

Podparte klasyką improwizacje, to dialog pomiędzy dwoma instrumentami, które w posiadaniu tak znakomitych artystów przeniosą nas w rytmy jazzowego free stylu. Rozmowa pomiędzy Jaskułke i Wyleżołem, tworzona na żywo, to improwizacja inspirowana inteligencją i ogromnym doświadczeniem obydwu artystów, którzy w równym stopniu przyczynili się do sukcesu "Duo Dram".

Wyleżoł współpracował m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Jarkiem Śmietaną, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Ewą Bem, Lee Konitzem, Dino Saluzzim, Bradem Terym i wieloma innymi. Zaznaczył swoją obecność na ponad dwudziestu płytach, w tym na pięciu swoich autorskich.

Jaskułke to muzyk, który ma za sobą występy na największych scenach świata, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Symphony Hall w Chicago, Filharmonii Monahijskiej czy International Performing Arts Center w Moskwie. Brał udział w największych światowych festiwalach, m.in. North Sea Jazz Festival, Berlin Jazz Fest, Red Sea Jazz Festival, Garana International Jazz Festival, Jazz Jamboree. Laureat licznych prestiżowych nagród jazzowych, ostatnie wyróżnienie, to w 2012 roku, nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej "Gryf Pomorski" za projekt "Chopin na pięć fortepianów". Połączenie tych dwóch niezwykłych osobowości - o różnych charakterach i różnej wrażliwości muzycznej - dostarczy wszystkim niewyobrażalnych emocji. Gorąco polecam.

Aga Stańczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski