Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

Redakcja
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii to najmłodszy, a zarazem jeden z najprężniej działających wydziałów na Uniwersytecie Jagiellońskim (został wyłoniony w roku 2002 z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi).

Wydział mieści się na terenie nowego, wciąż rozbudowywanego III Kampusu UJ (w południowo-zachodniej części Krakowa), w przestronnym budynku wyposażonym w nowoczesne laboratoria, sale ćwiczeń i sale wykładowe.

Prace prowadzone na WBBiB mają bardzo zróżnicowany charakter, w ujęciu ogólnym skupiają się wokół procesów biochemicznych i biofizycznych zachodzących w organizmach zwierząt, roślin, bakterii i wirusów. Ich celem jest coraz lepsze zrozumienie molekularnych podstaw funkcjonowania organizmów żywych. W chwili obecnej na Wydziale realizowanych jest ponad 70 projektów naukowych. Można je podzielić na takie, które dotyczą:

  • badania struktury i funkcji biocząsteczek (głównie białek, lipidów i DNA)
  • badania mechanizmów powstawania różnych chorób
  • opracowywania skutecznych terapii (m. in. przeciwnowotworowych)

Jak widać z powyższych wyliczeń, około 90 naukowców zatrudnionych na Wydziale oprócz tzw. badań o charakterze podstawowym zajmuje się także badaniami o charakterze aplikacyjnym. Wyniki tych badań publikowane są w krajowych i zagranicznych czasopismach. Pod względem liczby i jakości publikacji (określanej w oparciu o tzw. impact factor czasopisma) Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii zajmuje jedno z czołowych miejsc w kraju.

Nasze atuty to świetna, w dużej mierze młoda kadra oraz laboratoria i pracownie wyposażone w aparaturę najnowszej generacji. Znacząca rozbudowa infrastruktury badawczej była możliwe dzięki licznym, wielomilionowym dotacjom pozyskanym w ostatnich latach z funduszy unijnych.

Jednak elementem, który chyba najbardziej nas wyróżnia spośród innych jednostek o podobnym profilu jest sposób podejścia do dydaktyki. W nauczaniu stawiamy na ścisłe połączenie aktualnej wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi. Większość kursów w programie studiów składa się z wykładów i prowadzonych równolegle ćwiczeń, które umożliwiają studentom zapoznanie się z szerokim spektrum metod i technik wykorzystywanych współcześnie w biochemii, biofizyce i biologii molekularnej. Warunkiem  ukończenia studiów, tak licencjackich jak i magisterskich, jest napisanie raportu lub pracy opartych na wynikach uzyskanych z doświadczeń przeprowadzonych przez studenta. Niezależnie od udziału w kursach, studenci praktycznie już od drugiego roku studiów mogą przychodzić do laboratoriów, gdzie mają możliwość zapoznania się z profilem badań prowadzonych w danym Zakładzie/Pracowni i wybrania obiektu swoich przyszłych zainteresowań.

Jednym ze sposobów realizacji idei łączenia teorii z praktyką jest udział studentów w dużych projektach badawczych prowadzonych przez doświadczonych naukowców (tzw. project based learning). Dzięki temu wielu z nich może się pochwalić udziałem w konferencjach lub własną publikacją naukową jeszcze przed ukończeniem studiów. Nasz wydział nie jest duży, a co za tym idzie nie ma na nim anonimowości oraz barier na linii nauczyciel akademicki – student. Na ile to możliwe we współczesnych czasach staramy się pozostać wierni starym wzorcom i kształcić młodych ludzi w oparciu o bezpośrednią relację uczeń-mistrz.

Oferta edukacyjna naszego wydziału obejmuje trzy kierunki. Są to:

  • Biochemia (studia I i II stopnia)
  • Biofizyka (jednolite studia magisterskie)
  • Biotechnologia (studia I i II stopnia)

Kierunek Biochemia jest nowy (został uruchomiony w roku akademickim 2010/2011) i unikatowy (jedyny) w kraju. Studia I stopnia z Biochemii zostały w minionym roku nagrodzone w Konkursie MNiSW na Najlepszy Program Studiów (nagrodą jest 1 mln złoty przeznaczony na dalsze doskonalenie oferty dydaktycznej).

Kierunek Biofizyka prowadzony na WBBiB jest pierwszym, a obecnie jednym z trzech w Polsce, i jedynym z pięcioletnim programem studiów.

Kierunek Biotechnologia, ma już ugruntowaną, popartą osiemnastoletnim doświadczeniem renomę. W zeszłym roku znalazł się na I miejscu w wewnętrznym uniwersyteckim rankingu dotyczącym satysfakcji ze studiowania.

Więcej: http://www.wbbib.uj.edu.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski