Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygaśnięcie umowy o pracę wskutek śmierci pracodawcy

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. Bardzo wielu przedsiębiorców – osób fizycznych, uczestniczących w obrocie handlowym na terenie Polski, prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo, po uzyskaniu odpowiedniego wpisu w ewidencji, niejednokrotnie zatrudniając wielu pracowników. Co jednak dzieje się z umową o pracę w sytuacji śmierci pracodawcy – osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą?

W takim przypadku obowiązuje zasada, zgodnie z którą umowa o pracę ulega wygaśnięciu z mocy prawa i to już w dniu zgonu pracodawcy. Co ważne, jeśli pracodawca zatrudniał kilku, a nawet kilkudziesięciu pracowników, to wszystkie umowy o pracę (co do zasady) wygasną z dniem śmierci pracodawcy. Nie ma przy tym możliwości zakwalifikowania tego typu ustania zatrudnienia jako podlegającego ustawie o zwolnieniach grupowych, co aktualizowałoby obowiązek wypłaty odpraw pracowniczych.

Ale przepisy prawa pracy przewidują w takim przypadku możliwość podnoszenia przez pracowników roszczenia o odszkodowania o charakterze gwarancyjnym w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku umów terminowych – w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni.

Tego typu roszczenie, choć nie wynika to jednoznacznie z przepisów, winno być kierowane względem spadkobierców pracodawcy, których zainteresowany pracownik powinien w miarę możliwości ustalić.

Należy jednak wskazać, że nie zawsze śmierć pracodawcy powodować będzie zakończenie stosunku pracy. Otóż niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, iż zakład pracy jako funkcjonalna całość, wyodrębniona spośród pozostałych składników majątku zmarłego, będzie podlegała dziedziczeniu.

Jeśli zaś przepisy obowiązującego prawa nie stawiają względem rodzaju działalności gospodarczej, w ramach której prowadzony jest zakład pracy, szczególnych uprawnień osobistych, koniecznych dla jego prowadzenia (w przeciwieństwie do np. lekarzy czy aptekarzy), to w takiej sytuacji z chwilą śmierci pracodawcy nastąpi jedynie przejście zakładu pracy na jego spadkobiercę lub spadkobierców przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości zatrudnienia z dotychczasowymi pracownikami zmarłego pracodawcy. W takiej sytuacji pracownikom nie będą przysługiwały powołane wyżej roszczenia odszkodowawcze ani odprawy z tytułu zwolnień grupowych.

Pracownicy, którzy nie będą jednak zainteresowani zachowaniem ciągłości pracy z nowym pracodawcą (spadkobiercą), będą na zasadzie art. 231 Kodeksu pracy uprawnieni do rozwiązania stosunku pracy na preferencyjnych warunkach.


ul. Kielecka 1, Kraków
www.kancelariaprawnajr.pl
Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach: 14–16.30, pod numerem telefonu 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski