Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygodny kąt na stare lata

Ewa Piłat
Uczestnicy debaty w redakcji Dziennika Polskiego
Uczestnicy debaty w redakcji Dziennika Polskiego fot. Michał Gąciarz
Debata. Odpowiednie mieszkania dla seniorów zapewnią im utrzymanie jak najdłużej samodzielności i niezależności.

Osiem lat temu jeden z krakowskich deweloperów wybudował pod Wadowicami osiedle dla seniorów. Było tam wszystko, czego potrzebuje starszy emeryt: apartamenty z zapleczem rehabilitacyjno-rekreacyjnym, klubem bilardowym, kortami, usługami i opieką medyczną na wzór skandynawskich osiedli dla seniorów. Zabrakło jednego - klientów.

W tym samym czasie nie powiodły się też inne planowane inwestycje w okolicach Krakowa (Zawada, Krzeszowice), nie udały się inwestycje w apartamenty senioralne w Nałęczowie i w wielu dużych miastach Polski. Czy to był tylko falstart, czy istnieją u nas inne bariery hamujące rozwój budownictwa dla seniorów?

W Polsce - oprócz jednostkowych przykładów, nie ma oferty mieszkaniowej specjalnie dla osób starszych. Tymczasem za niespełna 20 lat będziemy mieć 13 mln seniorów w różnych fazach starości. Ci sprawni i aktywni, dadzą sobie radę. Jednak po kilkunastu latach i oni osiągną wiek podeszły, obarczony ryzykiem niepełnosprawności.

Mieszkania z odpowiednimi udogodnieniami dla osób starszych są warunkiem utrzymania jak najdłużej ich samodzielności i niezależności, a tym samym mogą w istotnym stopniu rozwiązać kwestię opieki nad powiększającą się liczebnie najstarszą grupą Polaków. Jak najdłuższe samodzielne zamieszkiwanie seniorów odciąża finansowo budżety państwa i samorządów lokalnych, system służby zdrowia. Czasowo, emocjonalnie i finansowo - rodziny.

Tematowi mieszkalnictwa dla seniorów została poświęcona debata ekspercka, która 1 grudnia odbyła się w redakcji Dziennika Polskiego. Wzięli w niej udział: architekt Monika Strzelecka-Seredyńska (Politechnika Krakowska), architekt Katarzyna Mroczek, dyrektor generalna firmy TriVita Dorota Łabuda, deweloper, właściciel fir- my Arkada Piotr Legerski (Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań), dyrektor ds. komunikacji marketingowej i PR EkoPark Agnieszka Majka-Pietruszka, kierownik Instytutu Rozwoju Miast dr Wojciech Jarczewski oraz wiceprzewodniczący Rady Krakowskich Seniorów Marian Krzewiński. Debatę prowadziły zastępca redaktora naczelnego DP Małgorzata Nitek oraz kierownik Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ewa Piłat.

Jest słońce, nie ma dzieci

W krajach wysoko rozwiniętych już pół wieku temu zauważono, że starszy człowiek ma specyficzne potrzeby mieszkaniowe. Odpowiadano na nie, oferując seniorom różne formy mieszkań. W USA zaczęły powstawać tzw. sun city (słoneczne wioski). Bogatsi emeryci sprzedawali swoje domy i przeprowadzali się do słonecznych regionów kraju, do osiedli przystosowanych do wymagań osób starszych.

Kilka lat temu nowe budynki w istniejącym od 1969 r. osiedlu dla seniorów pod Waszyngtonem współprojektowała arch. Katarzyna Mroczek: - Osiedle zajmuje 2,5 ha, mieszka tam 8,5 tys. osób. To małe miasteczko z ulicami, rynkiem, zapleczem medyczno-rehabilitacyjnym, instytucjami kultury, obiektami sportowymi i różnymi typami mieszkań. Są tonące w zieleni domki jednorodzinne, szeregówki z własnymi ogródkami i wielorodzinne domy z mniejszymi i większymi samodzielnymi mieszkaniami. Lokale odpowiadają potrzebom osób aktywnych, korzystających z pełnej oferty osiedla (korty, bilard, baseny, kluby kultury, sala teatralna) i tych mniej sprawnych, są też tzw. mieszkania z asystą, z dochodzącą opieką. Ludzie tam mieszkający wyglądali na szczęśliwych….

- …ale w sun city nie słychać śmiechu dzieci. Określa się jako getta dla ludzi starych. W Europie od co najmniej 20 lat stosuje się inne rozwiązania. Za modelowe uznaje się te w Szwajcarii, Austrii, Niemczech, krajach skandynawskich, Holandii. Różne typy mieszkań na parterze wkomponowuje się w istniejącą tkankę miejską, co pozwala osobom starszym funkcjonować w środowisku wielopokoleniowym - dodaje arch. Monika Strzelecka-Seredyńska.

Hamulce budownictwa senioralnego

Eksperci uczestniczący w debacie mieli doskonałe rozeznanie w teorii dotyczącej budownictwa senioralnego i wiele własnych doświadczeń. Starość ma kilka faz i najlepiej, aby mieszkanie dało się dostosować do każdej z nich. Wiemy, jak powinny wyglądać lokale dla sprawnych i mniej sprawnych osób starszych, lokale chronione przy domach opieki, wreszcie same domy pomocy społecznej dla niedołężnych.

- Skoro wszyscy wiedzą, co należy zrobić, to dlaczego to nie jest zrobione? - ubolewał Marian Krzewiński, wiceprzewodniczący Rady Krakowskich Seniorów, który wszystkie propozycje oceniał z punktu widzenia potencjalnego użytkownika.

Hamulców budownictwa senioralnego jest w Polsce wiele. Pierwszy - finansowy. Jest też bariera mentalna, która z jednej strony hamuje seniorów przed przeprowadzką do wygodniejszego lokum, z drugiej powstrzymuje dorosłe dzieci przed szukaniem rozwiązań w kwestii opieki nad niesamodzielnymi rodzicami w postaci mieszkań z asystą czy okazjonalnego pobytu w ośrodkach opiekuńczo-rehabilitacyjnych.

Starsi ludzie wolą żyć w swoich za dużych, nieogrzanych, niedosprzątanych mieszkaniach, niż zamienić je na małe i komfortowe i samemu udać się tam, gdzie bawią się ich rówieśnicy. Innym hamulcem skutecznie utrudniającym budowę lub adaptację mieszkań dla osób starszych, którym towarzyszą usługi medyczne, jest brak odpowiedniego personelu, zwłaszcza średniego.

Więcej o inwestycjach dla seniorów przeczytają Państwo w kolejnym wydaniu Forum Seniora, dodatku do Dziennika Polskiego. Forum ukaże się w ostatnich dniach grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski