Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wygraj milion złotych na odnowienie swego ulubionego zabytku w sąsiedztwie. Niech służy Tobie, sąsiadom i przyjaciołom

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Martwi Cię lub denerwuje, że piękny zabytkowy obiekt w Twojej okolicy niszczeje, albo nie służy mieszkańcom tak, jak powinien? Możesz to zmienić. Zgłoś zabytek do konkursu fundacji Most The Most powołanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Masz czas do 9 września 2022 roku. Możesz wygrać milion złotych na renowację miejsca i dostosowanie do potrzeb i marzeń lokalnej społeczności.

- To sami mieszkańcy najlepiej znają i rozumieją potrzeby swoich lokalnych społeczności: bliskich, sąsiadów, przyjaciół. Dzięki konkursowi "Nasz Zabytek" każdy może zgłosić lub wskazać obiekt i zdobyć milion złotych na jego odnowienie. Obiekt dzięki temu zyska wartość i będzie służył ludziom zgodnie z ich potrzebami i marzeniami. To wielka szansa dla aktywnych, zaangażowanych, współpracujących ze sobą mieszkańców – wyjaśnia Brygida Ślabska, prezes Fundacji Most the Most powołanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, kluczowy państwowy bank rozwoju w Polsce.

Jak zgłosić zabytek i wygrać milion

Mieszkasz w Małopolsce? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie Nasz Zabytek. Nabór zgłoszeń ruszył 8 sierpnia potrwa do 5 września 2022 r. Jak zgłosić zabytek?

 • Znajdź w okolicy zabytek, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.
 • Sprawdź czy jest to zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej.
 • Zrób zdjęcie zabytku.
 • Wypełnij i prześlij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.
 • Ważne! Im więcej zgłoszeń na dany zabytek, tym większe szanse na jego zwycięstwo. Zachęć do udziału w konkursie swoich sąsiadów, znajomych i bliskich!

Uczestnicy konkursu mogą nie tylko zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, ale i zaproponować, jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie do 1 miliona złotych. Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Konkurs „Nasz zabytek” jest podzielony na dwie części

I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (konkurs wystartował 8 sierpnia 2022 r.);
Ważne – w konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną, czyli należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa (kościoły i inne świątynie, które należą do parafii lub wspólnot wyznaniowych nie spełniają kryterium własności publicznej).

II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start konkursu na początku listopada 2022 r. - po ogłoszeniu wyników I Konkursu).
Nasz Zabytek to konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo objąć wszystkie województwa każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już 4 edycje konkursu Nasz Zabytek w 10 województwach. W sierpniu 2022 r. ruszy także I Konkurs w województwach: wielkopolskim i śląskim. Jesienią 2022 r. odbędą się konkursy w województwach: mazowieckim, lubelskim oraz podkarpackim.

- W 2023 r. planujemy ponownie przeprowadzić konkursy w każdym z 16 województw

– zapowiada Brygida Ślabska,

Harmonogram wszystkich konkursów znajduje się TUTAJ

Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie fundacji www.mostthemost.pl.

Jeśli nie masz dostępu do internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

Jakie zabytki zwyciężyły dotąd w innych regionach?

 • Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie),
 • Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie),
 • Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie),
 • Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie),
 • Dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie),
 • „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie),
 • Dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko – mazurskie),
 • Budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie),
 • Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie),
 • Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie).

Zgłoszone zabytki można zobaczyć na mapie zabytków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski