Wygrał w pięknym stylu

Paweł Panuś
Edwin Kirui prezentuje medal za udział w Cracovia Maraton
Edwin Kirui prezentuje medal za udział w Cracovia Maraton Joanna Urbaniec
Wydarzenie. Przez trzy dni w XIII Cracovia Maraton wystartowało blisko 8 tysięcy biegaczy

Zwycięstwem Edwina Kirui z Kenii zakończył się wczoraj XIII Cracovia Maraton. Zwycięzca uzyskał czas 2.15.17 i zdecydowanie wyprzedził Tarasa Salo z Ukrainy (2.17.54) i jego rodaka Wasyla Matwijczuka (2.19.34). Kenijczyk bardzo szybko wyszedł na prowadzenie, na pierwszy miejscu biegł niemal od startu do metu.

- Trasa była bardzo piękna i dobrze przygotowana. Jedynym utrudnieniem było to, że finiszowaliśmy na nawierzchni ułożonej z kostki, co lekko utrudniało zadanie - powiedział zwycięzca, który otrzymał okazały puchar i czek na 20 tysięcy zlotych. Kirui często biega w naszym kraju, ma na koncie zwycięstwa m.in. we Wrocławiu. Wczoraj obchodził 30. urodziny. Szóstą lokatę zajął Grzegorz Czyż z Tarnowa (2.32.42), co jest jego najlepszym wynikiem w karierze. Siódmy finiszował Tomasz Brachman z Krakowa (2.33.50). Wśród kobiet wygrała Kenijka Elizabeth Chemweno z czasem 2.38.05.

Maratończycy ścigali się po zmienionej trasie, gdyż wylała Wisła i nie było możliwości, aby zawodnicy biegli bulwarami. - Nowa trasa nie uzyskała atestu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W praktyce oznacza to, że gdyby zawodnik pobił w Krakowie rekord świata lub Polski nie mógłby on zostać uznany - powiedział dyrektor Cracovia Maraton Krzysztof Kowal.

Wszystko zaczęło się w piątek od biegu nocnego na dystansie 10 kilometrów. Wygrał w nim Andrzej Lechowski z Krakowa przed Łukaszem Wroną z Cichawki (Fajfer Łapanów) oraz Kamilem Wojnickim z Sufczyna. Wśród kobiet triumfowała Iga Kopiec z Cracovii, trzecie miejsce zajęła Magdalena Derezińska-Osiecka z Zakopanego, a czwarte Janina Malska z Bolesławia.

sobotę rywalizowano na Błoniach. W biegu o Puchar Radia FMF FM (2 kilometry) wygrał Artur Kozłowski z Sieradza, a Łukasz Wrona zajął czwarte miejsce. Wśród kobiet wygrała dwukrotna olimpijka Wioletta Frankiewicz z AZS AWF Kraków. W mini maratonie im. Piotra Gładkiego na dystansie 4,2 km najlepszy okazał się Dawid Kupiec ze Starachowic, czwarte miejsce zajął Dominik Piwowarczyk z Dobczyc, a kolejne: Robert Makowiec (Tuchów), Robert Zielonka (Chrzanów), Olaf Woźniak (Zakopane) i Dariusz Ilnicki (Kraków). Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Cader (Zabierzów), drugie Gabriela Rola (Nowy Sącz), a trzecie Paulina Golec z Krakowa.

Na maratońskim dystanie rywalizowali także rolkarze. Wśród kobiet wygrała Ewa Nowakowa z Czech, wśród mężczyzn Wojciech Baran z Lublina, a ósmy był Henryk Olszowski z Kłaja.

To co wyróżnia krakowską imprezę spośród innych organizowanych w Polsce, to rekordowy udział osób niepełnosprawnych. Do rywalizacji przystąpiło ponad stu zawodników. W konkurencji Hand Bike triumfował główny faworyt Rafał Wilk z Rzeszowa. Były żużlowiec i dwukrotny złoty medalista paraolimpiady w Londynie nie dał szans rywalom, uzyskując na 21 kilometrowej trasie czas 36.55.

- Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, ale czasu na świętowanie nie ma, bo za tydzień czekają mnie zawody w Szwajcarii, a później mistrzostwa świata - powiedział Rafał Wilk. Wśród kobiet najlepsza okazał się Renata Kałuża z Zakopanego, a trzecia była Katarzyna Goncerz z Krakowa. - Dopisała pogoda, trasa była bardzo dobrze przygotowana. Dałam z siebie wszystko i się opłaciło - powiedziała Renata Kałuża.