Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa dla chryzantem jesień

Grzegorz Tabasz
Plantatorzy chryzantem z łzą w oku i westchnieniem ulgi wspominają minione końcówki października. Będą przymrozki czy nie będą?

Strategiczne prognozy decydowały o finansowym sukcesie trwającej kilka miesięcy pracy. Załamanie pogody mogło zniszczyć doniczkowe kwiaty sprzedawane masowo na uroczystości Wszystkich Świętych. Od kilku sezonów mogą spać spokojnie.

Globalne ocieplenie zlikwidowało listopadowe przymrozki, które dla lwiej części odmian chryzantem są zabójcze. Przy okazji, historia chryzantem jest niebywale ciekawa. Pierwsze ilustracje i opisy chryzantem liczą dobre dwa i pół tysiąca lat. Zawdzięczamy je Chińczykom i Japończykom.

Do Europy rośliny trafiły dopiero w XVIII stuleciu. Późno, lecz i tak zdążyły zrobić karierę jako ulubione kwiaty królowej Wiktorii. Sukces zawdzięczają późnej porze kwitnienia, która przypada na koniec jesieni. Rodzime gatunki zapadają w spoczynek, a chryzantemy zaczynają rozwijać kwiaty Ogrodnicy wyhodowali tysiące odmian. Wszystkie możliwe barwy, kształty i rozmiary.

Nad Wisłą chryzantemy są symbolem listopadowego święta. Cmentarze rozświetlą miliony ogników. Do tego mrowie kwiatów. Rośliny jednorazowego właściwie użytku, które mają przetrwać jeno kilka dni. Tuż przed i tuż po listopadowym święcie. Tylko nieliczne odmiany odporne na mróz mogą przezimować w ogrodzie. Te, teraz które pysznią się na cmentarzach zniszczą pierwsze przymrozki. Jednak tej jesieni pobiją rekord długowieczności.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski