MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa wystawa na krakowskich Plantach. "Czy zza bezdomności widać, że...". 20 lat Dzieła Pomocy św. Ojca Pio

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wyjątkowa wystawa na krakowskich Plantach. "Czy zza bezdomności widać, że ...". 20 lat Dzieła Pomocy św. Ojca Pio
Wyjątkowa wystawa na krakowskich Plantach. "Czy zza bezdomności widać, że ...". 20 lat Dzieła Pomocy św. Ojca Pio Anna Kaczmarz
Czy zza bezdomności widać, że… córka to mój największy skarb? Dobrym momentem do odpowiedzi na to pytanie jest nieformalne święto – Dzień Ludzi Bezdomnych (14 kwietnia). Z tej okazji Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – organizacja, która od 20 lat towarzyszy osobom doświadczającym bezdomności – przygotowało wystawę na krakowskich Plantach. Jej otwarcie miało miejsce w poniedziałek, 15 kwietnia o godzinie 11.00. Przygotowana przez Dzieło wystawa składa się z pięciu prawdziwych świadectw osób w kryzysie bezdomności i dedykowanych im ilustracji, stworzonych przez graficzkę Aleksandrę Nowicką-Wszołek.

"Czy zza bezdomności widać, że ... córka to mój największy skarb?"

To pytanie z pewnością zadawał sobie niejednokrotnie pan Piotr – ojciec kilkuletniej Stefanii i zarazem osoba doświadczająca bezdomności. Bo choć pan Piotr samodzielnie wychowuje córkę i robi wszystko, by była szczęśliwa, jego wizerunkiem w pewnym momencie życia zawładnęła bezdomność. Pan Piotr jest jedną z blisko 1600 osób korzystających ze wsparcia Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. I jedną z wielu osób, które pod bezdomnością kryją swoje niepowtarzalne relacje, talenty oraz pasje.

W dwudziestym, jubileuszowym roku działania, Dzieło pragnie odstereotypizować wizerunek osób najuboższych i pokazać to, co kryje się pod bezdomnością: życiorysy łudząco podobne do historii „domnych” osób. Ma w tym pomóc wystawa na krakowskich Plantach, której otwarcie odbędzie się 15 kwietnia.

Ukryte pod bezdomnością

- Ukochana rodzina, wymarzona praca, wyjątkowa pasja - wydawałoby się, że każdy z nas ma „coś”, co nas tworzy. Czy jednak myślimy w tym kontekście o osobach bezdomnych? Pod bezdomnością, zwłaszcza tą uliczną, łatwo „zgubić” wnętrze człowieka. Często zwracamy uwagę na powierzchowność takich osób: ich niechlujny wygląd, nieprzyjemny zapach. Tymczasem osoby bezdomne, zupełnie tak jak my, mają swoje rodziny, prace czy pasje! - mówi Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Tacy, jak my

Robert, Marcin, Izabela, Teresa i Piotr – to imiona pięciu osób korzystających ze wsparcia Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Każdą z nich coś wyróżnia: pan Robert uwielbia czytać książki i wie niemal wszystko o krakowskich fortach. Przyznaje, że to właśnie jego pasje pomogły mu przetrwać najtrudniejszy okres zmagań z bezdomnością. Pan Marcin natomiast, kocha grać na instrumentach – ukończył szkołę muzyczną, gra na akordeonie i fortepianie. Pani Iza, nim trafiła do Dzieła, była nauczycielką. Szczerze przyznaje, że pracę z dziećmi kochała całym sercem.

- Wymienione wyżej osoby łączy kilka rzeczy: wszystkie doświadczyły bezdomności i zgłosiły się po pomoc do Dzieła. Każda z nich jest też bohaterem Dziełowej wystawy, którą między 15 kwietnia a 1 maja można podziwiać na krakowskich Plantach - dodaje Justyna Nosek.

Przygotowana przez Dzieło wystawa składa się z pięciu prawdziwych świadectw osób w kryzysie bezdomności i dedykowanych im ilustracji, stworzonych przez graficzkę, Aleksandrę Nowicką-Wszołek. Całość można oglądać na krakowskich Plantach (fragment pomiędzy ul. Poselską a ul. Podzamcze, naprzeciwko Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie).

Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski