Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy park do nauki przyrody z widokiem na Łąki Nowohuckie [WIZUALIZACJE]

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Jedną z atrakcji będzie ptasie gniazdo na drzewie czyli punkt widokowy na Łąki Nowohuckie
Jedną z atrakcji będzie ptasie gniazdo na drzewie czyli punkt widokowy na Łąki Nowohuckie Wizualizacja: Zarząd Zieleni Miejskiej
Inwestycja. Za 250 tys. zł powstanie m.in. domek na drzewie, pergola i labirynt edukacyjnych zabawek. Park ma służyć wszystkim krakowianom.

Ogromne ptasie gniazdo, z którego można obserwować Łąki Nowohuckie, a zamiast kilku ławek przy starych asfaltowych alejkach - plac zabaw i... edukacji ekologicznej. Wkrótce zaniedbany park Żeromskiego na skarpie w Nowej Hucie zmieni się w jedyne miejsce w mieście, w którym mali krakowianie będą poznawać przyrodę użytku ekologicznego - przez zabawę.

Autor: Marzena Rogozik

Spektakularne zmiany, z myślą o coraz bardziej zainteresowanych naturą i ekologią krakowianach, szykuje Zarząd Zieleni Miejskiej. - Z dawnego placu zabaw zostały szczątki: kilka ławek, smutna piaskownica i rampa, a to miejsce ma olbrzymi potencjał. Chcielibyśmy wykorzystać je tak, by wyjątkowy użytek ekologiczny - Łąki Nowohuckie przyciągał jak najwięcej mieszkańców, nie tylko z Nowej Huty, ale z całego Krakowa - wyjaśnia Katarzyna Opałka z Zarządu Zieleni Miejskiej, jedna z projektantek modernizacji parku. Uda się go odnowić dzięki kwocie 250 tys. zł, którą początkowo ZZM przeznaczył na ścieżkę biegową po łąkach, ale na tę inwestycję stara się teraz o fundusze unijne.

Bawić, uczyć, oswajać z przyrodą

Na osiedlu Na Skarpie, tuż nad Łąkami Nowohuckimi staną urządzenia zabawowe nawiązujące do przyrody tego użytku ekologicznego m.in. wielkie, wiklinowe gniazda łąkowych ptaków: derkacza zwyczajnego, świerszczaka pospolitego i bączka. - W każdym gnieździe będą sztuczne jaja w charakterystycznej dla ich gatunku kolorystyce, a obok staną drewniane figury tych ptaków z przystępnymi dla najmłodszych opisami - tłumaczy Katarzyna Opałka.

Zamiast klasycznej huśtawki czy trampoliny powstanie olbrzymia pajęczyna, z drewnianym pająkiem - krzyżakiem łąkowym, po której dzieciaki będą się wspinać i skakać, a obok znajda się: widownia, tablica do malowania kredą i zjeżdżalnie. Wszystko ma być wykonane z naturalnych materiałów: głównie drewna i wikliny. W parku pojawią się też naturalne kryjówki w trawach, tunelach i zielone labirynty. Największą atrakcją ma być punkt widokowy - domek na drzewie w kształcie ptasiego gniazda, z którego będzie można podziwiać użytek ekologiczny i robić zdjęcia.

Smutne alejki zamienią się w miejsca do zabawy - na chodnikach zostaną namalowane gry miejskie: klasy czy twister, ale zamiast kolorów trzeba będzie poruszać się po polach z wizerunkami łąkowych owadów. - Park z pomysłem na edukację ekologiczną przy Łąkach Nowohuckich to strzał w dziesiątkę. To będzie świetny przystanek podczas rodzinnych wycieczek rowerowych, bo parki powinny być nie tylko po to, by wypoczywać, ale także by się w nich uczyć - mówi Marcin Pawlik, nowohucki przyrodnik i aktywista. Oprócz nauki, będzie też coś dla spragnionych ciszy i wypoczynku. W północnej części parku stanie opleciona kwiatami pergola, a w alejce pod nią zostanie wyryty cytat z powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, by krakowianie wiedzieli, że park poświęcony jest temu pisarzowi.

Przetarg na modernizację parku zostanie ogłoszony w tym tygodniu, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace mogą rozpocząć się już w połowie lipca. Z bieżących funduszy ZZM wyremontuje też alejki, dostawi nowe kosze, ławki i... leżaki z widokiem na Łąki Nowohuckie. Więcej zieleni i kwiatów (np. stymulujących dotyk) pojawi się wiosną.

Skatepark? Da się zrobić

Unikatowy park może przyciągnąć do Nowej Huty krakowian z całego miasta. Okazuje się jednak, że nowohuccy radni... planują w tym miejscu skatepark. - Od dawna o tym myślimy, bo to doskonałe miejsce dla młodych ludzi, którzy nie mają gdzie jeździć. Spływają do nas sygnały, by go zagospodarować właśnie w ten sposób - mówi Stanisław Moryc, przewodniczący dzielnicy XVIII. Jest bardzo zdziwiony, że ZZM nie skonsultował pomysłu ani z mieszkańcami, ani nawet z radnymi.

Urzędnicy z ZZM tłumaczą, że także dzielnica nie dzieliła się z nimi swoimi zamiarami, a pomysł modernizacji parku pojawił się niedawno, gdy udało się przesunąć na to fundusze z innego zadania. - Oba pomysły się nie wykluczają, przewidzieliśmy w parku miejsce na skatepark wzdłuż ogrodzenia szpitala Żeromskiego - uspokaja Katarzyna Opałka. - Jeśli mieszkańcy bardzo go potrzebują możemy nawet dofinansować radnym jego budowę. Monice Fiołek, radnej „osiemnastki” pomysł na ożywienie parku bardzo się podoba, ale podkreśla, że o zdanie warto zapytać samych mieszkańców. Ci oczekują zmian, bo modernizacja parku była jednym z projektów do budżetu obywatelskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski