18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy targ przy Błoniach

Sylwia Nowosińska
Tradycyjne wędliny z Podstolic
Tradycyjne wędliny z Podstolic FOT. MATEUSZ WRÓBLEWSKI
Zdrowie. Na pierwszym w Krakowie ekologicznym bazarze kupimy tradycyjne przysmaki z podkrakowskich wsi.

Od 12 kwietnia przy krakowskich Błoniach zacznie działać EkoBazar Naturalnie, na którym lokalni rolnicy co drugą sobotę będą sprzedawać swoje produkty: zdrowe warzywa i owoce, ekonabiał, sery górskie, wędliny, miody i przetwory.

Wśród wystawców znajdzie się m.in. lokalna firma z Pod­stolic produkująca tradycyjne wędliny. Pojawi się także słynna kiełbasa lisiecka wytwarzana w gminach Liszki i Czer­nichów.

Oprócz tego krakowianie spotkają na bazarze m.in. producenta ekologicznych jaj z Gra­boszyc i zielarskie gospodarstwo ekologiczne z Rożno­wic, które zamiast nawozów sztucznych i środków ochrony roślin wykorzystuje odwary z pokrzywy i innych dziko rosnących roślin.

Wszyscy, którzy odwiedzą bazar, będą mogli także nabyć pierogi domowej roboty oraz tradycyjnego karpia zator­skiego, który został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na bazarze będzie można kupić także mąki gryczane i orkiszowe, a nawet różnego rodzaju ekologiczne torby i kosze.

– Cały czas przyjmujemy zgłoszenia i czekamy na kolejnych wystawców. Do otwarcia EkoBazaru na pewno pojawi się ich więcej – zapowiada Monika Piekarska, inicjatorka projektu. Spotkania przy Błoniach dadzą także szansę dociekliwym klientom na to, aby dowiedzieć się, jak powstały ich ulubione produkty. – Chcemy, aby EkoBazar stał się forum do dyskusji. Wszyscy wystawcy będą mieli bezpośredni kontakt z klientami i odpowiedzą na ich pytania – dodaje Monika Piekarska.

Pomysłodawczyni projektu przyznaje, że od dawna interesuje się ekologiczną żywnością. – Dużą inspiracją był warszawski BioBazar, który cieszy się bardzo dużą popularnością. W Krakowie tego typu inicjatywy są dopiero we wstępnej fazie rozwoju. Miejmy nadzieję, że z czasem będzie ich więcej – dodaje.

Większość producentów, którzy pojawią się na Eko­Bazarze w Krakowie, posiada specjalny certyfikat jakości. – W certyfikowanych produktach rolnych nie znajdziemy śladów pestycydów, ponieważ do ich uprawy stosuje się tylko naturalne metody nawożenia i ochrony roślin – tłumaczy Monika Piekarska.

W Polsce szereg skomplikowanych przepisów uniemożliwia małym lokalnym producentom bezpośrednią sprzedaż ich przetworów.

Monika Piekarska zaznacza, że jej inicjatywa ma zwrócić krakowianom uwagę na to, żeby tworzyli swój jadłospis świadomie i dzięki temu żyli zdrowo. – Często idąc do sklepu, nie czytamy etykiet. Kupujemy np. pierwszą z brzegu śmietanę i okazuje się, że zawiera gumę guar lub inne zagęszczacze i stabilizatory. Nie bójmy się kupić produktu niewiele droższego, ale naturalnego, który zwykle jest smaczniejszy. Tylko wtedy nasze pieniądze zostaną dobrze wydane – zachęca Monika Piekarska. Stoiska pojawią się przy ul. Piastowskiej 20, obok restauracji Osada 2000.

Ideę ekologicznych bazarów wspiera już wielu lokalnych rolników. – Promowanie tradycyjnych produktów jest bardzo ważne, ponieważ atrakcyjność turystyczna naszego regionu zależy także od kondycji rolnictwa – wyjaśnia Jan Nawieśniak, właściciel gospodarstwa ekologicznego. W Krakowie o lokalnych przysmakach zrobiło się głośno, kiedy fundacja Partnerstwo dla Środowiska rozpoczęła program „Produkt Lokalny Małopolska”, w ramach którego w zeszłym roku powstał Targ Pietruszkowy na Rynku Podgórskim i cykliczne targi przy tzw. „Tandecie”.

– Dajmy szansę lokalnym rolnikom, ponieważ w Polsce wielu z nich ma utrudnione zadanie – muszą spełniać takie same warunki jak ogromne zakłady produkujące na skalę masową – mówi Małgorzata Rudnicka z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Fundacja prowadzi kampanię dotyczącą zmiany restrykcyjnych przepisów obowiązujących małe gospodarstwa. – Nasze działania mają na celu dotarcie do ministerstw, Sejmu i Sentatu. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie każdy gospodarz będzie mógł bez przeszkód sprzedać swoje smaczne i zdrowe przetwory ­– dodaje.

Napisz do autora
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski