Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykop pod mostem

Redakcja
Zaplanowane na dwa lata roboty obejmują wykonanie wykopu przed przedbramiem i odtworzenie mostu. Fosa w okolicy bramy zostanie poszerzona i od progu bramy do przyczółka osiągnie szerokość 16 metrów. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia wybierania ziemi (wykop najgłębiej będzie sięgał 4,5 m). Na obrysie wykopu wbijane są stalowe pale, które ustabilizują ziemię. - Wiercimy kilkumetrowe otwory, w które wkładamy stalowe rury. Potem betonujemy je z zewnątrz oraz pod ciśnieniem wprowadzamy beton do wnętrza. Takich pali będzie ok. 60 - tłumaczy kierujący pracami Grzegorz Chajdaś. W przyszłym tygodniu rozpocznie się wybieranie ziemi; są to zapewne XIX-wieczne, może nawet XVIII-wieczne zasypy. Prace prowadzone będą pod nadzorem archeologicznym, bo być może towarzyszyć im będą jakieś znaleziska. Przy wybieraniu ziemi z budynku przedbramia wykopano m.in. armatnie kamienne kule.

Porządkowanie otoczenia Barbakanu

   Rozpoczęły się prace przy przebudowie otoczenia Barbakanu. Wcześniej zamierzano zrekonstruować most kleparski oraz poszerzyć fosę od strony zachodniej. Planowano też, że Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizuje trasę turystyczną w fosie. Teraz zamierzenia zostały okrojone. Firma konserwatorska Piotra Białki, która wygrała przetarg, rozpoczęła prace przy moście.
   Wykonany zostanie most, który przypominać ma gotyckie drewniane mosty - drewniana kładka i balustrady zostaną zamontowane wiosną. Będzie się on opierał na jednej podporze i na przyczółku. Zaprojektowana została ścieżka, dzięki której można będzie przejść fosą pod mostem.
   Przed bramą od strony Kleparza w fosie znajduje się murowane XVI-wieczne pomieszczenie, które dawniej znajdowało się pod mostem. Już kilka lat temu wybrano z niego ziemię i od tej pory zawilgocone mury wysychały. Teraz konserwatorzy zabrali się do oczyszczania murów i likwidowania glonów, które na nich żyją. Prowadzone są także badania wilgotnościowe oraz mykologiczne (pod kątem obecności grzybów), by jak najlepiej zabezpieczyć zabytkową substancję przed działaniem szkodliwych czynników. Przechodząc pod mostem będzie można zaglądnąć do tego pomieszczenia przez okratowane wejście. Wyczyszczony zostanie także kamienny portal bramny.
   Dyrektor Zarządu Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa Tadeusz Murzyn tłumaczy, że okrojenie planowanych pierwotnie prac, związanych z poszerzaniem całej fosy, jest rozwiązaniem realistycznym. - Te prace są kosztowne, dlatego Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zdecydował, że sfinansuje tylko przebudowę fosy w rejonie mostu. Prace, które teraz się rozpoczynają, trwać będą też w przyszłym roku. Chcemy zakończyć tę sprawę, nie będziemy czekać na decyzje w sprawie budowy parkingu podziemnego pod pl. Matejki ani na projekt urządzenia ogrodu Barbakan na Plantach - mówi Tadeusz Murzyn. (WT)
Zdjęcia: Anna Kaczmarz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski