Nasza Loteria

Wykrywanie i leczenie nowotworów oraz innych chorób będzie szybsze i skuteczniejsze. W Krakowie rusza Centrum Medycyny Obliczeniowej

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Z udziałem światowej sławy naukowców powstanie w Krakowie Centrum Medycyny Obliczeniowej, którego celem jest rozwój technologii medycznych wspomagających lekarzy w precyzyjnym diagnozowaniu i leczeniu chorób, a także ich zapobieganiu. Tworzeniem centrum, nakładem unijnych 30 milionów euro, czyli blisko 130 mln złotych, zajmuje się Międzynarodowa Fundacja Badawcza „Sano”.

WIDEO: Barometr Bartusia

Inicjatorzy i twórcy Centrum oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i polskiego resortu nauki zjadą we wtorek 26 listopada do EXPO Kraków, by oficjalnie zainaugurować działalność instytucji oraz wziąć udział w tegorocznej edycji kultowej konferencji Life Science Open Space (#LSOS19), poświęconej zdrowiu i jakości życia.

- Przedsięwzięcie firmowane przez fundację „Sano”, która rozpoczyna właśnie działalność w Krakowie, jest jednym z najbardziej prestiżowych projektów realizowanych w ramach sztandarowego unijnego programu Horyzont 2020 – podkreśla Kazimierz Murzyn, szef Klastra Life Science Kraków.

Nowe Centrum Medyczne w Krakowie

Celem jest tworzenie i rozwijanie zaawansowanych technologii obliczeniowych służących zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, onkologicznych, układu mięśniowo-szkieletowego i innych. Międzynarodowi partnerzy gwarantują, że technologie te będą sukcesywnie udostępniane lekarzom i pacjentom. Więcej informacji na temat Sano - na stronie https://sano.science/.

Na spotkanie konsorcjum tworzącego Centrum Medycyny Obliczeniowej przyjeżdżają światowej sławy naukowcy z uniwersytetów w Sheffield, Bolonii, Achen, Amsterdamu, a także najwyżsi urzędnicy Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele kluczowych ministerstw i agencji krajowych. W inauguracji wezmą udział m.in. Wojciech KAMIENIECKI, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dr Wolfgang BURTSCHER, Wicedyrektor Komisji Europejskiej ds. Badań i Innowacji (RTD), prof. Marian BUBAK – Sano / AGH Cyfronet, prof. Marco VICECONTI - Sano / Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Naukowego oraz Wojciech MAKSYMOWICZ – Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego .

Wtorkowe spotkanie w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Kraków EXPO będzie jednym z ważniejszych wydarzeń międzynarodowego Forum Innowacji i Współpracy Life Science Open Space 2019, organizowanego przez Klaster LifeScience Kraków. Prężnie działający krakowski Klaster, w ramach którego współpracują ze sobą firmy, instytucje i osoby skoncentrowane na poprawie zdrowia i jakości życia, jest jednym z partnerów w projekcie Sano.

Medycyna obliczeniowa... co to takiego?

W ramach #LSOS19 zaplanowano szereg bloków merytorycznych dotyczących współpracy dla zdrowia i jakości życia. Szczególnie wyróżnia się sesja Digital Health, poświęcona w całości medycynie obliczeniowej. Ta niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina w praktyce klinicznej już dziś rewolucjonizuje nie tylko zasady leczenia, ale i sposoby zarządzania szpitalami. A wszystko po to, by skutecznie rozwiązywać problemy współczesnego, starzejącego się społeczeństwa.

Medycyna obliczeniowa (inSilico Medicine) narodziła się jako dziedzina nauki oparta na postępach technologii komputerowych i ich mocy obliczeniowej oraz wzroście ilości i jakości danych, które stanowią podstawowy, w zasadzie wyłączny materiał badawczy. Współczesna medycyna obliczeniowa zajmuje się modelowaniem, symulacją i wizualizacją procesów biologicznych i medycznych w komputerach w celu naśladowania rzeczywistych procesów biologicznych w środowisku wirtualnym. O postępach w badaniach, narzędziach wspierających podejmowanie decyzji przez lekarza, transferze wiedzy z uczelni na salę szpitalną i trendach czy wreszcie o tym, jak już wkrótce będą wyglądać innowacyjne przyrządy medyczne, opowiedzą specjaliści m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec oraz Polski.

Więcej informacji o konferencji można znaleźć pod tym linkiem: http://lifescienceopenspace.pl/konferencja-lsos-2019/program-lsos19/digital-health-sano/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski