Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wylewasz zużyty olej do zlewu lub toalety? Szkodzisz sobie i innym. Nie wiesz gdzie wyrzucić kłopotliwe odpady? Sprawdź

Akcja specjalna Drzewko za surowce wtórne
Segregacja śmieci, chociaż niezwykle ważna, potrafi nieraz sprawić wiele kłopotu. Nie tylko w związku z koniecznością zmieszczenia w mieszkaniu 5 pojemników na różne odpady. Kolejny problem zaczyna się, kiedy nie do końca wiadomo, co zrobić z produktami kłopotliwymi. Co zrobić z przesmażonym olejem, resztkami farb albo żwirkiem z kuwety? Warto pamiętać, że zasady segregacji mogą się różnić w poszczególnych gminach. Gdzie więc wyrzucać produkty, kiedy nie jesteśmy pewni, co z nimi zrobić?

Spis treści

– Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to:

  • metale,
  • tworzywa sztuczne,
  • papier,
  • opakowania szklane
  • i odpady biodegradowalne.

Niektóre gminy mogły zdecydować o konieczności rozdzielania szkła białego i kolorowego. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia – podaje strona Nasze Śmieci.

Dbałość o środowisko to nasza wspólna misja. Wszyscy staramy się żyć coraz bardziej ekologicznie i w zgodzie z naturą. Z nami to proste – akcja „Drzewko za surowce wtórne” nie tylko pomoże Wam pozbyć się niechcianej makulatury i zepsutego sprzętu. Między innymi za 5 kg makulatury otrzymasz prezent od Lasów Państwowych, których misją jest sprawić, aby w Polsce lasów wciąż przybywało. Weź udział w akcji i przygarnij drzewko od Lasów Państwowych.

>>> "Drzewko za surowce wtórne" już w sobotę, 25 marca. KLIKNIJ i dowiedz się więcej. <<<

Gdzie wyrzucić te odpady? Co zrobić, kiedy nie wiemy, jak segregować?

Jeśli mamy kłopot z przydzieleniem konkretnego przedmiotu do odpowiedniej sekcji przy
karton-po-mleku-zuzyte-baterie-czy-przeterminowane-leki-segregacja-smieci-nadal-sprawia-klopot-podpowiadamy-jak/ar/c8-16534323" title="segregowaniu śmieci">segregowaniu śmieci są dwa miejsca, które warto odwiedzić, zadzwonić, sprawdzić online.

Urząd gminy/Urząd miasta – w związku z tym, że zasady segregacji mogą się nieco różnić w zależności od regionu, w przypadku kłopotliwych odpadów warto sprawdzić stronę urzędu gminy, odpowiedniego do naszego miejsca zamieszkania. Powinna znaleźć się tam zakładka z informacjami dotyczącymi odpadów. Jeśli informacji o interesującym nas przedmiocie nie znajdziemy na stronie, warto do urzędu zadzwonić i dopytać o szczegóły. To ważne również dlatego, że za nieprawidłowe segregowanie śmieci grozi kara w postaci mandatu, nawet do 500 zł.

PSZOK – Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, to specjalne miejsce, w którym mieszkańcy mogą pozostawić odpady komunalne, które nie nadają się do wyrzucenia do jednej z pięciu podstawowych sekcji. Do PSZOK-u oddamy, m.in.:

  • odpady wielkogabarytowe,
  • odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe,
  • odpady zielone,
  • zużyte opony,
  • elektrośmieci,
  • przeterminowane leki i chemikalia.

Rada gminy może postanowić, w drodze uchwały, o odpłatnym przyjmowaniu przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych odpadów z działalności rolniczej niestanowiących odpadów komunalnych – podkreśla portal Nasze Śmieci.

Co zrobić z kłopotliwymi odpadami?

Wiele odpadów nie nadaje się do segregacji i nie może trafić do żadnego z koszy na śmieci, dlatego warto odkładać kłopotliwe produkty na bok i raz na jakiś czas odwiedzić Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zajmie się nie tylko farbami czy klejem, ale też gruzem, odpadami wielkogabarytowymi czy pozostałościami poremontowymi. W niektórych miejscowościach raz na jakiś czas organizowane są również zbiórki tego typu odpadów i wystarczy wówczas wynieść je przed dom lub pod osiedlowe kosze na odpady w wyznaczonym do tego dniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wylewasz zużyty olej do zlewu lub toalety? Szkodzisz sobie i innym. Nie wiesz gdzie wyrzucić kłopotliwe odpady? Sprawdź - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski