Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyłożone strefy

BAJ
Zagospodarowanie obszaru, umożliwiające wzrost gospodarczy gminy i wysoki standard zamieszkania, przy zachowaniu zasady nadrzędności interesu publicznego (gminnego) nad prywatnym, z uwzględnieniem ochrony istniejących w gminie cennych zasobów środowiska przyrodniczego i kulturowego - to cel strategiczny studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Zatora, które zostało wyłożone do publicznego wglądu.

   Dokument skupia się na kilku elementach. Wyznacza "strefy rozwoju gospodarczego" i ewentualne tereny dalszej eksploatacji kruszywa oraz zapewnia przestrzeń do rozwoju produkcji rolniczej i gospodarki rybnej, czego wcześniej w opracowaniach gminnych nie było.
   Wyrysowano na nim także tereny, niezbędne do rozwoju budownictwa mieszkaniowego, jak również pod zabudowę usługowo-mieszkaniową oraz zapewniono rezerwę tych terenów na dalsze lata, szczególnie w samym mieście Zatorze.
   Studium stwarza możliwości rozwoju turystyki i rekreacji, opartej na bazie istniejących w gminie terenów - w Graboszycach wraz ze zbiornikami wędkarskimi, w Trzebieńczycach obok zbiornika "Tęczak", w Zatorze obok ośrodka sportowego i zbiornika "Piastowski", w Podolszu - obszar łącznie z istniejącym zbiornikiem wędkarskim, w Smolica - "Zakole A" na terenach poeksploatacyjnych, jak również na łowiskach specjalnych, zlokalizowanych przy kompleksach stawów hodowlanych.
   W dokumencie uwzględniono przebieg obwodnicy zabytkowego centrum miasta na drogach krajowych nr 44 i 28, a w dalszej przyszłości - obwodnicę sołectwa Podolsze na drodze wojewódzkiej.
   Studium zakłada ochronę szczególnie średniowiecznych stawów oraz dolin Wisły, Skawy i Wieprzówki, a także zabytkowego centrum miasta czy innych zabytków - m. in. kościoła i dworu w Graboszycach i kościoła w Palczowicach.
   - Przy pracach nad strategią gminy wyszła konieczność zmiany studium uwarunkowań, by móc także zmienić plan zagospodarowania przestrzennego - tłumaczy Zbigniew Biernat, burmistrz Zatora. - Poprzedni plan pochodzi z 1992 r. i znajduje się w nim wiele terenów chronionych krajobrazowo, niewykorzystanych. Rozmowy o zmniejszeniu pośredniej strefy konserwatorskiej są zaawansowane.
   Studium będzie wyłożone w Urzędzie Gminy przez miesiąc, potem mieszkańcy będą mieli 21 dni na złożenie swoich wniosków. - Natomiast plan zagospodarowania przestrzennego powinien być gotowy pod koniec bieżącego roku - dodaje burmistrz Biernat.
(BAJ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski