Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymienią więcej pieców

Paulina Szymczewska
Dotacje na nowoczesne piece węglowe mają zmniejszyć smog
Dotacje na nowoczesne piece węglowe mają zmniejszyć smog FOT. ANNA KACZMARZ
Smog. Zmieniły się zasady przyznawania dotacji do wymiany starych kotłów węglowych na nowe. Dzięki temu więcej mieszkańców będzie chciało zmienić swoje ogrzewanie.

Masz stary piec i chciałbyś otrzymać dofinansowanie do jego wymiany na nowoczesny kocioł węglowy? To możliwe. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmienił zasady udzielania dotacji. Dotąd dopłacał tylko do ogrzewania sieciowego, gazowego, elektrycznego czy olejowego. Teraz w wielu miejscowościach można już składać wnioski o pieniądze na wymianę starych pieców na nowoczesne kotły na paliwa stałe. O to walczyły małopolskie gminy.

W wielu miejscowościach naszego województwa powietrze wcale nie jest czystsze niż w Krakowie. Dlaczego? Po pierwsze, w mniejszych gminach więcej mieszkańców ogrzewa swe domy piecami, a po drugie, często używa się tam gorszej jakości węgla. Do tego dochodzi jeszcze powszechne palenie śmieciami.

Co z tym fantem zrobić? Likwidować przestarzałe piece. Problem jednak w tym, iż mieszkańcy często obawiają się wzrostu kosztów ogrzewania. A w Małopolsce nie brakuje gmin, w których np. sieć gazowa jest słabo rozwinięta lub nie ma jej wcale, nie mówiąc już o braku sieci ciepłowniczej. Właśnie dlatego Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wraz z Urzędem Marszałkowskim starały się, by WFOŚiGW zmienił zasady przyznawania dotacji.

Tak też się stało. Teraz można już składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców na nowoczesne kotły. Oczywiście mogą to być wyłącznie kotły nowej generacji – niskoemisyjne.

– One gwarantują nam też, że będzie w nich spalany dobry węgiel i nie będą tam lądować śmieci – zauważa Małgorzata Mrugała, prezes WFOŚiGW. A wiceszef WIOŚ Ryszard Lis­twan dodaje, że wprawdzie nowoczesne kotły są dość drogie, ale za to mają o wiele wyższą wydajność i sprawność energetyczną, więc ich eksploatacja jest opłacalna.

Jak informuje Robert Bażela z WFOŚiGW, nie wszystkie gminy mogą się jednak starać o dotacje, lecz tylko te, które chcą wymieniać piece tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej. Oczywiście Krakowa nowe zasady nie obejmą, bo miasto ma sieć ciepłowniczą, a poza tym uchwalony tu został zakaz palenia węglem.

Wysokość dotacji, jaką może otrzymać gmina, wynosi 50 procent kosztów likwidacji starego źródła ogrzewania oraz zakupu i montażu nowego. Na pozostałe 50 proc. gmina może wziąć pożyczkę od WFOŚiGW. Ile z tego otrzyma mieszkaniec? Minimum zwrot połowy kosztów wymiany pieca, a może nawet wszystko – to już zależy od danej gminy.

Można się spodziewać, że dofinansowanie wymiany starych pieców na kotły nowej generacji spowoduje zwiększenie zainteresowania mieszkańców taką wymianą, a tym samym wzrost liczby wniosków, kierowanych przez gminy do WFOŚiGW.

– Szacuje się, że w tym roku do programu WFOŚiGW zgłosi się od 50 do nawet 100 małopolskich gmin – mówi Ryszard List­wan. I dodaje, że na składanie wniosków do WFOŚiGW gminy mają czas do końca września.

Cały program jest rozłożony na kilka lat. Teraz – w pierwszym etapie – szacuje się, że do wymiany zostanie zgłoszonych ok. 10 procent pieców. Jednocześnie zainteresowane dotacjami gminy już prowadzą ankiety wśród mieszkańców i zachęcają ich, by zgłaszali się do programu.

– Mieszkańcy już teraz powinni udać się do swej gminy po informacje, czy mogą się starać o dotację na wymianę pieców – radzi Listwan. Szacuje on, że w tych gminach, które szybko złożą wnioski, mieszkańcy powinni zdążyć z wymianą pieców jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Na dotacje WFOŚiGW ma w tym roku 19 mln zł. Może jednak zwiększyć tę kwotę, jeśli okaże się, że zainteresowanie gmin będzie duże.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski