Nasza Loteria

Wymieńmy pieniądze, podarujmy dzieciom skrzydła!

Redakcja

Narodowy Bank Polski i Caritas Polska zachęcają do wymiany pieniędzy sprzed 1995 roku na nowe złote. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na opiekę nad dziećmi w ramach prowadzonego przez Caritas programu "Skrzydła”. Akcja potrwa do 31 grudnia 2010 roku. "Stare” pieniądze można także wymienić do końca roku w oddziałach okręgowych NBP.

Pieniędzmi sprzed denominacji nie można już płacić za towary czy usługi, ale mogą one być jeszcze wykorzystane w szczytnym celu. Można je przekazać Caritas, a Narodowy Bank Polski wymieni je na obecnie używane złotówki.

Akcja potrwa do końca grudnia, wtedy monety i banknoty sprzed 1995 roku stracą zupełnie ważność i będą miały już tylko wartość sentymentalną. Zanim to nastąpi, można przekazać je do diecezjalnych placówek Caritas. Wymienione na nowe złote zostaną przeznaczone na opiekę nad dziećmi w ramach programu "Skrzydła” prowadzonego przez Caritas.

"Skrzydła” to program długoterminowej pomocy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Z powodu złej sytuacji materialnej w swoich rodzinach potrzebują oni pomocy – dożywiania w szkole, zakupu artykułów szkolnych czy dofinansowania do wycieczek szkolnych. Program proponuje firmom i osobom prywatnym objęcie potrzebujących dzieci opieką finansową przez okres przynajmniej jednego semestru. Obecnie Caritas w Polsce opiekuje się w ten sposób trzema tysiącami młodych ludzi.

Z szacunków NBP wynika, że w listopadzie 2010 r. w kieszeniach i szufladach Polaków pozostawało 8,3 mld sztuk starych monet i banknotów, które pozostają nieużywane. Ich łączna wartość, w przeliczeniu na nowe złotówki, to około 175 mln zł.

Barbara Jaworska
e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski