Wynajmują mieszkanie w TBS. Wadium płaci gmina Skawina

Wynajmują mieszkanie w TBS. Wadium płaci gmina Skawina

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Dziennik Polski 24

Bloki Towarzystwa Budownictwa Społecznego Małopolska powstają w Skawinie przy ul. o. Adama F.  Studzińskiego
1/3
przejdź do galerii

Bloki Towarzystwa Budownictwa Społecznego Małopolska powstają w Skawinie przy ul. o. Adama F. Studzińskiego ©Fot. Ewa Tyrpa

Gmina sukcesywnie kupuje mieszkania od Towarzystwa Budownictwa Społecznego Małopolska na wynajem dla mniej zamożnych mieszkańców, którzy potrzebują wsparcia samorządu.
Władze Skawiny ogłosiły nabór kandydatów na najem mieszkań w TBS. Gmina ma tam wykupione lokale i oferuje je mieszkańcom. To forma wsparcia potrzebujących rodzin.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego Małopolska buduje bloki przy ul. O. Adama F. Studzińskiego w Skawinie. Powstało tam sześć czterokondygnacyjnych budynków.

- Jako gmina wykupujemy w tych blokach po 5 do 10 mieszkań, żeby zaoferować mieszkańcom, którzy mają trudne warunki lokalowe. Mieszkania te są wynajmowane wielokrotnie. Zdarza się, że któremuś z lokatorów sytuacja materialna poprawia się, kupuje własne mieszkanie, przeprowadza się. Zwalnia gminny lokal, a wówczas wynajmujemy go ponownie - mówi Norbert Rzepisko, wiceburmistrz Skawiny.

Taka sytuacja jest obecnie, gmina szuka więc chętnych na zawarcie umowy najmu. Jak przypominają urzędnicy z Wydziału Gospodarki Komunalnej skawińskiego ratusza, gmina ma już 53 mieszkania wykupione w TBS Małopolska.

W ten sposób władze rozwiązują problem mieszkań lokatorskich. Jak zaznaczają urzędnicy, najemca musi spełniać kilka warunków. Mieszkania są przyznawane osobom, które mają słabe warunki lokalowe, tzn. powierzchnia dotychczas zajmowanego mieszkania nie przekracza 10 metrów kwadratowych na osobę, a jednocześnie stać ich na zapłatę czynszu w TBS, czyli dochód na jednego członka rodziny nie jest mniejszy niż 120 proc. najniższej emerytury (to 1233 zł brutto).

Być może kolejne mieszkania w Skawinie powstaną. - Mamy plany inwestycyjne, ale przedsięwzięcie jest na razie w fazie przygotowywania. Więcej informacji na temat budowy będzie za około trzy miesiące - dowiedzieliśmy się w TBS Małopolska.

Aby nabyć mieszkanie w TBS, trzeba mieć pieniądze na wpłacenie wadium. Wynosi ono 30 proc. kosztów lokalu; wówczas można w nim zamieszkać i na bieżąco płacić czynsz naliczany przez TBS.

- Jako gmina kupujemy te mieszkania dla osób, które z zapłatą czynszu sobie poradzą, ale nie mają funduszy na wkład własny, czyli te 30 proc., co wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z takimi mieszkańcami zawieramy umowy najmu, natomiast czynsz nalicza im już TBS, taki jak dla wszystkich swoich najemców - wyjaśnia wiceburmistrz Rzepisko.

ZOBACZ KONIECZNIE:


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sandra

Zgłoś naruszenie treści / 1

Bardzo fajnie, że gmina Skawina myśli też o biedniejszych mieszkańcach, to miły gest w ich strony. Ja ostatnio wzięłam kredyt hipoteczny na 3 lat i kupiłam mieszkanie przez agencję abcdom w...rozwiń całość

Bardzo fajnie, że gmina Skawina myśli też o biedniejszych mieszkańcach, to miły gest w ich strony. Ja ostatnio wzięłam kredyt hipoteczny na 3 lat i kupiłam mieszkanie przez agencję abcdom w Krakowie. Trochę przeraża mnie jego spłacanie, ale w końcu mam swój własny kąt :)zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?