Wyniki matur 2018. Egzamin dojrzałości najlepiej wypadł w...

Wyniki matur 2018. Egzamin dojrzałości najlepiej wypadł w Małopolsce

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©archiwum Polska Press

Wyniki matur 2018. Tegoroczny egzamin maturalny zdało 83,1 proc. uczniów małopolskich liceów i techników. To najlepszy wynik w kraju.
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©archiwum Polska Press

Rezultaty majowych matur opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. W całym kraju pozytywny wynik uzyskało 79,7 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 14,9 proc. oblało egzamin z jednego przedmiotu i na jego poprawkę będzie mieć szansę w sierpniu. Pozostali uczniowie (5,5 proc.) na kolejną szansę muszą poczekać rok.

Jak co roku największe problemy maturzystom sprawił obowiązkowy egzamin z matematyki. We wszystkich typach szkół ponadgimnazjalnych zdało go 83 proc. osób. Średnio z testu sprawdzającego wiedzę z zakresu królowej nauk uczniowie uzyskali 56 proc. punktów. Średni wynik obowiązkowej matury z języka polskiego to 55 proc., a z języka angielskiego 73 proc.

Na tle kolegów z całej Polski bardzo dobrze wypadli uczniowie małopolskich szkół średnich. W tym roku do egzaminu dojrzałości w naszym regionie przystąpiło blisko 25 tys. absolwentów liceów i techników. Testy z wszystkich trzech obowiązkowych przedmiotów zdało 83,1 proc. z nich. W sierpniu do egzaminu ponownie będzie musiało przystąpić 12,5 proc. małopolskich uczniów, a za rok – 4,3 proc. Z raportu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że to najlepszy wynik w kraju.

Maturę na poziomie podstawowym z języka polskiego w naszym regionie – podobnie jak przed rokiem – oblało zaledwie 2 proc. zdających. Taki sam odsetek nie poradził sobie z obowiązkowym testem z języka angielskiego, z kolei egzamin z matematyki okazał się za trudny dla 10 proc. uczniów.

Tradycyjnie z maturą lepiej niż absolwenci techników poradzili sobie licealiści. W małopolskich liceach egzamin zdało 88 proc. osób, w technikach – 76 proc. W całej Polsce różnica jest jeszcze bardziej widoczna. Wśród licealistów pozytywny wynik uzyskało 85,3 proc. osób, a w technikach - 69,6 proc.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo