Wyniki matur 2021. Egzamin maturalny 2021. Zdający poznali wyniki. Małopolska na podium

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
5 lipca tegoroczni maturzyści poznali wyniki swoich egzaminów
5 lipca tegoroczni maturzyści poznali wyniki swoich egzaminów Anna Kaczmarz
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła w poniedziałek (5 lipca) wyniki tegorocznych matur. Jak się okazuje, absolwenci małopolskich liceów i techników należą do najlepszych w skali kraju. 78,1 proc. przystępujących do matury w naszym województwie zdało ten egzamin, podczas gdy średnia krajowa to 74,5 procent zdanych matur. Od małopolskich maturzystów lepsi są w tym roku absolwenci z województwa podlaskiego (81 proc. zdało maturę) i mazowieckiego (79 proc. zdało).

FLESZ - Wystartowała Loteria Szczepień

- Matura wypadła dobrze. Nie ma większych odstępstw do wyników z poprzedniego roku - podsumowywał na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Pogratulował tym, którzy egzamin zdali i będą kontynuować naukę na studiach.

Do egzaminów egzaminu maturalnego w maju br. przystąpiło w całym kraju prawie 273,5 tys. tegorocznych absolwentów liceów (167,5 tys. osób) i techników (105,9 tys.). Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2021 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego (zdecydowana większość zdawała egzamin z angielskiego).

W związku z pandemią i wymuszonym przez nią zdalnym nauczaniem na tegorocznej maturze zadania sprawdzały wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego - katalog wymagań był zawężony o ok. 20-30 proc., w zależności od przedmiotu.

Nie było też w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych ani obowiązku przystąpienia do matury z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Jednak większość młodych ludzi zdawała egzaminy z poszczególnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, ponieważ uczelnie wymagają wyników z nich przy rekrutacji. Przeprowadzono również 692 egzaminy ustne, do których przystępowali chętni - absolwenci, którym wynik z części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Maturę w skali kraju zdało 74,5 proc. wszystkich przystępujących do niej absolwentów. 17,7 procent maturzystów ma prawo do poprawki (nie zdali jednego egzaminu), natomiast 7,8 proc. - oblało. Jeśli wziąć pod uwagę typ szkoły, maturę zdało 81 proc. licealistów oraz 64 proc. uczniów techników.

Osoby, które nie zdały egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego 24 sierpnia.

Małopolskie wyniki powyżej średniej

W województwie małopolskim do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 26 630 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Matury zdało 78,1 proc. absolwentów z Małopolski. Prawo do poprawki ma 15,5 proc. absolwentów, natomiast 6,4 proc. nie zdało więcej niż jednego egzaminu.

Średnie wyniki małopolskich absolwentów liceów i techników z poszczególnych przedmiotów są następujące:

  • język polski: 57 proc. punktów możliwych do zdobycia
  • matematyka: 60 proc.
  • język angielski: 78 proc.
  • język niemiecki: 66 procent.

Natomiast średnie wyniki w skali kraju to: język polski - 55 proc., matematyka - 56 proc., język angielski - 76 proc., język niemiecki - 58 procent. Jak widać, wyniki z matury 2021 uczniów z naszego województwa są powyżej średniej krajowej.

Wybitni maturzyści i olimpijczycy

Pośród tegorocznych maturzystów w całej Polsce jest 1 174 osób, które ze wszystkich egzaminów obowiązkowych w części pisemnej uzyskały od 90 do 100 procent punktów. Z kolei osób, które uzyskały od 90 do 100 proc. punktów ze wszystkich pisemnych egzaminów, do jakich przystąpiły - zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych - jest tylko 69.

Z matury z poszczególnych przedmiotów było w tym roku zwolnionych - a tym samym otrzymało najwyższy wynik - 1 185 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, w tym m.in.:

  • 178 osób - historia
  • 149 osób - język polski
  • 104 osoby - filozofia
  • 98 osób - matematyka
  • 78 osób - wiedza o społeczeństwie
  • 68 osób - chemia.

Wideo

Materiał oryginalny: Wyniki matur 2021. Egzamin maturalny 2021. Zdający poznali wyniki. Małopolska na podium - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sok z dewotki !

Cała ta tzw. matura, to jeden wielki przewał. I to od lat Manipulacje są dokonywane na etapie opracowywania tzw. arkuszy maturalnych, a także na etapie ich oceniania. Teraz, do tego cyrku i dalszego wypaczenia wyniku tej tzw. matury, dochodzi jeszcze tzw. pandemia. Warunkiem koniecznym postawienia tej całej sytuacji na nogi, jest pilne wprowadzenie egzaminów wstępnych na tzw. wyższe uczelnie. Tzw. matura, stanie się wówczas tylko jednym z elementów kwalifikujących abiturienta na studia, a dodatkowo abiturienci szkół średnich podejmą starania, by się trochę jeszcze doszkolić przed egzaminem.

Dodaj ogłoszenie