Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur pod lupą

Magdalena Uchto
Miechów. Radni powiatowi uważają, że niewykorzystaną subwencję oświatową można było przeznaczyć na zajęcia wyrównawcze.

W tym roku szkolnym naukę w szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczęło 483 uczniów. Według Leonarda Mazura, naczelnika Wydziału Oświaty starostwa powiatowego w Miechowie, pozytywnym zjawiskiem jest to, że w tym gronie jest 401 absolwentów gimnazjów z terenu powiatu miechowskiego.

Najwięcej, bo 190 osób, wybrało naukę w Zespole Szkół nr 1. Leonard Mazur zwraca również uwagę na dobry nabór do szkół policealnych działających przy Zespołach Szkół – nr 1 i nr 2.

Radnych nie niepokoi liczba uczniów w placówkach ponadgimnazjalnych, ale słaba zdawalność matur. Maria Orłowska pytała, jak można temu zapobiec.

Leonard Mazur przypomniał, że decyzją Zarządu Powiatu został powołany doradca metodyczny.

– Trzeba jednak zauważyć, że egzamin maturalny jest podsumowaniem całego cyklu nauczania, nie tylko tego prowadzonego w szkołach ponadgimnazjalnych – zaznaczył.

Te słowa oburzyły radnego Krzysztofa Świerczka. Stwierdził, że obarczanie odpowiedzialnością za złe wyniki maturalne na zasadzie „Skoro Jaś nie nauczył się za młodu, to na maturze nie da rady” jest niezasadne.

– Przecież na każdym etapie kształcenia jest egzamin końcowy. Powstają rankingi zdawalności. Trzeba – bez wskazywania czyja to wina – podjąć działania, które sprawią, że pod względem zdawalności matur powiat nie będzie zajmował ostatnich miejsc w województwie – mówił Krzysztof Świerczek.

Wskazał też na niewykorzystaną w ostatnich dwóch latach subwencję oświatową. Jego zdaniem, te pieniądze można było przekazać na zorganizowanie zajęć wyrów­­naw­czych.

– Trzeba przeanalizować każdy przypadek. Tam, gdzie było w klasie 18 uczniów, zda­walność była na poziomie 30 procent. Po co utrzymywać takie oddziały? – pytał.

Zauważył również, że są klasy, w których uczy się aż po 38 uczniów. O zmniejszeniu liczebności klas, maksymalnie do 35 osób, mówiła też Marzena Samborska, dyr. Zespołu Szkół nr 1.

Leonard Mazur podkreślił także, że w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” uczniowie mieli możliwość korzystania z dodatkowych zajęć.

– Ponadto, na wniosek Liceum Ogólnokształcącego, liczba godzin z matematyki została w klasach maturalnych zwiększona – informował naczelnik Mazur.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski