Wyniki matur w Tarnowie prezentują się lepiej niż rok temu....

Wyniki matur w Tarnowie prezentują się lepiej niż rok temu. Ton nadają I i III liceum

Paweł Chwał

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Humory dopisywały uczniom III LO przed egzaminem z języka polskiego. Teraz okazało się, matura wypadła im naprawdę nieźle

Humory dopisywały uczniom III LO przed egzaminem z języka polskiego. Teraz okazało się, matura wypadła im naprawdę nieźle ©Paweł Chwał

Tarnów plasuje się w środku rankingu małopolskich powiatów pod względem wyników tegorocznych matur. Ustępuje nieco Krakowowi, ale również Nowemu Sączowi. Sprawdziliśmy, w których szkołach mogą mieć powody do zadowolenia, a w których powinna zapalić się czerwona lampka, bo na maturze poległo zbyt wielu uczniów.
Humory dopisywały uczniom III LO przed egzaminem z języka polskiego. Teraz okazało się, matura wypadła im naprawdę nieźle

Humory dopisywały uczniom III LO przed egzaminem z języka polskiego. Teraz okazało się, matura wypadła im naprawdę nieźle ©Paweł Chwał

Wśród dużych liceów w Tarnowie rywalizację o miano najlepszego toczą od lat I i III LO. Obie szkoły posiadają największą liczbę uczniów, które przystępują do matury, a mimo to średnie wyniki z egzaminu dojrzałości plasują je na samym szczycie tarnowskich rankingów.

W tym roku lepiej z egzaminami pisemnymi z języka polskiego i matematyki poradzili sobie uczniowie „Jedynki”, a uczniowie „Trójki” zdystansowali inne szkoły na pisemnej maturze z angielskiego (patrz: ramka). W I LO wyniki z polskiego i matematyki były nie tylko najlepsze w Tarnowie, ale też wyższe niż przed rokiem.

- Każdy rocznik jest inny i porównywanie ich nie jest do końca miarodajne. Niemniej jednak matury ilustrują w dużym stopniu pracę szkoły. Ja jestem zadowolona wówczas, jeśli uczeń ma poczucie, że odniósł sukces i dzięki temu, że egzaminy poszły mu dobrze ma większe szanse na dostanie się na wybrany kierunek studiów - mówi Jadwiga Skolmowska, dyrektor I LO. Noga na egzaminach powinęła się dwojgu uczniom na 276. Będę je poprawiać w sierpniu.

Z wyników matur zadowolony jest Jan Ryba, dyrektor III LO, gdzie pojedynczych egzaminów nie zaliczyło pięciu uczniów na 293, którzy przystąpili w tym roku w liceum do matury. - Bardzo dobrze wypadł u nas język angielski i gdyby wziąć pod uwagę tak zwaną średnią ważoną, to wyniki uzyskane przez naszych uczniów, plasują III LO na równi z renomowanymi krakowskimi liceami - dowodzi.

Powody do zadowolenia mogą mieć również dyrektorzy i absolwenci innych tarnowskich liceów. Egzaminy z przedmiotów obowiązkowych wypadły bowiem lepiej niż przed rokiem w V, VII, XIV i XVI LO.

Wyników pozazdrościć mogą im w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Mościcach, gdzie matury nie zdała żadna z 9 osób, które przystąpiły do egzaminów. W innych tarnowskich liceach dla dorosłych ten odsetek jest tylko nieznacznie większy.

Wśród techników prym jeśli chodzi o odsetek pozytywnie zaliczonych egzaminów wiodą szkoły z ul. Kwiatkowskiego i Szujskiego.

- Utrzymujemy wysoki poziom nauczania i to cieszy. Nasi uczniowie w większości kontynuują naukę na studiach, a dzięki dobrym maturom nie mają problemów z dostaniem się na najlepsze uczelnie - mówi Jan Onak, dyrektor Technikum nr 4 na Szujskiego. Podobnie wypowiada się Krzysztof Kołaciński, dyr. Technikum nr 1 na Kwiatkowskiego, gdzie matura wypadła lepiej niż przed rokiem.

- Te wyniki pokazują dobitnie, że nasi uczniowie przywiązują dużą wagę nie tylko do kwalifikacji zawodowych, ale też do przedmiotów ogólnokształcących. Wielu z nich ma już zapewnioną pracę, a inni będą łączyć ją ze studiami - mówi.

Najsłabiej matury wypadły w Niepublicznym Technikum przy ul. Mościckiego. Egzaminy zaliczyło w niej tylko 7 proc. zdających.
Średnie wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych

Język polski pisemny


Licea
69 proc. - I LO; 67 proc. - III LO; 63 proc. - V LO; 62 proc. - Szkoła Muzyczna, VII LO, XIV LO; 60 proc. - IV LO
Technika
57 proc. - Technikum nr 4 (ul. Szujskiego); 56 proc. - Tech. nr 3 (ul. Bema); 55 proc. - Tech. nr 5 (ul. Brodzińskiego); 52 proc. - Tech. nr 1 (ul. Kwiatkowskiego), Tech. nr 6 (ul. Piłsudskiego)

Matematyka


Licea
80 proc. - I LO; 79 proc. - III LO; 74 proc. - II LO; 70 proc. - Liceum dla Niesłyszących; 68 proc. - IV LO
Technika
67 proc. - Technikum nr 4; 60 proc. - Tech. nr 1 (ul. Kwiatkowskiego); 57 proc. - Tech. nr 7 (ul. Legionów); 43 proc. - Tech. nr 3

Język angielski pisemny


Licea
92 proc. - III LO; 88 proc. - I LO; 86 proc. - II LO; 85 proc. - Liceum dla Niesłyszących; 82 proc. - IV LO, Szkoła Muzyczna
Technika
74 proc. - Technikum nr 4; 73 proc. - Tech. nr 1; 71 proc. - Tech. nr 7; 67 proc. - Tech. nr 3; 62 proc. - Tech. nr 5, 57 proc. - Tech. nr 9.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wartość dodana

M (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Teraz panie redaktorze proszę sięgnąć do archiwum i przypomnieć czytelnikom, jacy uczniowie przyszli do I i III LO trzy lata wcześniej. Na testach gimnazjalnych średnia w granicach 95, 96 %. To...rozwiń całość

Teraz panie redaktorze proszę sięgnąć do archiwum i przypomnieć czytelnikom, jacy uczniowie przyszli do I i III LO trzy lata wcześniej. Na testach gimnazjalnych średnia w granicach 95, 96 %. To jest porażka, jeżeli spadają na 69,67 %. Proszę też napisać jak to wygląda na poziomie rozszerzonym. To jest katastrofa, w tych liceach nie ma żadnej pracy, a dyrektorzy tych liceów są do natychmiastowego zwolnienia. Jakie to porównanie ze szkołami, w których przyjmowano wszystkich. Tam dopiero była orka, żeby zdali maturę i te szkoły powinny być stawiane za wzór, a nie te w których nauczyciel przez trzy lata nie zrobił jednego wypracowania z języka polskiego, bo mu za to nie płacą.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo