Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów samorządowych 2018 Małopolska: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz. Kto wygrał? [WYNIKI WYBORÓW PKW 26.10.18]

Redakcja/GEG
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Małopolsce
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Małopolsce Piotr Smoliński
Wyniki wyborów samorządowych 2018 Małopolska. Jak Małopolanie głosowali w wyborach samorządowych 2018? Kto wygrał w wyborach samorządowych? W Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu czeka nas dogrywka w drugiej turze. W Oświęcimiu Janusz Chwierut w pierwszej turze dostał ponad 50 procent głosów. Sprawdźcie pierwsze, sondażowe wyniki w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Krakowie: Majchrowski i Wassermann spotkają się w II turze [NIEOFICJALNE WYNIKI WYBORÓW]

Wybory samorządowe 2018 w Krakowie i Małopolsce NA ŻYWO. Wyniki wyborów, frekwencja, komentarze [RELACJA LIVE]

Wyniki wyborów 2018 Małopolska: Gdzie czeka nas druga tura?

WYBORY 2018 W MEMACH! KLIKNIJ I ZOBACZ

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Krakowie i Małopolsce: Majchrowski i Wassermann w drugiej turze

Według nieoficjalnych wyników w wyborach samorządowych 2018 Jacek Majchrowski z wynikiem 43,7 proc. głosów wygrywa rywalizację o urząd prezydenta Krakowa. Małgorzata Wassermann, kandydatka PiS uzyskała 33,6 proc. Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann zmierzą się zatem w drugiej turze głosowania, która odbędzie się 4 listopada.

Trzecie miejsce zajął Łukasz Gibała, który uzyskał 16,8.

Wyniki wyborów samorządowych w Krakowie: pozostałe miejsca

  • Konrad Berkowicz uzyskał 2,8 proc. głosów
  • Daria Gosek-Popiołek uzyskała 2 proc. głosów
  • Jolanta Gajęcka uzyskała 1,1 proc. głosów

Kto wejdzie do Rady Miasta Krakowa? Miejska Komisja Wyborcza na godz. 7.20 zatwierdziła zaledwie 350 protokołów z 447 obwodowych komisji wyborczych. Zbieranie danych idzie bardzo powoli. Możliwe, że wyniki wyborów samorządowych w Krakowie do południa nie będą jeszcze znane.

Sondażowe wyniki Wyborów Samorządowych 2018 - prezydenci miast

  • Warszawa - Trzaskowski 54,1%, Jaki 30,9%,
  • Kraków - Majchrowski 43,7%, Wassermann 33,6%
  • Kielce - Wenta 35,8%
  • Wrocław - Sutryk 50,1%
  • Poznań - Jaśkowiak 56,6% , Zysk 22,2%.
  • Gdańsk - Adamowicz 36,7%, Płażyński 32,3%, Wałęsa 25,3%
  • Katowice - Krupa 51,1%, Makowski 24,4%.
  • Łódź - Zdanowska 70,1%, Buda 24,2%.

TVN 24 podało wyniki late poll dla kraju: PiS 33 proc., KO 26,7 proc., PSL 13,6%25, SLD 6,6 proc. Kukiz 5,9 proc., Bezpartyjni 5,8 proc., Wolność 1,5 proc., Razem 1,5 proc., RN 1,3 proc., Zieloni 1,1 proc.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Małopolsce: Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim [NA ŻYWO]

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Nowym Sączu

Kto zostanie prezydentem Nowego Sącza? Do sztabów wyborczych siedmiu komitetów wyborczych, których kandydaci walczą o stanowisko prezydenta Nowego Sącza spływają pierwsze, nieoficjalne i często szczątkowe wyniki.

Po podliczeniu głosów z 32 obwodów na 53 wynika, że będzie dogrywka. W drugiej turze najpewniej spotkają się Iwona Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości oraz Ludomir Handzel z Koalicji Nowosądeckiej.

Wyniki wyborów samorządowych 2018: Tarnów

Z nieoficjalnych danych z 61 spośród 74 obwodowych komisji wyborczych w Tarnowie wynika, że w wyborach prezydenta Tarnowa urzędujący prezydent Roman Ciepiela (Koalicja Obywatelska) uzyskał 42,84 proc. głosów. Kazimierz Koprowski (Prawo i Sprawiedliwość) ma na ten moment 33,3 proc. poparcie.

Trzeci w stawce jest Tomasz Olszówka (Nasze Miasto Tarnów) - 17,16 proc. głosów.

Czwarte miejsce zajmuje Seweryn Partyński (Kukiz '15) - 4,61 proc.

Poparcie dla Sławomira Błaszczaka (Sojusz Lewicy Demokratycznej) to ok. 2,36 proc.

Wszystko wskazuje więc na to, że Ciepiela i Koprowski spotkają się w drugiej turze wyborów 4 listopada. Byłaby to identyczna dogrywka, jak 4 lata temu.

Czytaj więcej ->>>**Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Małopolsce: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz**

Wyniki wyborów samorządowych w Oświęcimiu

Janusz Chwierut w pierwszej turze dostał ponad 50 procent głosów. Pokonał trzech przeciwników, m.in. Zbigniewa Starca, dotychczasowego starostę oświęcimskiego. 21 października 2018 roku w Polsce odbyły się wybory samorządowe.

Wyniki wyborów samorządowych w Olkuszu

Kto zostanie burmistrzem Olkusza? W Olkuszu mieszkańców czeka druga tura. Urzędujący burmistrz Roman Piaśnik otrzymał ok. 43 procent głosów, Łukasz Kmita - 33. Te dane są jeszcze nieoficjalne. Z 33 na 34 obwodów. Była bardzo duża frekwencja. Więcej informacji wkrótce

Czytaj więcej: Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Olkuszu. Będzie druga tura - Piaśnik - Kmita [WYNIKI WYBORÓW]
Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Olkuszu. Znamy skład Rady Miejskiej [WYNIKI WYBORÓW]
Wyniki wyborów samorządowych 2018 do Rady Powiatu Olkuskiego [WYNIKI WYBORÓW]

Wyniki wyborów samorządowych w Bochni

Wszystko wskazuje na to, że wójtem gminy Bochnia na kolejną kadencję pozostanie Marek Bzdek. Pokonał on swojego konkurenta zdecydowaną większością głosów.

Z kolei walka o fotel burmistrza Bochni rozstrzygnie się w drugiej turze.

Czytaj więcej ->>> Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Bochni. Kto zostanie burmistrzem Bochni? [WYNIKI WYBORÓW]

Wyniki wyborów samorządowych 2018 do sejmiku Małopolski

Wyniki wyborów 2018 sejmik Małopolski. Oni będą rządzić w Małopolsce. 21 października odbyły się wybory samorządowe. Znamy oficjalne wyniki. Na kogo głosowali mieszkańcy Małopolski? Sprawdź!

Wyniki wyborów 2018 do sejmiku małopolskiego [DANE OFICJALNE]

  • Prawo i Sprawiedliwość - 43,5%
  • Koalicja Obywatelska - 22,6%
  • PSL - 10,0%
  • Kukiz'15 - 5,76%

WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 SEJMIK MAŁOPOLSKI
Wyniki wyborów 2018 sejmik Małopolski. Oni będą rządzić w Małopolsce [OFICJALNE WYNIKI PKW, WYBORY 24.10.18]

Rafał Bochenek

Wyniki wyborów 2018 sejmik Małopolski. Oni będą rządzić w Ma...

- Prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję w historii wyborów samorządowych - przeszło 50 procent - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Wybory samorządowe 2018. Frekwencja wyborcza do godz 17

PKW podała dane dotyczące frekwencji. Do godz. 17 zagłosowało 41,65 proc. uprawnionych. Cztery lata temu frekwencja do godz. 17 wyniosła 39 proc.

Wybory samorządowe 2018. Frekwencja wyborcza w Małopolsce

Do godz. 17 w Małopolsce zagłosowało 42,49 proc. uprawnionych do głosowania. Wyższa frekwencja jest w pięciu województwach. W południe Małopolska była drugim województwem z najwyższą frekwencją. W Krakowie zagłosowało do tej pory 42,13 proc.

Wybory samorządowe 2018. Frekwencja wyborcza do godz 12

Do południa w Małopolsce zagłosowało 17,27 proc. uprawnionych do głosowania. W Krakowie do godz. 12 udział w wyborach samorządowych wzięło 14,60 proc. uprawnionych do głosowania. Najwięcej wyborców – 34,2 proc. - skorzystało ze swojego prawa w gminie Nowy Dwór w powiecie sokólskim na Podlasiu. Średnia frekwencja w kraju na godz, 12 wyniosła 15,62 proc.

Po zakończeniu ciszy wyborczej na naszej stronie zaprezentujemy wyniki sondażowe.

Godziny otwarcia lokali: 7:00 - 21:00. W tych godzinach będzie można więc oddawać swoje głosy.

Wybory samorządowe 2018: do której można głosować

Głosować można do godz. 21. W przypadku przerwy w głosowaniu zarządzonej przez komisję wyborczą, wybrane lokale wyborcze mogą pracować dłużej - wówczas przedłużona zostanie także cisza wyborcza. Po zakończeniu ciszy wyborczej powinniśmy poznać pierwsze sondażowe wyniki.

W wyborach do rady miasta i do sejmiku województwa, głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy (wskazując jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu).

Postawienie znaku "X" w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub niepostawienie znaku "X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować w wyborach prezydenta miasta:
Jeżeli zarejestrowano więcej niż jednego kandydata - głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata, na którego wyborca głosuje.

Postawienie znaku „X” w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 - KARTY DO GŁOSOWANIA WZÓR

Wybory samorządowe 2018 DATA. Jak głosować, kogo wybieramy Z...

Jeżeli zarejestrowano tylko jednego kandydata - głosując za wyborem kandydata, stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Natomiast głosując przeciwko wyborowi kandydata stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Postawienie znaku "X" w obu kratkach lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na prezydenta miasta nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, w dniu 4 listopada 2018 r., również w godzinach od 7 do 21, zostanie przeprowadzone ponowne glosowanie (tzw. II tura), w którym sposób głosowania i warunki ważności głosu są analogiczne jak w dniu pierwszego głosowania.

Wybory samorządowe 2018. Gdzie głosować

Wyborcy ujęci w spisie mogą głosować osobiście w lokalu wyborczym. Najczęściej jest to pobliska szkoła w miejscu naszego zamieszkania.

Wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu komisarzowi wyborczemu, najpóźniej do dnia 8 października 2018 r. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy jednocześnie ponownego głosowania w wyborach prezydenta miasta. W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tura) wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może go zgłosić po dniu pierwszego głosowania, najpóźniej do dnia 25 października 2018 r.

Wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek w urzędzie gminy (miasta), w której jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej do dnia 12 października 2018 r. Akt pełnomocnictwa sporządzony przed pierwszym głosowaniem dotyczy również ponownego głosowania w wyborach prezydenta miasta. Natomiast wyborca, który przed pierwszym, głosowaniem nie złożył wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, może złożyć taki wniosek po dniu pierwszego głosowania, najpóźniej do dnia 26 października 2018 r.

W przypadku wątpliwości związanych z udziałem w głosowaniu pytania można zgłaszać do urzędu miasta.

Wybory samorządowe 2018. Kto ma prawo głosować

Masz prawo do głosowania w wyborach samorządowych, jeżeli jesteś obywatelem polskim i najpóźniej w dniu wyborów kończysz 18 lat. Musisz także stale mieszkać na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego – czyli gminy, powiatu lub województwa.

Stałe zamieszkanie musi być potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców gminy, w której stale zamieszkujesz. Dotyczy to także prawa udziału w głosowaniu w wyborach do rad dzielnic Warszawy.

Jeżeli jesteś obywatelem Unii Europejskiej i nie jesteś obywatelem polskim, masz prawo głosowania w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Musisz jednak stale mieszkać na obszarze danej gminy i być wpisany do stałego rejestru wyborców.

Nie mają prawa głosowania osoby:

  • pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  • pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  • ubezwłasnowolnione częściowo lub całkowicie prawomocnym orzeczeniem sądu.

„Stałe zamieszkanie” oznacza, że stale przebywasz w określonej miejscowości pod konkretnym adresem i masz zamiar przebywać w tym miejscu w przyszłości. Przyjmuje się, że osoba, która stale mieszka w danym miejscu, prowadzi w nim swoje codzienne życie, nocuje w nim i jest z nim związana materialnie.

Potwierdzeniem stałego zamieszkania jest wpis do rejestru wyborców w gminie, w której stale mieszkasz. W wyborach samorządowych głosować możesz wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania.

Wyjątek dotyczy osób, przebywających w szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, w których zostały utworzone obwody głosowania. Placówki te muszą jednak znajdować się na terenie tego samego województwa co gmina, w której wyborca stale zamieszkuje.

W wyborach do rad gmin liczących do 20 tys. mieszkańców:

głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata,

W wyborach do rad gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców:

głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu,

W wyborach do rad powiatów

głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu,

W wyborach do sejmików województw

głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu,

W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata,

W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (1 kandydat)

wyborca głosuje za wyborem kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata,
wyborca głosuje przeciwko wyborowi kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata,

W ponownym głosowaniu wójta, burmistrza i prezydenta miasta (tzw. II tura):

głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata,

W ponownym głosowaniu wójta, burmistrza i prezydenta miasta (tzw. II tura; 1 kandydat):

wyborca głosuje za wyborem kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata,
wyborca głosuje przeciwko wyborowi kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata

Wybory samorządowe 2018. Przyczyną nieważności głosu będzie:

  • postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,
  • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
  • postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
  • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą,
  • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez gminną komisję wyborczą.
  • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez powiatową komisję wyborczą.
  • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez wojewódzką komisję wyborczą.

Uwaga: nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski