Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyposażenie

M
Z całą pewnością do obowiązkowego wyposażenia samochodu należy gaśnica. Czym większa, tym lepsza, bowiem wraz ze wzrostem objętości zwiększa się znacznie jej skuteczność. Małe, jednokilogramowe gaśnice (zgodne zresztą z przepisami) wystarczają zaledwie do zlikwidowania zarzewia ognia, dlatego zalecane jest stosowanie gaśnic co najmniej dwukilogramowych. W tym miejscu rodzi się problem zlokalizowania gaśnicy. Przepis mówi, że powinna ona znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, a więc pod ręką. Nie radzimy zamocowywać gaśnicy w bagażniku, bowiem w razie kolizji klapa tego ostatniego może ulec deformacji i nie będziemy w stanie jej otworzyć, a co za tym idzie dotrzeć do gaśnicy. I chociaż ten sposób montowania stosowany jest przez niektórych producentów aut, lepiej przenieść gaśnicę do wnętrza samochodu i trwale umocować ją na przykład pod którymś z przednich foteli. Pamiętajmy również o tym, aby mniej więcej co dwa lata dokonać aktualizacji (legalizacji) naszej gaśnicy, aby w razie potrzeby nie okazała się ona niesprawna.

Rady i porady

     Wyposażenie naszego samochodu można generalnie podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsza to wyposażenie obowiązkowe, narzucone rozporządzeniem ministra transportu i gospodarki morskiej, druga zaś to wyposażenie, jakie winno znaleźć się na pokładzie auta z racji zaleceń znających się na temacie fachowców.
     W obowiązkowym wyposażeniu każdego samochodu musi znaleźć się także trójkąt ostrzegawczy. Większość, a nawet wszystkie nabywane dzisiaj samochody zaopatrywane są w trójkąt fabrycznie. Należy jednak pamiętać o tym, aby posiadał on stosowne świadectwo kwalifikacji jakości wydawane przez Instytut Transportu Samochodowego. Warto także w tym miejscu przypomnieć zasady stosowania trójkąta ostrzegawczego. W razie awarii samochodu należy ustawić go w odległości 30-50 metrów, zaś na autostradzie w odległości 100 metrów od przeszkody.
     Apteczka samochodowa jest tym elementem wyposażenia, który w przypadku kierowców prywatnych nie jest wymagany przepisami. Muszą ją natomiast posiadać wszyscy kierowcy autobusów, taksówek oraz samochodów ciężarowych. Opinie fachowców zgodne są co do faktu, iż, mimo braku wymogu ze strony przepisów, apteczkę powinien posiadać w samochodzie każdy. Nigdy nie wiadomo bowiem, co wydarzy się na drodze. Jeśli nie nam, to innym zmotoryzowanym. W podstawowym wyposażeniu najprostszej apteczki samochodowej muszą znaleźć się: materiały opatrunkowe (bandaże, wata, lignina, plastry), zestaw do unieruchamiania złamań (szyny kieszonkowe), nożyczki, opatrunki i środki przeciwoparzeniowe, jednorazowy kołnierz do usztywnienia kręgosłupa, ułatwiająca przeprowadzanie sztucznego oddychania rurka ustno-gardłowa oraz środki do mycia rąk plus gumowe, zapobiegajace przenoszeniu wirusa HIV, rękawiczki. Mała apteczka pierwszej pomocy zmieści się w naszym samochodzie bez trudu w którymkolwiek ze schowków czy podręcznych kieszeni.
     Zgodnie z interpretacją przepisów regulujących konieczność posiadania przez samochód osobowy tylnych chlapaczy, nasz pojazd nie musi ich mieć. Mimo to, większość współcześnie konstruowanych samochodów wyposażona jest w chlapacze fabrycznie.
     (M)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski