Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyprawa na Kresy

Redakcja
Wspólnota Polska, dzięki której przed rokiem wspaniałą tygodniową podróż po Białorusi odbyli uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Oddziału Gimnazjalnego w Siedlcu (gmina Bochnia), w tym roku znów przypomniała sobie o placówce kierowanej przez panią Emilię Leo. Tym razem Wspólnota zaproponowała szkole wyjazd na Ukrainę, a dokładnie do Użgorodu, gdzie młodzi artyści z Siedlca zostali zaproszeni, by uświetnić Finał VIII Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej na Ukrainie oraz dziesięciolecie istnienia Towarzystwa Kultury Polskiej Zakarpacia.

Siedlec, Lwów, Użgorod

   Oprócz młodych ludzi, którzy stanowili większość liczącej ponad czterdzieści osób grupy, na Ukrainę pojechał też w tym roku Zespół Śpiewaczy "Siedlecanie". Starsi siedleccy artyści również uczestniczyli we wspomnianych wyżej uroczystościach. Podobnie jak przed rokiem w wędrówce na kresy siedleckim artystom towarzyszył przedstawiciel naszej redakcji.
   Podróż składała się z dwóch etapów. Nim dotarliśmy do ostatecznego celu podróży, czyli do leżącego na granicy Ukrainy i Słowacji Użgorodu, pierwszego dnia kilka godzin spędziliśmy we Lwowie. Stolica dawnych kresów przywitała nas niestety deszczem i chłodem. Mimo to udało się zwiedzić najważniejsze dla Polaków miejsca z Cmentarzem Łyczakowskim i Cmentarzem Orląt Lwowskich na czele. Na grobach wielkich Polaków, których na Łyczakowie prawie tyle co na Powązkach, uczniowie zapalali znicze, a na zwiedzanym w rzęsistym deszczu Cmentarzu Orląt złożyli wiązankę kwiatów.
   Do Użgorodu trafiliśmy późnym wieczorem - po kilkugodzinnej przeprawie przez zamglone Karpaty. Występ zaplanowany był na popołudnie dnia następnego. Na próby w użgorodzkim Tetarze Lalek nie było wiele czasu, mimo to program, przygotowany zaledwie w cztery tygodnie pod okiem choreograf - Katarzyny Serwinowskiej, wypadł doskonale. Przedstawiciele zakarpackiej "Polonii" nagrodzili występ brawami na stojąco. Podobało się zarówno widowisko sobótkowe, wiązanka siedlecka, jak i prezentacja tańców narodowych. Na zakończenie młodzież odśpiewała polski i ukraiński hymn narodowy. - Przywieźliście tu do nas kawałek Polski - mówiła po występie wzruszona Tataiana Pułyk, dyrektorka działającej od kilku lat w Użgorodzie Polskiej Szkoły Sobotnio - Niedzielnej.
   Kolejny dzień przeznaczony był na zwiedzanie Użgorodu - jego starówki, zamku i skansenu. Ostatniego dnia zwiedziliśmy wspomnianą Polską Szkołę Sobotnio - Niedzielną im. Ks. Prof. Józefa Tischnera. Uczęszcza do niej ponad stu uczniów - głównie, ale nie tylko polskiej narodowości. Warto zaznaczyć, że na zajęcia oprócz dzieci i młodzieży chodzą również starsze osoby. W szkole kierowanej przez Tataianę Pułyk (z pochodzenia Rosjankę) poznają między innymi polską literaturę, historię, geografię i muzykę.
   Niewykluczone, że do Użgorodu siedlecka młodzież pojedzie znów niebawem. - Otrzymaliśmy wstępne zaproszenie na zaplanowany w połowie lipca międzynarodowy przegląd grup kabaretowych - mówi Emilia Leo. - Mielibyśmy uświetniać tę uroczystość w antraktach. Czy do wyjazdu dojdzie, wkrótce się okaże. Mamy nadzieję, że dzięki paniom z krakowskiego oddziału Wspólnoty Polskiej (dr Krystynie Gąsowskiej i Urszuli Hanc) będzie to możliwe.
TEKST i Fot. Paweł Bielak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski