Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyprawka malucha: pielucha, smoczek i książka

Monika Jagiełło
Książka może być kompanem od pierwszych tygodni życia
Książka może być kompanem od pierwszych tygodni życia fot. 123rf
Literatura dla dzieci. Ogłoszono konkurs na czytelniczy „trójpak” dla dzieci w wieku od zera do trzech lat . Zwycięska „literacka wyprawka” trafi do najmłodszych, pokazując, że książka to towarzysz dosłownie na całe życie.

Konkurs „Trzy/Mam/Książki” to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, realizowana przez Instytut Książki. Skierowany jest do ilustratorów, a zwycięska praca konkursowa przeznaczona będzie dla rodziców i maluchów z całej Polski. To pierwszy w kraju książkowy pakiet, który ma być przygotowany z myślą o niemowlętach.

Tak jak odżywki i pieluchy przypisane są do wieku malca, tak i książki powinny odpowiadać rosnącym umiejętnościom dziecka. Potrzebne są książki, które można gryźć, miętolić, które pomogą poznawać świat. Mają sprawiać frajdę, ale i wymagać od dziecka rozwojowej pracy – tłumaczy zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Książki Elżbieta Kalinowska.

Takie pakiety książeczek, tzw. programy bookstartowe, działają z powodzeniem w Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Przykładem jest zapoczątkowany w 1993 r. projekt brytyjskiej organizacji Book Trust. Pierwsze pakiety książeczek trafiają do sześciotygodniowych maluchów. W kolejnych etapach rozwoju dziecka w promocję czytelnictwa włącza się pielęgniarki środowiskowe, pediatrów, szkoły i biblioteki. Efekt? Dzieci chętniej sięgają po książki, rozmawiają, łatwiej budują zdania, a nawet lepiej radzą sobie w klasach nauczania początkowego, również z przedmiotami ścisłymi.

– _Dzieci z książką powinny być oswajane od niemowlęctwa. Nie ma dolnej bariery wiekowej _– mówi Kalinowska.

Jakie warunki będą musiały spełnić zwycięskie pakiety literackie dla przyszłych moli książkowych? Szczegóły utrzymane są na razie w tajemnicy. Wyboru dokona jury składające się z uznanych ilustratorów (Joanna Olech, Krystyna Lipka-Sztarbałło), przedstawicieli Instytutu Książki, Polskiej Sekcji Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych oraz najlepszych wydawnictw literackich dla najmłodszych, jak Dwie Siostry i Hokus-Pokus. „Liczymy na to, że pomysłowość i uroda wyłonionych w konkursie książek stanie się wzorcem z Sevres dobrego smaku edytorskiego” – deklarują.

Jak jednak skupić na dłużej uwagę małego dziecka?

To naprawdę nie jest trudne.To takie „zabawki” jak tablety zaburzają zdolność skupienia u __zdrowego dwulatka – zapewnia psycholożka Agata Dębicka-Cieszyńska z Centrum Metody Krakowskiej, zajmującego się terapią funkcji poznawczych dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi i genetycznymi. Jako matka i psycholog ocenia pozytywnie wydawnictwo Dwie Siostry, ale wstrzymuje się przed wskazaniem cech idealnej książeczki dla najmłodszych.

– _To, co z łatwością przychodzi rocznemu dziecku, może być za trudne dla dwulatka. Coraz liczniejsze zaburzenia rozwojowe sprawiają, że trudno wskazać listę cech, które powinna posiadać książka idealna. Na pewno autor nie może bawić się tekstem, a często widzę to w książkach. Tekst towarzyszący ilustracjom musi być czytelny. Dziecko pogubi się w __misternych zawijasach _– kończy Dębicka-Cieszyńska.

Zwycięzców konkursu na „literacką wyprawkę” poznamy w grudniu. Wtedy znane też będą szczegóły dystrybucji. Czy najlepsze książki staną się częścią pierwszego polskiego programu bookstartowego? – _Mamy taką nadzieję. Chcielibyśmy, żeby po rozstrzygnięciu konkursu literacki trójpak zyskał życie, a __towarzyć mu ma cały pakiet działań promujących czytelnictwo _– kończy Elżbieta Kalinowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski