Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyroby na medal

Redakcja
MTB Budma są jedynym miejscem w kraju, gdzie praktycznie pod jednym dachem można zobaczyć najnowsze, wprowadzane dopiero na rynek produkty i technologie. W tym roku większość z nich została dostrzeżona przez jury Międzynarodowych Targów Poznańskich i nagrodzona złotymi medalami.

Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma 2004 (2)

   Określenie "jeden dach" można w wypadku MTP traktować dosłownie. Targi w ostatnich latach zmieniły się na korzyść, choć w przypadku tegorocznych można było usłyszeć głosy, że "wystawcy skupieni są tylko w sześciu halach, gdzie zatem te czasy, kiedy targowano na całym terenie MTP".
   Na udział w poznańskiej imprezie stać dzisiaj tylko firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, które oferują atrakcyjny - z punktu widzenia potencjanego odbiorcy - produkt. MTP, dzięki dokonanym w ostatnich latach inwestycjom, mogą kojarzyć się z genewskim Palexpo. Na tereny targowe wchodzi się przez przeszklony budynek recepcyjny, z którego droga prowadzi wieloma korytarzami i ruchomymi schodami do wszystkich hal. W efekcie, charakterystyczny niegdyś dla poznańskich targów ruch, jest na zewnątrz dużo mniejszy.

Dobre cztery miesiące

   Wśród nagrodzonych złotymi medalami nie ma firm z naszego regionu. Jednak Małopolanie prezentowali wiele interesujących wyrobów. Wspomniana w ub. tygodniu na łamach "Domu" nowosądecka firma Fakro, która szczyci się drugim miejscem na liście największych producentów okien dachowych na świecie, prezentowała na targach wprowadzone w ostatnim czasie do produkcji okno klapowo-obrotowe. - Tegoroczna Budma to targi dużych kontraktów - podkreśla dyrektor Janusz Komurkiewicz. - W ogóle ten okres jest dla nas bardzo pomyślny. Spodziewamy się, że notowana dziś, nienaturalnie wysoka sprzedaż utrzymywać się będzie do końca kwietnia, czyli do wejścia w życie 22-proc. stawki VAT.
   Nowy produkt przedstawiła krakowska firma Galeco, która w tym roku obchodzi 7-lecie działalności. Na przestrzeni stosunkowo krótkiego okresu uzyskała znaczącą pozycję w Polsce i weszła na rynki krajów Europy Środkowo-Wschodniej, uruchamiając biura m.in. na Węgrzech, Ukrainie, Łotwie, w Rosji i Mołdawii. Najnowszą propozycją Galeco jest system rynnowy, który tworzą metalowe, malowane proszkowo rynny i spusty z PVC. - Takie rozwiązanie zapewnia wysoką wydajność odprowadzania wody deszczowej - podkreśla prezes Szczepan Buryło. - Orynnowanie jest trwałe, odporne na drgania oraz korozję i z powodzeniem sprawdzać się będzie w ekstremalnych sytuacjach, np. na terenach podgórskich.
   Krajowym potentatem w dziedzinie produkcji wyrobów izolacyjnych jest GAMRAT. Jaślanie od dawna należą do grona najbardziej utytułowanych uczestników BUDMY. Złote medale otrzymywali w ostatnich latach w Poznaniu co roku. Trzy lata temu - za folię hydroizolacyjną i olejoodporną, przed dwoma laty - za folię hydroizolacyjną zbrojoną typu H2, a rok temu - za okładziny ścienne Gamrat Forum. Brak złotego medalu w tym roku, choć pojawili się z równie atrakcyjnymi wyrobami jak w latach minionych, odbierali jako przejaw dyplomacji ze strony MTP. - Prawdopodobnie byłoby niezręcznie nagradzać nas po raz kolejny - twierdzili.

Magia szkła

   Złotym medalem nagrodzony został produkt firmy, której jeden z zakładów znajduje się w Krakowie. Pilkington, koncern o światowym zasięgu, z obrotami sięgającymi 4 mld dolarów, jest jednym z największych na świecie producentów i przetwórców szkła płaskiego oraz produktów dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego (jest dostawcą szyb dla Forda, GM, VW oraz Mercedesa, jedynym - wszystkich szyb do "Samochodu Roku 2004", czyli fiata panda).
   W Poznaniu złotym medalem nagrodzone zostało szkło samoczyszczące Pilkington ActivTM. - Tajemnica tego szkła tkwi w jego specjalnej powłoce - podkreśla Joanna Oppeln-Bronikowska, przedstawicielka Pilkingtona Polska. - Wykorzystuje ona do rozłożenia i usunięcia zanieczyszczeń organicznych proces fotokatalizy, reagując z ultrafioletowym promieniowaniem naturalnego światła dziennego. Natomiast dzięki własnościom hydrofilowym szkło bardzo dobrze się zmywa. Woda deszczowa nie skupia się w krople na jego powierzchni, ale równomiernie rozpływa i zbiera wszystkie nieczystości. Niedawno wprowadziliśmy również przeciwsłoneczną wersje tego produktu.
   Wienerberger, który jest największym na świecie producentem cegieł (245 fabryk w 27 krajach świata) pokazywał na Budmie pustak POROTHERM 50 P+W (kolejny złoty medal Targów), który cechuje bardzo dobra izolacyjność cieplna oraz relatywnie niska waga. - Swe unikatowe walory zawdzięcza opatentowanej przez nas metodzie produkcji, w trakcie której podczas procesu wypalania w materiale wytwarzają się mikropory, poprawiające walory użytkowe ceramiki - podkreśla Mirosław Jaroszewicz, dyrektor z firmy Wienerberger.

Okno, które samo się myje

   W gronie targowych nowości, uhonorowanych przez MTP, znalazł się również polistyren ekstrudowany, którego producentem jest URSA. Polistyren URSA FOAM, przypominający fizycznie bardziej zagęszczony styropian, cechują bardzo dobre parametry izolacyjne. Wykonane z niego płyty wykorzystywane są do izolowania narażonych na działanie wilgoci przyziemi budynków. Jest to jednocześnie materiał łatwo poddający się obróbce, o czym można było się przekonać, odwiedzając ekspozycję URSY, na której prezentowano wykonane z niego rozmaite rzeźby.
   Innowacyjną technikę prezentowało aereco, które oferuje systemy wentylacji higrosterowanej, zapewniające odpowiednie przewietrzanie wnętrz. W Poznaniu firma otrzymała medal za niskociśnieniową nasadę kominową VBP. - Urządzenie to wytwarza podciśnienie od 8 do 20 Pa - informowali przedstawiciele aereco. - Uzyskane wielkości podciśnienia oraz przepływu powietrza są charakterystyczne dla wentylacji naturalnej, dzięki czemu układ pracuje w sposób bardzo cichy i pozwala na wentylowanie jednocześnie kilku pomieszczeń. Specjalnie dla tego rozwiązania, które zostało opatentowane, opracowano cichy i jednocześnie bardzo ekonomiczny silnik elektryczny, którego zapotrzebowanie na energię wynosi 11 W.
   W tym roku spektrum nagradzanych firm było bardzo szerokie. Znaleźli się wśród nich zarówno prodcenci materiałów budowlanych, jak i projektanci. Z prawdziwą przyjemnością można było oglądać stolarkę okienną i drzwiową, której wzornictwo i jakość nie ustępują najlepszym markom niemieckim i włoskim. Na targach wyróżniał się m.in. Stolbud Włoszczowa, należący do trójki największych procentów okien w Polsce, którego eksport - m.in. do Czech, Kanady i USA - stanowi ok. 10 proc. produkcji. - Jesteśmy jedynym w kraju wytwórcą drzwi z płyty wytłaczanej, lazurowanej - mówi dyrektor Andrzej Machnik. - Największa trudność związana z produkcją tego wyrobu polega na uzyskaniu powtarzalności koloru. Naszą najbardziej aktualną nowością jest okno aluminiowo-drewniane o kształcie łuku.
   Bardzo ciekawe, innowacyjne rozwiązania o krajowym rodowodzie znalazły się również w ofercie targów SECUREX. Szerszą relację na temat tej ekspozycji zamieścimy w przyszłym tygodniu. Tekst i fot.
JANUSZ MICHALCZAK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski