Wyrok TK. Czy aborcje są już odwoływane? Twarde stanowisko szpitala Żeromskiego

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Szpital Żeromskiego
Szpital Żeromskiego Joanna Urbaniec / Polskapress
W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że aborcja ze względu na nieodwracalną wadę płodu jest niezgodna z konstytucją. Czy wyrok ten oznacza, że w praktyce już teraz nie można wykonywać takich zabiegów i szpitale odwołują np. te już zaplanowane? Krakowski szpital Żeromskiego stoi na stanowisku, że na razie szpitale nie mogą wprowadzać zmian i odwoływać zabiegów.

FLESZ - Kolejne środowiska popierają protestujących

Czwartkowe orzeczenie w pełni kontrolowanego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające niezgodność z Konstytucją przepisów dopuszczających aborcję ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, wywołało w Polsce falę protestów społecznych o skali, której z całą pewnością nie przewidzieli rządzący.

Czy decyzja TK oznacza, że już teraz odwołane są np. zabiegi aborcji zaplanowane wcześniej, przed wyrokiem TK? Niekoniecznie. Spytaliśmy o to przedstawicieli krakowskich szpitali.

- Gdy rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw, dopiero będzie miało moc obowiązującą. Na tym etapie szpitale nie mogą wprowadzać zmian – mówi nam Anna Górska, rzeczniczka szpitala Żeromskiego w Krakowie.

Zabiegów nie odwołuje także Szpital Uniwersytecki, ale z tego powodu, że takich nie planowano.

- W ostatnim czasie w szpitalu nie hospitalizowaliśmy żadnej Pacjentki, u której zaplanowano zabieg usunięcia ciąży z powodów wyszczególnionych ustawą. W ubiegłym roku przeprowadzono 22 zabiegi w wyniku badań prenatalnych, które są dozwolone prawnie. Statystyki z roku bieżącego dostępne będą pod koniec roku – mówi nam Maria Włodkowska, rzeczniczka SU.

Co dalej z wyrokiem TK?

W Konstytucji RP w art. 190. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mówi się w pkt. 3, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia (w tym przypadku to czwartek, 22.10.2020 r.), jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Termin ten nie może przekroczyć osiemnastu miesięcy, gdy chodzi o ustawę, a gdy chodzi o inny akt normatywny dwunastu miesięcy. W przypadku orzeczeń, które wiążą się z nakładami finansowymi nieprzewidzianymi w ustawie budżetowej, Trybunał Konstytucyjny określa termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego po zapoznaniu się z opinią Rady Ministrów.

W przypadku wyroku ws. aborcji TK nie określił daty utraty obowiązującego do czasu wyroku spornego zapisu w ustawie o "dopuszczalności przerywania ciąży".

W pkt. 2 art. 190 Konstytucji RP napisano, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 właściwość Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Wideo

Materiał oryginalny: Wyrok TK. Czy aborcje są już odwoływane? Twarde stanowisko szpitala Żeromskiego - Gazeta Krakowska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nie Ijeszczedługonie
29 października, 14:35, Bolesław Kurek:

trybunał nie stanowi prawa. ten trybunał nie jest nawet trybunałem z uwagi na liczne naruszenia prawa przy jego organizacji.

od tego jest sejm i senat

Konkrety, konkrety, o które dokładnie paragrafy chodzi?

B
Bolesław Kurek

trybunał nie stanowi prawa. ten trybunał nie jest nawet trybunałem z uwagi na liczne naruszenia prawa przy jego organizacji.

od tego jest sejm i senat

Dodaj ogłoszenie