Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyróżniliśmy najbardziej aktywnych i zasłużonych seniorów w województwie małopolskim [ZDJĘCIA]

Klaudia Stabach
Energii i kreatywności mógłby im pozazdrościć niejeden 30-latek. Zwycięzcy jubileuszowego X Małopolskiego Plebiscytu „Poza Stereotypem - Senior Roku 2015” to ludzie bardzo zajęci pomaganiem innym, poprawianiem naszej rzeczywistości, ale także tworzeniem warunków do świetnej zabawy, bo, jak podkreślał w swoim przemówieniu wicemarszałek Wojciech Kozak, „starość musi się wyszumieć”.

W tym roku po raz pierwszy w historii plebiscytu na kandydatów do zaszczytnego tytułu, oprócz Kapituły, głosowali także Czytelnicy „Dziennika Polskiego”.

Nagrody, wykonane przez wybitnego rzeźbiarza, prof. Krzysztofa Nitscha, wręczali: Wojciech Kozak, Wioletta Wilimska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, Małgorzata Cetera-Bulka, prezes Polska Press Kraków oraz Małgorzata Nitek, zastępca redaktora naczelnego „DP”. A potem wszyscy śpiewali z Andrzejem Sikorowskim.

Autor: Klaudia Stabach

Seniorzy Roku 2015 wskazani przez kapitułę plebiscytu

Tytuł Seniorki Roku 2015 przypadł Lidii Jaźwińskiej z Tarnowa. Aktywnie działa ona na rzecz środowisk senioralnych, piastując m.in. funkcję Przewodniczącej Tarnowskiej Rady Seniorów i funkcję członka Rady Programowej na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Ponadto współpracuje z tarnowskim samorządem oraz instytucjami działającymi na rzecz seniorów. Lidia Jaźwińska prowadzi portal „Tarnowska Rada Seniorów”, gdzie samodzielnie - jako redaktor i fotoreporter publikuje treści związane z życiem starszych osób w Tarnowie. - Nagroda zobowiązuje mnie do tego, aby nigdy nie zatrzymywać się w połowie drogi i służyć wszystkim, którzy potrzebują mojej pomocy - skomentowała wzruszona zwyciężczyni.

Z kolei Seniorem Roku 2015 został Włodzimierz Rożejowski z Nowego Sącza. To znany sądecki zegarmistrz, który od 1946 roku aż do 2009 roku prowadził zakład. Właśnie skończył 100 lat. Przez całe lata był aktywnym sportowcem, w wieku 90 lat zdobył mistrzostwo świata w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej, a jego wynik do dzisiaj nie został pobity. Mężczyzna bezinteresownie angażuje się w pomoc na rzecz społeczności lokalnej oraz jest nestorem sądeckiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. - To dla mnie najważniejsze wyróżnienie, jakie otrzymałem - stwierdził 100-latek. A goście zgromadzeni na gali zaśpiewali mu 200 lat!

Kapituła plebiscytu wręczyła również honorowe wyróżnienia dla czworga seniorów. Otrzymali je:

Irena Piotrowska-Wesołowska z Krakowa, która jest silnie związana ze środowiskiem kombatanckim. Przekazała wiele pamiątek do muzeów, m.in. własne eksponaty dotyczące Armii Krajowej i Sybiraków. Założyła także Fundusz Pomocy Żołnierzom AK i była jego przewodniczącą przez 10 lat.

Barbara Szwajcowska ze Skały założyła z kolei Klub Seniora w tej podkrakowskiej miejscowości. Na co dzień propaguje aktywność sportową wśród seniorów, posiada tytuł przewodnika nodric walking. Jest niestrudzoną popularyzatorką piękna regionu, sama utrwala je na fotografiach.

Stanisław Świerkosz, przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Proszowicach. Z jego inicjatywy powstało nowe koło we wsi Szczytniki, gdzie organizuje wiele imprez i prelekcji. Zajmuje się także udzielaniem zapomóg dla najbiedniejszych i wspiera działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Proszowicach.

Antoni Wiatr z Krakowa, który współinicjował powstanie Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Seniorów. Mężczyzna od lat przygotowuje uroczystości upamiętniające rocznice wydarzeń patriotycznych. Jest współorganizatorem Senioraliów oraz prowadzi kabaret dla Seniorów. Dzięki jego pasji w klubach seniora działa 11 kabaretów i zespołów teatralnych.

Seniorzy roku 2015 wybrani przez czytelników „Dziennika polskiego”

Pierwsze miejsce i oficjalny tytuł „Seniorki Roku Czytelników Dziennika Polskiego 2015” zdobyła Janina Saniternik z Krakowa. Od 30 lat jest zaangażowana w działalność na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. Ponadto od dekady przewodniczy klubowi seniora przy ul. Focha w Krakowie. Pani Janina stara się aktywizować osoby starsze i dba o to, aby nie czuły się samotne. Organizuje turnusy opiekuńcze i wyjazdowe dla chorych starszych osób, które wymagają stałej opieki.

- Lubię pomagać ludziom i spełniam się, gdy mogę zrobić coś dla innych - mówi Janina Saniternik.

„Seniorem Roku Czytelników Dziennika Polskiego 2015” został Włodzimierz Galaciński ze Skawiny, który jest aktywnym działaczem na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych. Od wielu lat zajmuje się promowaniem krwiodawstwa oraz szerzeniem wiedzy na temat międzynarodowego prawa humanitarnego na terenie swojej miejscowości. Jako przewodniczący w Oddziale Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Skawinie aktywnie walczy o pozyskiwanie pieniędzy, dzięki którym pomaga starszym osobom. -Takich seniorów jak ja jest wielu w Małopolsce, dlatego tym bardziej cieszy mnie ta nagroda - powiedział Włodzimierz Galaciński podczas wczorajszej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

W głosowaniu Czytelników „Dziennika Polskiego” na podium znaleźli się także:

Drugie miejsce zajęła Maria Lubańska, która aktywnie działa na rzecz seniorów jako prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lipnicy Murowanej. Organizatorka wielu kursów dla osób starszych, m.in. nauki języka angielskiego, posługiwania się komputerem, gry w brydża. Przygotowuje także wycieczki krajowe i zagraniczne dla seniorów, zaprasza ich na ciekawe wykłady. W nagrodę została zaproszona do Parlamentu Europejskiego.

Tuż za nią znalazła się Lidia Jaźwińska z Tarnowa, która jednocześnie została wybrana przez Kapitułę Seniorką Roku 2015.

W kategorii „Senior Roku Czytelników Dziennika Polskiego 2015” drugie miejsce otrzymał Stanisław Świerkosz. Jego działalność doceniła także kapituła plebiscytu. Wczorajszą jubileuszową galę opuścił więc z dwiema nagrodami.

Z kolei trzecie miejsce przypadło Stefanowi Styczniowi, który od 40 lat jest członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Mężczyzna jest zaangażowany w życie gminy Drwinia, gdzie bierze udział m.in. w promowaniu krwiodawstwa, a wśród mieszkańców cieszy się wielką sympatią i nieposzlakowaną opinią. Z jego inicjatywy trzy ochotnicze straże pożarne uczestniczyły w akcji „Ognisty Ratownik Goraca Krew” . Zajmuje się również działalnością oświatową na terenie gminy. Prowadzi prelekcje, pogadanki dla dzieci i młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski