MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyrzucą go z rady, bo ma wyrok za łapówkę

Alicja Fałek
Marian Kuczaj był m.in. nauczycielem wf i burmistrzem Starego Sącza. Zanim został obserwatorem PZPN, sędziował mecze II ligi.
Marian Kuczaj był m.in. nauczycielem wf i burmistrzem Starego Sącza. Zanim został obserwatorem PZPN, sędziował mecze II ligi. Jerzy Cebula
Sądeckie. Marian Kuczaj nie powinien zostać radnym powiatowym. Przed wyborami został skazany prawomocnym wyrokiem za korupcję.

W sądeckiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego czeka już przygotowane postanowienie o wygaszeniu mandatu Marianowi Kuczajowi, radnemu Rady Powiatu Nowosądeckiego. Kuczaj zataił fakt, że został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za wzięcie łapówki. Jako karany nie mógł startować w ostatnich wyborach samorządowych.

Miał wpływ na mecz
W lipcu ubiegłego roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu rozpatrywał sprawę 24 osób oskarżonych o korupcję w piłce nożnej. Wśród nich znalazł się starosądeczanin Marian Kuczaj, były obserwator Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Sąd uznał, że Kuczaj brał udział w ustawieniu II-ligowego meczu Widzew Łódź - Podbeskidzie Bielsko-Biała, który został rozegrany 7 maja 2005 r. Przyjął 5 tys. zł łapówki od przedstawiciela Widzewa.

Były obserwator PZPN został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 5 tys. zł grzywny i 5 lat zakazu działania w profesjonalnym sporcie. Musiał też zwrócić 5 tys. zł przyjętej korzyści majątkowej oraz pokryć koszty procesu - 1 180 zł.
Wyrok uprawomocnił się jeszcze przed listopadowymi wyborami samorządowymi. Już wtedy Kuczaj stracił prawo wybieralności i nie mógł ubiegać się o mandat radnego.

Wygaszą mu teraz mandat
Marian Kuczaj to doświadczony samorządowiec. W latach 1998-2002 był burmistrzem Starego Sącza, potem miejskim i powiatowym radnym. W listopadzie ubiegłego roku startował z listy KWW Sądecki Ruch Samorządowy i otrzymał mandat do Rady

Powiatu Nowosądeckiego. Gdy na jaw wyszło, że ciąży na nim prawomocny wyrok skazujący, dyrektor sądeckiej delegatury
Krajowego Biura Wyborczego podjęła kroki prawne.

- Wysłaliśmy zapytanie do Krajowego Rejestru Karnego i otrzymaliśmy informację o prawomocnym wyroku ciążącym na panu Kuczaju - mówi Maria Zięba, dyrektor KBW w Nowym Sączu. - Na tej podstawie przygotowaliśmy postanowienie o wygaszeniu mandatu. Teraz czekamy na decyzję komisarza wyborczego.

Maria Zięba podkreśla, że kandydaci na radnych powiatowych, miejskich i gminnych nie składają oświadczenia o niekaralności. Nie są także pod tym względem sprawdzani, tak jak to ma miejsce, przy rejestracji kandydatów na posłów.

- Gdyby było inaczej, już podczas rejestracji wyszłoby na jaw, że pan Kuczaj nie może ubiegać się o mandat - wyjaśnia Zięba. - Powinno zmienić się prawo, żeby nie dochodziło do tego typu sytuacji.

Marian Kuczaj odmówił komentarza. - Do zakończenia sprawy nie będę na ten temat rozmawiał - powiedział powiatowy radny.
Natomiast Zygmunt Paruch, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, przyznał, że jest po rozmowie z Kuczajem.
- Radny sam wyraził wolę złożenia mandatu - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski