Wyścig zyskał renomę

ARTUR BOGACKI
Trasa eliminacji Pucharu Szlaku Solnego na górze Krzywoń była bardzo ciekawa Fot. Puchar Szlaku Solnego
Ostatnia eliminacja tegorocznego Pucharu Szlaku Solnego rozegrana została w Rabce. Na górze Krzywoń rywalizowało ponad 240 zawodników. Organizatorzy cieszą się z dużego zainteresowania cyklem, odbywającym się głównie na Podhalu.

KOLARSTWO GÓRSKIE. Zawody w Rabce zakończyły Puchar Szlaku Solnego

- Ostatnie zawody były bardzo udane, uczestnicy byli zadowoleni - mówi dyrektor generalny cyklu Czesław Kuczkowicz. - W tym roku w naszych wyścigach wystartowali reprezentanci 54 klubów. Pod tym względem Puchar Szlaku Solnego jest największą imprezą w Polsce. Za rok będzie 10., jubileuszowa, edycja, chcemy nadać jej wyjątkową oprawę.

Stawka była mocna i liczna. Zawody były też międzywojewódzkimi mistrzostwami młodzików, a dla kolarzy-uczniów z powiatu nowotarskiego eliminacjami do Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Gimnazjady i Licealiady. Ponadto, aby otrzymać atrakcyjne nagrody za miejsca w czołówce klasyfikacji końcowej, trzeba było wystartować w finale, nawet gdy ktoś już wcześniej zapewnił sobie triumf w punktacji (liczyły się 4 najlepsze wyniki z 5 startów).

W wyścigu elity zwyciężył Szymon Biel (Sokół Kęty), który w końcowym rankingu zajął 3. pozycję. Niedosyt zapewne czuje Tomasz Sikora (Iskra Głogoczów). W Rabce był 3., a gdyby wygrał, to w "generalce" wyprzedziłby lidera Alberta Głowę (Orzeł Rabka), a tak przypadła mu łącznie 2. lokata.

W rywalizacji kobiet (łączona kategoria elity i młodzieżowców) finał wygrała Dagmara Drabik (Choma Team), wyprzedzając Deborę Jaworską (UKS Podwilk). W punktacji końcowej zajęły odpowiednio 2. i 3. miejsce, ustępując Stefani Staszel z Lubonia Skomielna Biała.

W tym ostatnim klubie cieszono się zresztą z największej ilości zwycięstw w "generalce". Najlepsi w tym sezonie okazali się także: juniorka Agnieszka Bal, juniorka młodsza Kaja Karkula, żaczka Sabina Wierzycka oraz Filip Sawina, rywalizujący w kategorii 8-10 lat.

Dwóch zawodników było w tym sezonie bezkonkurencyjnych, wygrywając wszystkie pięć eliminacji. Mowa o weteranach: Zbigniewie Zwolińskim (Iskra Głogoczów) w grupie III i Jarosławie Miodońskim (Elzat Regamet Bieniasz Team Tarnów) w grupie II. Ponadto w grupie I najlepszy okazał się Rafał Nogowczyk (niezrzeszony), natomiast w grupie IV wygrał Józef Konieczny (Orzeł Rabka Zdrój).

Kolarze z naszego regionu triumfowali również w klasyfikacjach innych wyczynowych kategorii. Wśród orlików (do 23 lat) wygrał Grzegorz Hajda, były zawodnik Zawojaka, zaś w gronie juniorów najlepszy był pochodzący z Orawy Jakub Zamroźniak (obaj obecnie reprezentują MTB Silesię Rybnik). Najlepszym młodzikiem okazał się Szymon Drobny (Zawojak). Główny puchar trafił też do Goodmana Sokoła Zator - wśród młodziczek zwyciężyła bowiem Karolina Włoch.

ZWYCIĘZCY FINAŁOWYCH ZAWODÓW

Mężczyźni. Elita: Szymon Biel (Sokół Kęty), orlicy: Beniamin Demkowski (Boplight Atak Sport Świdnica), juniorzy: Jakub Zamroźniak, juniorzy młodsi: Jakub Murias (Resovia), młodzicy: Szymon Drobny (Zawojak Zawoja).

Weterani. Grupa I: Mirosław Bieniasz, grupa II: Jarosław Miodoński (obaj Elzat Regamet Bieniasz Team Tarnów), grupa III: Zbigniew Zwoliński (Iskra Głogoczów), grupa IV: Waldemar Banasiński (Olimpijczyk Szczekociny).
Kobiety. Open: Dagmara Drabik (Choma eam), juniorki: Rita Malinkiewicz (Goodman Sokół Zator), juniorki młodsze: Gabriela Wojtyła (Goodman Sokół Zator), młodziczki: Kaja Rysz (Resovia).

Dzieci. Żacy (11-12 lat): Antoni Olszar (MTB Silesia Rybnik) i Ewa Miłek (Sokół Kęty), 8-10 lat: Filip Sawina (Luboń Skomielna Biała) i Liwia Kubin (niezrzeszona), do 7 lat: Karol Zagata (jmp.race) i Maria Nowak (Iskra Głogoczów).