Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysoki poziom nauki i sportu

Jan Otałęga
Zbliżający się rok akademicki będzie 46. dla prof. Aleksandra Tyki
Zbliżający się rok akademicki będzie 46. dla prof. Aleksandra Tyki Fot. Andrzej Banaś
Rozmowa z prof. dr. hab. ALEKSANDREM TYKĄ, rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie

- Z jakimi odczuciami nowy rektor uczelni otworzy kolejny rok akademicki na AWF?

- Nowy rok inaugurujemy oficjalnie w piątek. Jest to rok jubileuszowy, bo 90. w dziejach krakowskiej AWF. Dodam, zarazem mój 46., wliczając lata studiów. Dostąpienie godności rektora naszej uczelni jest dla mnie dużym wyzwaniem i ogromną odpowiedzialnością. Nie mamy łatwo. Kolejne reformy szkolnictwa wyższego nie zawsze były i są korzystne dla naszej akademii.

Przedstawiony rektorom szkół wyższych do zaopiniowania projekt tzw. algorytmu wyliczania dotacji podstawowej, choć zasadny w swoich założeniach, będzie bardzo restrykcyjny, szczególnie dla AWF-ów. Liczę, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego weźmie pod uwagę opinię Kolegium Rektorów Akademii Wychowania Fizycznego w Polsce o konieczności dokonania zmian w tym projekcie.

- Które kierunki nauczania na AWF cieszą się teraz największym zainteresowaniem?

- Mamy wprawdzie niż demograficzny, ale studia w naszej akademii wzbudziły wśród kandydatów duże zainteresowanie. O indeksy ubiegało się 3938 osób. Na wydziały Wychowania Fizycznego i Sportu, Rehabilitacji Ruchowej oraz Turystyki i Rekreacji, a więc na siedem kierunków kształcenia, przyjęliśmy 2007 chętnych. W akademii teraz studiować będzie 4240 osób. Największą popularnością kandydatów cieszyły się studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunkach fizjoterapia (4,4 kandydatów na jedno miejsce) i kosmetologia (3,6 kandydatów).

- Czym może chlubić się krakowska AWF?

- W prestiżowym rankingu czasopisma „Perspektywy” nasza uczelnia została uznana za najlepszą w Polsce w grupie AWF-ów. Kolejny spektakularny sukces to pierwsza lokata Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu w grupie kierunków - sport. Na podkreślenie zasługuje też 2. miejsce Wydziału Turystyki i Rekreacji w ogólnopolskim rankingu periodyku „Wiadomości Turystyczne” wśród uczelni, kształcących na kierunku turystyka i rekreacja. O wysokiej jakości kształcenia studentów w naszej szkole świadczą również bardzo wysokie oceny kierunków kształcenia wystawione przez Polską Komisję Akredytacyjną.

I tak na przykład studia na kierunku fizjoterapia ocenione zostały z wyróżnieniem, co należy w polskim szkolnictwie do rzadkości. Na szczególne podkreślenie zasługuje także wysoki poziom nauki w naszej uczelni. W ocenie parametrycznej jednostek naukowych Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu, jako jedyny w Polsce spośród uczelni kształcących specjalistów kultury fizycznej, uzyskał ocenę A.

Natomiast Wydział Rehabilitacji Ruchowej uzyskał kategorię B - wynik punktowy na granicy kategorii A. Prace naszych naukowców są publikowane w prestiżowych zagranicznych czasopismach i licznie cytowane na całym świecie. Dużym sukcesem krakowskiej akademii jest pozyskiwanie wielomilionowych środków finansowych na budowę i modernizację infrastruktury naszego kampusu.

Pozwoliło to nam w ostatnich latach m.in. wybudować kompleks krytych pływalni wraz z zapleczem do odnowy biologicznej i laboratoriami, dokonać gruntownej termomodernizacji większości obiektów dydaktycznych i socjalnych. Brakuje nam krytego stadionu lodowego. Mamy już projekt inwestycyjny tego obiektu, jednak ze względów finansowych nie może być na razie realizowany. W najbliższym czasie przeprowadzimy termomodernizację i remonty kapitalne domów studenckich i hali do gier sportowych, a także podejmiemy starania wybudowania nowoczesnego laboratorium badawczego z dużą salą wykładową.

- Czy na AWF sportowcy mają szansę godzić naukę ze sportowym wyczynem?

- Stwarzamy studentom-sportowcom dogodne warunki do nauki i treningu, mogą uzyskać indywidualną organizację nauczania. W ostatnich igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro uczestniczyło sześciu naszych studentów i absolwentów, Maria Springwald zdobyła brąz w wioślarstwie. W sztabach szkoleniowych polskich olimpijczyków byli też nasi wykładowcy, trenerzy i sędziowie.

W roku 2015/16 w akademickich mistrzostwach Polski nasi studenci sportowcy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej, co jest dla uczelni historycznym wydarzeniem. Krakowska AWF aktywnie wspiera studentów-sportowców, oferując im zakwaterowanie na terenie kampusu w sąsiedztwie obiektów sportowych, przeznaczonych do treningów i odnowy biologicznej, pomoc stypendialną, a także ułatwia poszukiwania sponsorów strategicznych. Wybitni sportowcy mają ponadto opiekunów wśród nauczycieli akademickich, którzy pomagają im w organizacji indywidualnego procesu nauczania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski