Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Wyspy” nie tylko dla twardzieli

Marek Długopolski
Miłośnicy górskich wycieczek w wakacje będą mieli do zdobycia 17 szczytów, w tym dwa nocą!
Miłośnicy górskich wycieczek w wakacje będą mieli do zdobycia 17 szczytów, w tym dwa nocą! fot. OBW
Na beskidzkich ścieżkach będzie się sporo działo - zapewnia Czesław Szynalik, pomysłodawca niezwykłej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Siedem szczytów, 32 km, 1700 metrów podejść, 1650 metrów zejść - to wszystko w jeden dzień. Tak wygląda V już Tour Mszana Dolna, 1-majowy maraton dla najtwardszych piechurów. Rozpoczął on jednocześnie VII edycję niezwykłej rodzinnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

- To góry dla wszystkich - zapewnia jednak Czesław Szynalik. I przypomina, że najmłodszy uczestnik ubiegłorocznych spotkań miał zaledwie 2 miesiące, a najstarszy 88 lat! - Naszym celem jest upowszechnianie rodzinnych i aktywnych form spędzania wolnego czasu, a także popularyzacja kultury, tradycji i folkloru - dodaje miłośnik pieszych wędrówek.

Za siedmioma górami

Tour Mszana Dolna - to trekking dla osób doskonale przygotowanych fizycznie, dobrze radzących sobie ze sporymi różnicami wysokości, a także odważnych. - Nie jest to łatwa wycieczka - nie ukrywają organizatorzy ekstremalnego marszu.

Śmiałkowie, którzy chcieli pokonać siedem „wysp” w jeden dzień, musieli wyruszyć z Bazy Lubogoszcz o godz. 5. Pod opieką przewodników dotarli najpierw do Mszany Dolnej, a stamtąd na Adamczykową (611 m n.p.m.), Potaczkową (746 m n.p.m.) i Polczakówkę. Później czekała ich mozolna wspinaczka na Luboń Wielki - 1025 m n.p.m. Z najbardziej charakterystycznego szczytu Beskidu Wyspowego trasa wiedzie na przełęcz Glisne, Małą Górę (700 m n.p.m.), Szczebel (977 m n.p.m.) i do Mszany Dolnej. Wszyscy, którzy dotrwali, pętlę zamykają w Bazie Lubogoszcz. Będzie to oznaczało, że mają za sobą 32 km, a także zwycięski bój z własnymi słabościami.

- Trekking jest wymagający z uwagi na długość trasy oraz różnicę wzniesień. Mogą w nim wziąć udział turyści o dobrej kondycji i dobrym zdrowiu - podkreślają organizatorzy. - Każdy bierze w nim udział na własną odpowiedzialność - przypominają.

Gospodarze wyspiarskiej krainy nie zapomnieli też o dzieciach i młodzieży. 4 maja na górskich ścieżkach sprawdzą się - oczywiście pod opieką dorosłych i przewodników - najmłodsi wędrowcy. To już III Rajd dla Dzieci i Młodzieży „Beskidzkie Wyspy” Lubogoszcz 2016. - Trud zostanie odpowiednio nagrodzony - kuszą organizatorzy rajdu.

320-kilometrowa pętla

A przecież nie można zapomnieć, że po zielonych „piramidach” - nie tak przecież odległych od Krakowa - wiedzie 320-km Główny Szlak Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”. Jego zdobycie da nam prawo do noszenia ekskluzywnych odznak - diamentowego, złotego lub srebrnego rysia.

- Szlak ma formę pętli, więc wędrówkę można rozpocząć z dowolnego miejsca w Beskidzie Wyspowym - przypomina Czesław Szynalik, pomysłodawca jego wytyczenia. Wyzwań jest sporo, bo na zdobycie czekają aż 53 szczyty.

- Chcemy przybliżyć turystom także te mniej znane ścieżki - dodają przedstawiciele Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, którzy zatroszczyli się o odpowiednie oznakowanie i wytyczenie szlaku. Dzięki temu bez trudu odnajdziemy drogę na m.in. Worecznik, Korab, Kuklacz, Pępówkę czy Skiełek.

Po beskidzkich ścieżkach można oczywiście spacerować, nie wyznaczając sobie żadnych celów, rozkoszując się tylko pięknem wyspowej krainy.

Odkrywanie „wysp”

Urbania Góra, zwana też czasami Chobocią Górą, będzie pierwszym celem podczas kolejnej edycji akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Marsz na 674-metrowe wypiętrzenie rozpocznie się 12 czerwca o godz. 9. W tym roku miłośnicy górskich wycieczek będą mieli do zdobycia 17 szczytów, w tym dwa nocą!

Owo wędrowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie zgodna współpraca Forum Gmin Beskidu Wyspowego, a więc 18 małopolskich gmin. - Nasze „wyspy” to miejsce dla wszystkich. Trzeba tylko chcieć odkryć ich urok- kuszą przedstawiciele forum. -T na pewno każdy znajdzie swoją ścieżkę - zapewniają.

ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2016

1 maja - Tour Mszana Dolna- trekking dla odważnych
4 maja - III Rajd dla Dzieci i Młodzieży „Beskidzkie Wyspy”- Lubogoszcz
5 czerwca - Urbania Góra
12 czerwca - Grodzisko
17-19 czerwca - Weekend za pół ceny
19 czerwca - Modyń
26 czerwca - Śnieżnica
26 czerwca - Stacja Kolejowa w Dobrej - Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej
2-31 lipca - IV Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”
2 lipca - Luboń Wielki(sobota - wędrówka nocna)
3 lipca - Ćwilin
10 lipca - Zbludzkie Wierchy
17 lipca - Kamionna
24 lipca - Jaworz
31 lipca - Kostrza
7 sierpnia - Szczebel
13 sierpnia - Miejska Góra(sobota - wędrówka nocna)
13-14 sierpnia - Limanowa Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej
14 sierpnia - Łopień
15 sierpnia - Potaczkowa
21 sierpnia - Łyżka
28 sierpnia - Mogielica
4 września - Lubogoszcz
11 września - VI Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” - Rabka-Zdrój.

Wyjście na trasę zawsze o godz. 9 (z wyjątkiem Tour Mszana Dolna- godz. 5 oraz Lubonia Wielkiego i Miejskiej Góry - wyjście nocne o godz. 21), bez względu na pogodę. Na szczycie odprawiona zostanie msza św. polowa, będą występy, pokazy, konkursy i wspólny grill.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski