Muzyka dawna w Pałacu Goetzów
Właściwie najlepszą rekomendacją zespołu jest obszerna lista nagród, które "Rocal Fuza" zdobył podczas 11-letniej działalności. Zespół jest trzykrotnym laureatem festiwalu "Schola Cantorum" w Kaliszu - dwukrotnie wywalczył tam "Złotą Harfę Eola" (1996, 1999 r.), raz "Srebrną Harfę Eola" w 1995 roku. "Rocal Fuza" ma w swojej kolekcji nagród również "Srebrną Strunę" (Bydgoskie Impresje Muzyczne - 1996 r.). W 1999 roku na tym samym festiwalu sięgnął już po "Złotą Strunę". Jest także zdobywcą głównej nagrody na festiwalu Dni Muzyki Dawnej (Żywiec 1997). Muzycy ze Świeradowa Zdrój uczestniczyli też często w imprezach międzynarodowych - Festival Internacional de Musica Para Jovens GAJA 99 (Portugalia) oraz 47 Europees Muziekfestival voor de Jeugd w Neerpelt (1999 r., Belgia - I miejsce)). W tym samym roku zespół odbył triumfalne tournee po południowej Francji. W Polsce znany jest we wszystkich ośrodkach, w których organizuje się koncerty muzyki dawnej. "Rocal Fuza" bardzo często odwiedza komnaty dębińskiego zamku. W Pałacu Goetzów zagości po raz pierwszy.
Ciekawostką na pewno jest fakt, że muzyka zespołu dość chętnie rejestrowana jest przez rozgłośnie radiowe, preferujące przecież muzykę bardziej komercyjną. Nagrania emitowały między innymi PR 1 i TVP 2. Jeden z koncertów został utrwalony przez kamerzystów portugalskiej stacji telewizyjnej TPR 1. Dwa lata temu "Rocal Fuza" doczekał się swojej debiutanckiej płyty kompaktowej, zatytułowanej "W poszukiwaniu brzmienia średniowiecza".
Ineresujące jest instrumentarium grupy. Melomani, którzy zdecydują się wybrać na koncert 19 lipca, będą mogli wsłuchać się w brzmienie m.in. szałamai, liry korbowej, fideli, psałterium, harfy gotyckiej, Rauschpfeife, cymbałów, fletów prostych, symphony, dudów, mandory i bębnów. Wystąpią także wokaliści - a godne podkreślenia jest to, że muzycy prezentują się zawsze w stylowych strojach, odpowiadających epoce, z której pochodzi wykonywana przez nich muzyka. (walp)